VĚNEČEK Z KŘÍŽAL

PATROVÉ TOUSTY
29.10.2015
ORANŽOVÝ ČAS DÝNÍ
2.11.2015

stuha_ruzova
Křížaly patří k onomu druhu mlsání, při kterém ochutnám – a sním vše, co mám před sebou. Nechci mentorovat, ale křížaly jsou vážně zdravé, kromě toho, že jsou tak dobré a krásné na pohled. Jen si usušte pár jablíček a uvidíte.

Křížaly jsem strašně dlouho nedělala. Již několik let si kupuji domácí sušičku (po které toužím), ale stále si na ni nedokážu vytvořit místo v kuchyni. A tak jsem oprášila sušení v troubě. Chtěla jsem nejen mlsat, ale také si vytvořit věneček na stůl. Maličko podzimní i takový, co má trošičku našlápnuto k Vánocům…

stuha_ruzova

KŘÍŽALY Z JABLÍČEK

  • 6 středně velkých jablek, nejlépe červených
  • 2 l vody
  • 25 g soli

1. Na křížaly si vyberte pouze zdravá, sladká a šťavnatá jablíčka. Omyjte je a nechte okapat. Mezitím v misce s vodou rozpusťte sůl.

2. Pomocí vykrajovače vyřízněte střed a jablko nakrouhejte na ručním kráječi. Zpracujte každé jablko zvlášť, jinak vám plátky na vzduchu rychle ztmavnou. Řezy by měly mít tloušťku alespoň 4 mm, ideální je 5 mm. Jablíčkům ponechte slupku, aby byly křížaly krásně probarvené.

3. Plátky ihned namočte do slané vody a vyndejte je až po 10 minutách. Kroužky osušte a rozložte nad zdroj tepla. Budete-li sušit nad ústředním topením, trvá to zhruba 2–3 dny.

4. Sušení v troubě – elektrickou troubu nastavte na 50 °C, kroužky jablíček rozložte na 3 plechy s pečicím papírem. Sušte s pootevřenými dvířky jednu hodinu, pak křížaly otočte a sušte ještě jednu hodinu. Křížaly nechte dosušit do druhého dne při pokojové teplotě. Správně usušené křížaly jsou pružné a nelámou se.

Pokud budete sušit v sušičce na ovoce, počítejte asi se 6–8 hodinami. Záleží na tloušťce jablečných plátků. Po usušení skladujte křížaly na suchém a tmavém místě, nejlépe v uzavřených plechových nebo skleněných dózách. Vydrží vám po celou zimu, jen je kontrolujte, zda nenavlhly a nekazí se.

krizaly1

Připravte si jablka, vykrajovač jádřinců, vodu, sůl a ruční kráječ. Krájíte-li raději nožem, plátky budou silnější (tím pádem i šťavnatější po usušení) a je třeba je déle sušit.

krizaly2

Z křížal si uvařte lahodný čaj, a nebo si vytvořte dekoraci, kterou lze zase rozebrat a nakonec sníst. Já dávám jednoznačně přednost tomu druhému.

stuha_ruzova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *