PRŮVODCE POVLEČENÍM: JAKÝ MATERIÁL JE TEN PRAVÝ PRO VÁS?

VLASTNORUČNĚ VYROBENÉ BYLINKOVÉ ČAJE V SÁČCÍCH
4.9.2023
ŠPALDOVÉ MAXI LÍVANCE S OSTRUŽINOVÝM ŽAHOUREM
7.9.2023

Povlečení v zásadě člověk vybírá podle třech kritérií: aby se mu líbil vzor, aby mělo ty správné rozměry a aby mu bylo příjemné na omak. Správná volba materiálu je totiž v určující i pro kvalitu spánku a v neposlední řadě  pro tepelný komfort. Mnohdy totiž není potřeba kupovat hned teplejší deku a stačí sáhnout po teplejším ložním prádle.

Výběr je přitom na trhu obrovský: od levné nízkogamážní bavlny přes bavlněný satén, renforcé, krep, mikrovlákno, mikroplyš, flanel či flanelový jersey až třeba po damašek. Když jsem loni na podzim vybírala nové povlečení, protože ta tři, co jsem točila předchozích 10 let, už byla na odpis a povlaky se místy už začaly i trhat, nad výběrem materiálů jsem se doslova zhrozila. Jak se v tom mám sakra vyznat? A to pozor, spíme pod velkou francouzskou dekou, takže jsem výběr měla od začátku naštěstí dost zúžený.

Když si člověk zajde do obchodu, tak má aspoň příležitost si povlečení osahat. Při nákupu online je to ale podstatně zapeklitější situace. Dobrá zpráva je, že u nás na decoDoma můžete nepoužitého zboží vrátit do 90 dní, takže si to můžete pořádně promyslet.

A teď už si pojďme říct, v čem jsou mezi jednotlivými materiály největší rozdíly. A abychom vám to trochu  usnadnili, tak když kliknete na obrázek u popisu, otevře se vám nabídka všeho povlečení z vybraného materiálu.

5609801_eshop

100% bavlna

Klasické bavlněné plátno se nikdy neomrzí. Je příjemné na dotek, můžete jej prát na 60 °C a je naprosto univerzální. Pokud na něj saháte v obchodě, buďte si téměř jisti, že prvním praním ještě trochu změkne. Největší nevýhoda je asi mačkavost plátna. Pokud ale nemáte sušičku, žehlením zase trochu změkne, a pokud perete jen na 40 °C, definitivně jím zabijete roztoče.
55308_bavlnene_povleceni_artemis

bavlna renforcé

Ze 100% bavlny jsou i povlečení s označením renforcé. Jedná se jen o její úpravu: renforcé je "prémiovější" verze, je měkčená a už na první dotek je velmi poddajná. Prát ji opět můžete klidně na 60 °C, oproti klasické bavlně je však o poznání méně mačkavá, takže pokud neradi žehlíte, renforcé je tu právě pro vás.
5632601_eshop_a_z1

bavlněný satén

Další oblíbenou úpravou bavlny je tzv. bavlněný satén. Jedná se o opravdu prémiovou úpravu: je úžasně hebký, jemně se leskne a téměř se nemačká. V létě navíc příjemně chladí, protože je to zkrátka prodyšná bavlna. Tuhle úpravu si zamiluje snad opravdu každý.
5549101_img_2623_eshop

krepové ložní prádlo

I v případě krepu, který měla tolik v oblibě moje babička, se jedná o 100% bavlnu, stejně jako u renforcé se jedná o odlišnou úpravu. Mívá vyšší gramáž a oproti předchozím dvěma typům jej obvykle lze prát pouze na 40 °C. Za jeho oblibu může v neposlední řadě i fakt, že krep je především nežehlivá úprava, ne každému je ale příjemný na dotek.
5580001_img_4564_eshop

flanel

Teplá varianta bavlněného povlečení není nic jiného než klasický flanel. I díky své vysoké gramáži patří mezi dražší kousky, při správné údržbě (která je však naprosto nenáročná, ani žehlit není nutné!) ale vydrží věky. Flanel je jemný, vysoce prodyšný a krásně hebký, jedná se o počesanou 100% bavlnu.
56794_eshop

mikrovlákno

Na rozdíl od bavlny se nejedná o přírodní materiál, mikrovlákno je 100% polyester a lze jej prát jen na 40 °C, 60 °C snese jen nárazově. Pokud ale milujete opravdu jemné a dokonale hebké materiály, je mikrovlákno právě pro vás. Navíc je velmi vzdušné, prodyšné a nemačká se, navzdory doporučené nižší teplotě praní je ale maximálně vhodné pro alergiky. Pokud používáte aviváž, doporučujeme používat tu antistatickou.
54808_img_1243_e

Dual Feel a mikroplyš

Na zimní období si zamilujete mikroplyš, technicky se jedná opět o 100% polyester. Mikroplyš je úžasně hebký (dcera říká mazlivý) a neuvěřitelně rychle zahřeje. Vybrat si můžete z celoplyšových variant nebo unikátní Dual FEEL kolekce: z jedné strany je mikroplyš, z druhé jemné mikrovlákno. Pokud máte např. návaly horka, budete Dual FEEL milovat.

Články, které by vás ještě mohly zaujmout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *