Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Všelékem na studené jaro je miska dobré kouřící polévky ostřejší po česneku a zahuštěné zdravou pohankou. Okamžitě vás postaví na nohy.
Jaro je cítit ve vzduchu, ale studený vzduch má stále ještě na svědomí nachlazení a bolesti v krku. Návraty z procházek je moc milé prošpikovat vydatnější a horkou kuchyní. Polévky patří k jídlům, které sice mají bohatý repertoár, ale v rodinách se vždy ustálí jen pár receptů. Polévky totiž nechutnají všem, a tak se obvykle vaří ty, na nichž se strávníci u stolu shodnou.
Každá polévka má spoustu variací a za tu svou, nejlepší, dáte ruku do ohně. Třebas taková česnečka. Může být čirá a pěkně ostrá, se ztraceným vejcem, se smetanou, s chlebovými krutonky, zkrátka tak, jak ji máte rádi. Ale občas můžete zkusit něco jinak, jako jsem to vyzkoušela já. Zachutná-li, přinejmenším budete mít další tip do domácího repertoáru své kuchyně.
Pohanka se sela vždy tam, kde v předcházejícím roce vyrostly brambory nebo řepa. Dodnes se zpracovává stejným způsobem, aby v kuchyni zastoupila veškeré potřebné vaření. Koupit si můžete:
Příprava: 40 minut + příprava vývaru * Získáte: 5 porcí
1. V hrnci rozpalte sádlo, přidejte mouku a umíchejte světlou jíšku. V závěru přidejte papriku, krátce vmíchejte a přidejte studený zeleninový vývar.
2. Jakmile je jíška rozpuštěná, přidejte brambory nakrájené na malé kostičky. Zároveň přidejte 6 stroužků česneku vcelku, koření, sůl a pepř, a vše nechte pomaličku vařit dokud brambory nezměknou. POZN.: Na koření použijte kovové sítko, abyste drobné kousky nemuseli vyndávat z polévky.
3. Když jsou brambory měkké, přidejte zbytek rozmělněného česneku, polévku dochuťte solí a pepřem, nechte přejít varem a odstavte.
4. Počkejte, až teplota klesne na 80 °C a do polévky vložte hrst pohanky lámanky. Promíchejte ji a nechte v klidu 20 minut pod pokličkou. Pak přidejte nasekanou zelenou část jarní cibulky a polévku podávejte.
Drobná pohanka lámanka je jako zavářka do polévek ideální. Není třeba ji vařit, jen si její množství přidané do polévky změřte - např. nějakým hrnečkem, abyste věděli příště, že jste polévku zahustili akorát. Počítejte s tím, že lámanka nabyde. Pokud chcete lámanku připravit jako přílohu, postupujte následujícím způsobem:
Základní příprava pohanky lámanky
Pohanku nasypejte do misky a zalijte převařenou vodou, která zchladla na 80 °C. V tomto případě nezničíte cenný rutin. Zachovejte poměr 1 díl pohanky : 1 ½ - 2 dílům vody. Samozřejmě platí, čím více vody, tím řidší kaše. Misku přikryjte a nechte 20 minut bobtnat. Naše babičky dávaly nádobu s pohankou pod peřinu, protože v chalupách často nebývalo teplo.
Pokud použijete pohanku jako přílohu, přidejte do ní cibulku osmahlou na přepuštěném másle či na sádle, nebo rozmělněný česnek rozvoněný na olivovém oleji. Hodí se i libovolné bylinky. Hotovou směs osolte a podávejte.
Ještě mi zbývá dodat to nejdůležitější. Co všechno pohanka obsahuje a proč by neměla chybět na našem jídelníčku:
Pohanka obecně posiluje celý organizmus, léčí cévní potíže (křečové žíly, hemoroidy), preventivně působí proti infarktu (zpevňuje cévní stěny, posiluje srdce), mozkovým příhodám, vysokému krevnímu tlaku i cholesterolu. Má detoxikační účinky a její konzumace je důležitá při každé rekonvalescenci.
Sbírá se kvetoucí nať - ta má nejvíce látky prospívající cévám a jmenuje se rutin, a semínka - tedy nažky zvané pohanka.