Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Slimáci, mravenci a mšice, hryzci... To je jen neúplný výčet nevítaných hostů v zahradě, kteří umí s úrodou pořádně zatočit. Jak jim pobyt ve vašich záhonech a na stromech znepříjemnit, ideálně úplně překazit?
Jsem zastánce ekologických zahrad, takže rady na toxické přípravky v tomto článku nenajdete. Tento přístup se ostatně snažíme na našem e-shopu propagovat dlouhodobě a všeobecně, i proto u nás najdete celou sekci věnovanou ekologické drogerii a na blogu plno rad na šetrné praní a úklid i návodů na domácí přírodní kosmetiku.
S moderními ekologickými prostředky si navíc poradíte v podstatě s téměř všemi škůdci, aniž byste otrávili jiné, např. konvenční postřiky proti mšicím a dalšímu hmyzu jsou jedovaté pro včely a čmeláky. Pokud byste tedy nakonec přece jen sáhnuli po těch, hledejte na obalu informaci, že jsou pro včely bezpečné, protože bez včel a dalších opylovačů úroda stejně žádná nebude.
Teď už se ale pojďme podívat na nejběžnější škůdce a tipy, jak je odradit.
Měděné ohradníky bez napětí dobře fungují ve spojení s různými pastmi: někdo radí pivo, já dělávám vedle záhonu malinkou kompostovou hromádku, kam dávám zbytky trávy nebo už slimáky okousaných jahod atp. Nahnilá potrava je pro ně lákavější než čerstvá a z takového pasti je posbírám snáz.
Všechny zmíněné metody však vyžadují, abyste (živé nebo mrtvé) slimáky sbírali. Pokud se této poněkud nechutné činnosti chcete vyhnout, použijte granule na bázi difosforečnanu železitého: slimáci jej pozřou, mají pocit sytosti, zalezou do svých skrýší a tam uhynou. Zbylé granule se rozloží na dusík a fosfor, které jsou naprosto neškodné a fungují jako hnojivo, tyto granule jsou schválené i pro ekologické zemědělství, takže oproti starým generacím jedovatých granulí nemusíte mít vůbec obavy, ani pokud máte mazlíčky či děti.
Na chatách a chalupách se však denní provoz na zahradě zajišťuje špatně a krtci tak mají pré. O dostatečný hluk se tam tak mohou postarat plašiče, skvělé jsou tyhle na solární energii. Pokud by si na ně krtke časem zvykl a nastěhoval se zpátky, pořiďte si ještě jiný druh a v případě nutnosti je prostě střídejte. Jedy na krtky už se (naštěstí) prodávat nesmí, protože krtek patří mezi obecně chráněná zvířata, proč je ale zabíjet, když je stačí jednoduše přesvědčit k odstěhování...
Články, které by vás ještě mohly zaujmout