Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Zázvor je více než jen koření – je to rostlina, která přináší do domova exotickou vůni a užitečné léčivé vlastnosti. Jeho aromatický kořen se používá jak v kuchyni, tak i v tradiční medicíně po celém světě.
Důvodů, pro zařadit zázvor jako pravidelného hosta v našem jídelníčku, je celá řada. Zázvor zlepšuje trávení, pomáhá při plynatosti a působí jako přírodní antiseptikum. Ne nadarmo se doporučuje i třeba na těhotenské nevolnosti. Navíc je skvělý pro posílení imunity, což se v bláznivém jarním počasí rozhodně hodí. Navíc podporuje kardiovaskulární systém, podle některých studií napomáhá snižovat i cholesterol a krevní tlak. Vyvarovat by se mu měli asi pouze lidé s vážnými zažívacími obtížemi, jako jsou vředy, nebo problémy se srážlivostí krve, resp. míru jeho konzumace je v takovém případě lepší konzultovat s lékařem.
Kromě všech zdravotních benefitů je ale dobré zdůraznit, že zázvor je především opravdu chutný. Já osobně třeba nesnesu zázvorový čaj, jeho štiplavost mi nedělá dobře, ale jak jde o maso, smaženou rýži nebo moučníky, zázvor je můj oblíbený pomocník a kousek ho mám doma celoročně. Vlastně mě nedávno docela pobavil můj muž, když viděl, jak jej strouhám pod vepřové a vyděsil se, že on zázvor přece nemá rád – tak jsem mu musela vysvětlovat, že navzdory tomu ale má rád spoustu jídel, které mu pravidelně vařím, a že tvrzení o neoblíbenosti zázvoru je u nás dvou, kteří zbožňujeme indickou a vietnamskou kuchyni, dost na pováženou: bez zázvoru se ani jedna z nich totiž neobejde.
Ale nemyslete si, že zázvor v české kuchyni je nějaká novota, právě naopak – sice převážně sušený, ale přesto velmi oblíbený byl už v prvorepublikových kuchařkách.
Jednou ze za mě nejlepších kombinací je spojení česneku a zázvoru a oboje perfektně padne do masových a luštěninových pokrmů. Mezi moje velké oblíbence patří i fazole, kterým trocha zázvoru (a kousek opečené klobásy) dodá ten ten správný šmrnc, tahle fazolová polévka je zkrátka k zamilování.
Zázvor se dokonale doplňuje s vepřovým masem. Moje oblíbená kombinace pod vepřové je med nebo třtinový cukr, sójová omáčka, pořádný kousek zázvoru a je-li po ruce pak i plody koriandru. A přesně tohle namíchala kolegyně Jana v receptu na vepřovou kýtu na černém pivu. Tohle je váš recept na nejbližší víkend!
Duben je za rohem a to je nejvyšší čas zpracovat zbytky loňské úrody dýní – za chvíli je na čas zase přestaneme potkávat i v obchodě. Právě dýně se velmi dobře snoubí zázvorem, který doplňuje její přirozenou nasládlost. V buchtách jako je tahle dýňová bábovka nemá být cítit štiplavost zázvoru, ten jim má propůjčit jen nádech exotična. Zkuste a neodoláte.
Recept na zázvorky je minimálně tak starý jako české kuchařské knihy – najdete jej už v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. Tehdy se pochopitelně jednalo o „panské“ mlsání, za těch víc než 100 let ale zdomácněly i v běžných českých kuchyních. A neomezujte jejich pečení jen na Vánoce, chutnají stejně dobře celoročně!
Na imunitu, na trávení, na chuť. A vlastně i jako ochucovadlo při pečení, do letních koktejlů, do salátové zálivky nebo do omáček – na to všechno poslouží pořádně silný zázvorový likér. Jeho příprava chce čas, protože zázvor se musí v alkoholu pořádně vyležet, ale jeho využití je pak opravdu pestré.
Články, které by vás ještě mohly zaujmout