ZPRACUJTE OVOCE Z MRAZÁKU A SPÍŽE (A NALAĎTE SE NA JARO)

NEPEČENÝ LANÝŽOVÝ DORT – ANEB VYUŽIJTE SUROVINY Z VÁNOČNÍHO PEČENÍ V
9.2.2023
ARANŽ S KROKUSY ANEB DOMA UŽ LZE LÁKAT JARO
13.2.2023

Je tu únor a ten je takovou malou předzvěstí jara a nové sezony čerstvého ovoce. Což znamená, že je na čase pustit se do zpracování zbytků té loňské!

Když jsem si před pár lety pořídila pultový mrazák, měla jsem radost, jak budu mí prostor na uchování zásob z naší zahrady plné ovocných keřů. Realita je taková, že jsem v něm nedávno našla 4 roky staré borůvky a ostružiny, které už jsou po té době na vyhození. Pojďte do toho se mnou a spotřebujme vše, co máme v mrazácích a policích kompotů ve spížích z loňské (a určitě i předloňské) sezony, ať máme prostor na tu nadcházející. Je na to nejvyšší čas!

A ještě, než se pustíte do výběru receptu na koláč pro tento víkend, nám nezapomeňte dát hlas v anketě ShopRoku 2022. Zvládnete to levou zadní.

Mák je dokonalá surovina. Je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, který naše tělo navíc umí dobře zpracovat, nahradíte jím bez problémů minimálně část mouky, takže je koláč ještě o něco zdravější a ještě k tomu skvěle chutná. Zejména, pokud jej doplníte ovocem – klidně i tím mrazeným.

 

Málokteré jídlo mám tak intenzivně spojené s létem jako ovocné knedlíky. Ty si přitom tak snadno připravíte i v zimě, kde na něj využijete mrazené i kompotované ovoce. Vzhledem k tomu, jak ovoce změní takovýmto uchováním svoji konzistenci, je ideální recept na knedlíčky bez plnění, tedy s ovocnou omáčkou. Ta se perfektně hodí i k lívancům nebo krupičné kaši!

 

Ostružiny a jablka jsou dokonalá kombinace, které nelze odolat. Místo ostružin někdy použiju i borůvky, které stejně jako tmavé ostružiny přidají koláči barevný kontrast, který je tak lákavý i na pohled! Můj oblíbený recept je velmi podobný tomuto z fotky, oba jsou totiž na jemné třené těsto. Já jen jablka a ostružiny dávám i navrch, kde je před pečením potřu medem nebo rozehřátou meruňkovou marmeládou.

 

Z mrazáku se pojďme na chvíli přesunout do spíže či sklepa ke kompotům. S vidinou lahodných kompotů, které jste možná stejně jako já jako děti milovali, jsem každý rok zavařovala a zavařovala... Až jsem zjistila, že mi je doma nikdo nejí. Dobrá zpráva je, že z nich uděláte skvělou zmrzlinu, kterou si s chutí dáte určitě i v zimě. Zmrzlina totiž chutná celoročně!

 

Krupice má oproti mouce jednu báječnou výhodu: dodá těstu dokonalou strukturu, což je důvod, proč i při pečení bublanin a jiných buchet mám radši mouku polohrubou místo hladké. I ty palačinky dělám raději z polohrubé! K dokonalosti pak řadu dezertů a moučníků dovede krupice a mým absolutním favoritem je v tomto směru flameri, které má leccos společného s mojí milovanou krupičnou kaší. Mistři pudingů, jak tomuto typu dezertů říkají, jsou Britové a není náhodou, že flameri pochází Walesu. Ostatně, první zaznamenané recepty pochází už z 16. století!


MOHLO BY SE VÁM HODIT...Články, které by vás ještě mohly zaujmout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *