Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Někdo na Velikonocích miluje tu pestrobarevnost, kterou představují barvená vejce a stužky na pomlázce, někdo má přece jen ze všeho nejraději spíš decentní výzdobu, kraslice nevyjímaje. Tradice se v čase proměnily natolik, že v podstatě není důvod, proč si netvořit nějakou novou, svoji.
Leckdo může oponovat, že pestrobarevná vejce k Velikonocům patří odjakživa, ale neměl by pravdu. Úplně původně se vejce barvila v podstatě výhradně na červeno a důkazem je už jejich samotný název: slovo kraslice pochází ze staroslovanského krasnyj – tedy červený. A červená vejce se rozhodně neomezovala jen na území osídlená Slovany. Červená v některých kulturách symbolizují Kristovu krev, v jiných zase barvu jarního slunce plného síly.
Teprve čase se vejce začala barvit i jinými odstíny (avšak stále nejčastěji oranžovými či žlutými, maximálně zelenými) a k dnešním vajíčkům potaženým plastovou folií s obrázky nebo obarvenými různými umělými barvivy měla pořádně daleko. Pokud se vám tradiční červená vejce nezamlouvají a moderní tradice plné tyrkysových vajec s růžovými obtisky také není nic pro vás, pojďte se podívat na pár nápadů, jak je ozdobit decentně, svátečně a přitom úžasně jarně!
Jak jsem psala už výše, i zelená patří k původním barvám, které se při barvení používaly. Pojďte je pojmout trochu jinak a výdumky obalte dekoračním mechem a případně dozdobte třeba drobnými sušenými kvítky. Detailní návod s popisem všech kritických i jednoduchých bodů najdete právě zde.
Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný... Anebo bysta raději nějaký razítkovaný? Razítkovat vařená vejce nemusí být vůbec špatný nápad, když se do toho pustíte s gustem a vkusem. Připravte si zdravotně nezávadné barvy určené pro barvení vajec, přidejte obyčejnou tužku s gumou na konci a pusťte se na netradiční razítkovací výpravu za nejkrásnějšími kraslicemi v okolí.
Sluší vašemu interiéru ze všeho nejvíc přírodní materiály? Nemusíte se ho vzdávat ani při zdobení kraslic. Sáhněte po hezkém provázku, zbytcích krajky, sušených kvítcích i starých knoflících a pusťte se do netradičního zdobení – je celkem jedno, jestli budete chystat vařená vejce pro koledníky nebo vyfouknutá na parádu. Krásná jsou všechna.
Velmi specifickým přírodním materiálem jsou chlupaté pupeny kočiček. Ty byste rozhodně neměli trhat z vrb ve vašem okolí, protože kdyby si každý došel „jen pro pár větviček do vázy“, tak by za chvíli ze stromku zůstalo jen mrtvé torzo. Pro kočičky na dekorační účely se zkrátka chodí do květinářství. Uznejte ale, že výsledek je ohromný!
Přece jen postrádáte trochu té jarní barevné rozmařilosti? Vytáhněte krabici se zbytky barevných stužek a krajek, vajíčka obarvěte na pastelové barvy a pusťte se do zdobení. Spotřebujete tak jinak už jen těžko upotřebitelné kousky stužek, krajek a třeba i zajímavých odstřižků a koledníkům uděláte radost originálními vajíčky.
Pro velikonoční pohodu...
Další nápady na jarní výzodbu