ZAHRADNÍ DEKORACE, KTERÉ JSOU I PRAKTICKÉ

VYCHLAZENÝ OPILÝ FRANTIŠKÁN
10.7.2023
SLANÝ CUKETOVÝ DORT
13.7.2023

Pokud milujete krásné věci a zároveň neradi utrácíte za „zbytečnosti“, máte zcela mé pochopení. Dobrá zpráva pro nás všechny ale je, že se to vůbec nemusí vylučovat.

Mám ráda svoji zahradu krásnou,  navzdory některým členům naší rodiny pěstuju i květiny, které nejsou jenom k jídlu :-), dokonce jsem si před pár lety i pořídila kovovou volavku, která mi střeží lilie.

Jinak se ale snažím parádu dělat čistě s praktickými záležitostmi. Tak se pojďte podívat, co všechno může udělat užitek hned na dvou frontách.

17149 (1)

Nezbytné solární lampy

V dnešní době už jsou solární lampy v podstatě nezbytnost do každé zahrady, a pokud je udržujete v kondici, což není nic náročného, vydrží vám dlouhé roky. Lampičky můžete vybrat závěsné, zapichovací nebo dokonce jako dekorace (efektní jsou třeba motýlci jako zápichy do záhonů a květníků), oblíbené jsou i svítící řetězy se solárním článkem. Kromě příjemného tlumeného světla vám poskytnou i základní orientaci při cestě setmělou zahradou či dvorkem nebo třeba kolem bazénu.

Solární světla ale nevybírejte jen podle vzhledu, zohlednit byste měli i jejich funkci. Důležitý faktor je počet LED, čím víc diod lampička má, tím bude jí vydávané světlo intenzivnější – a tím pádem lépe osvětlí třeba váš stůl nebo vchod do domu. Na druhou stranu, pokud světlo chcete jen jako „náladovku“, volte klidně nižší počet. 

Naopak kapacitu baterie obvykle není třeba zase až tak řešit: i levné lampičky obvykle vydrží svítit minimálně 6, spíš až 8 hodin.

93467_16044_2_cmyk

Plašič jako dekorace

Jestliže pěstujete ovoce jako třešně, rybízy, kanadské borůvky nebo muchovníky, určitě víte, jakými záškodníky se mohou stát ptáci. Kamarádce dokonce chodí do dřevěného polena vyklovávat podhoubí houby shitake, kterou si chtěla vypěstovat. Vyplašit všechny ptáky by určitě nemělo být cílem, v inkriminovaných místech zahrady to ale někdy nejde jinak.

Keře můžete chránit sítěmi s dostatečně hustými očky, přes které se ptáci nedostanou, někdo třeba borůvky pěstuje přímo v jakýchsi voliérách, aby se pro plody pohodlně dostali a nemuseli sítě pořád odmotávat kvůli mističce borůvek. Druhá možnost je plašič jako tahle sova, jejíž hlava se nepravidelně otáčí i s jemným fouknutím větru a která je zároveň vkusnou dekorací. Pokud máte zasklenou zimní zahradu, lodžii nebo jinou stěnu, může fungovat i jako ptačí ochránce (a rozhodně efektivnější, než klasické nálepky).

19344_4_e

Houpačka dělá zahradu

Praktičnost houpačky je pro někoho lehce sporná, pro mě ale houpací síť třeba byla úplně první věc, kterou jsem si do nové zahrady pořídila. Dobře se v ní ve stínu jabloní relaxuje, uspíte v ní děti či vnoučata a když má nějaké pěkné barvy, zahradě dodá úplně nový tón. Tuhle krasavici nabízíme v modrém a červeném provedení s dřevěnou výztuží i bez ní.

Kromě houpacích sítí a lehátek je tu samozřejmě i řada dalších možností. Oblíbená jsou závěsná křesla, ať už látková nebo vyztužená proutěná či kovová, ze kterých se zejména starší generaci bude lépe vstávat. A zapomínat by se nemělo ani na klasické lavicové houpačky, na které se vejde půlka rodiny a díky variabilním potahům na polštáře nebo stříšku ji můžete přizpůsobit přesně vašim potřebám.

 

Články, které by vás ještě mohly zaujmout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.