Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Je tu polovina dubna a to znamená, že základní „probouzecí“ práce na zahradě už by měly být hotovy. Jak ale každý majitel zahrady dobře ví, tím práce rozhodně nekončí.
Na to, jak krátká je sezona sklizně, se na zahradách pracuje dlouho. Od února se v teple domova sází první semínka paprik, kterým vzejití trvá dlouho, v březnu se pak postupně vysazuje zbytek a duben je měsíc výsevu přímo do záhonu.
Ty je nyní potřeba definitivně upravit, vyplít, zrýt, ochránit před škůdci, přichystat zavlažování. A na co nezapomenout?
Jakmile v zemi kus kořenu zůstane, má neuvěřitelnou schopnost vytáhnout se na povrch znovu, přičemž s každým jeho růstem na povrch je silnější a silnější. Na zmíněné pampelišky a podobné neřády dokonce existuje speciální vytrhávač plevele s čelistmi, které v hloubce uchopí kořen a díky páce, na kterou šlápnete, jej snadno vytáhnou ze země s minimálním rizikem poškození nebo přetržení kořene.
Použít můžete i různé babské rady: na plevel ve spárách dlažby pomáhá horká voda, povrchový plevel s jemnými kořínky nejsnáze vytrháte díky motyčkám a podobným plečkám, na trhu jsou i elektrické likvidátory kořenů. Plečky a vypichovače mějte v několik šířkách: různé upotřebíte např. mezi květinami, kde je málo prostoru, a jiné mezi širokými řádky mezi zeleninou. Ideální je mít je v nějakém boxu, který můžete jednoduše nosit s sebou, abyste vždy všechno měli po ruce a ještě snáze to pak uklidili na své místo.
Ten jednodušší způsob, který však vyžaduje vaši přítomnost, je kohout u čerpadla na nádrži s dešťovou vodou a průsaková hadice. Tu nabízíme v několika délkách a hodí se na hustě osázené záhony, kterými ji prostě povinete. Nebojte se ani estetična: můžete ji klidně zakopat do země. Jakmile pustíte vodu, ta rovnoměrně začne prosakovat porézní pryží, ze které je hadice vyrobena. Ušetříte s ní při zalévání až 70 % vody!
Druhá možnost vhodná nejen do skleníků je zavlažovací počítač, který koupíte už od pár stokorun, a který – pokud je voda puštěná – v naprogramovaný čas bude zavlažovat předem stanovenou dobu. Ocení ho jistě nejen chataři a chalupáři, ale i časově vytížení zahradníci.
Pokud začnou kvést už teď, přikývejte je bílou netkanou textilií, aby květy případné ranní mrazíky nespálily.
Skvělým pomocníkem jsou i tyhle plastové podložky, které jednoduše upevníte kolem rostliny. Zrající plody tak nebudou ležet na zemi, čímž zabráníte jejich uhnívání, plesnivění zašpinění od mokré hlíny a koneckonců se přes ně hůře dostanou jahodchtiví slimáci, kteří se úzkými okénky jen tak neprotáhnou. Podobnou službu vám udělá i dostatečná vrstva slaměného mulče, ale pokud nemáte zdroj levné slámy, jsou tyto podložky skvělé řešení, které vydrží roky.
Články, které by vás ještě mohly zaujmout