Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Letní kuchyně obvykle voní sezonní zeleninou, novými bramborami, bylinkami – a čerstvým ovocem. Těžko si jde představit prázdninové dny bez ovocných knedlíků a koláčů.
Za svoji kuchařskou kariéru jsem vyzkoušela bezpočet receptů na těsto na ovocné knedlíky i na to, s čím a jak je podávat. Klasické kynuté, kypré tvarohové, z nastavovaného bramborového těsta, z odpalovaného těsta, ze spařovaného těsta, krupicový foucmouk.... Kdybych měla vyjmenovat všechny varianty, které existují, byli bychom tu ještě dlouho, tak to raději nechám na citování své guru, Marie Úlehlové-Tilschové. Její kniha Česká strava lidová vyšla v roce 1945, ale po dočtení těchto řádků jistě uznáte, že se toho zase tolik nezměnilo. Mimochodem, ovocným knedlíkům věnuje skoro 4 stránky, a to opravdu není málo!
Ze sladkých omáček je to nejčastěji švestková z rozvařených sušených švestek, jíškou zahuštěných; knedlíky polité touto omáčkou jmenují se na Slovácku „chlápance“ či „popilance“. Často se vaří na knedlíky také omáčka z borůvek, zvaná žahour, která se účelně zahušťuje zátřepkou z mléka. (...)
Od těchto knedlíků, politých ovocnou omáčkou, není již daleko ke knedlíkům ovocem nadívaným, jež jsou chloubou české kuchyně. Jsou to v létě knedlíky třešňové, v teplých krajích i meruňkové, v horách zase borůvkové, v zimě pak jablkové a hlavně knedlíky švestkové. (...)
Nadívané ovocné knedlíky, které se sypou v Čechách nejčastěji tvarohem, na Moravě zase mákem, a které se buď mastí máslem nebo polévají úsporně i účelně mlékem, nedělají se však jen z těsta přesného nebo bramborového, nýbrž, podobně jako buchty, také z kynutého. A protože jest dosti těžké správně uvařit tyto kynuté knedlíky nebo „kysané šišky“, zvané také slíže či pjery, dělávaly se dříve i polopečené či dušené. (...)
Historické okénko už máme za sebou a já vám přeji dobrou chuť!
Nebaví vás plnění knedlíků? Jednou ze strategií, jak se tomu vyhnout, je vybrat těsto, jehož součástí je rovnou i ovoce, jako v případě těchto jablečných. Jablka se nakrájí na drobné kousky a... A zbytek postupu najdete v článku. Jen ještě prozradím, že delikátní oříškový kabát a případně i ovocná omáčka z nich dělají doslova majstrštyk!
Druhou strategií, jak ovocné knedlíky neplnit, je udělat drobné noky a ty přelít ovocnou omáčkou. Protože co si budeme vyprávět, jedna z nejlepších věcích na ovocných knedlících je šťáva vyteklá z ovoce, která se na talíři smíchá s cukrem, přepuštěným máslem a případně i s tvarohem. Tak proč si to trochu neulehčit. :-)
Než budou ze stromů padat švestky, tak to ještě pár týdnů potrvá, ale pro inspiraci by tu rozhodně neměl chybět ani tento recept na švestkové knedle. Ostatně, skládaly se o nich i písně:
V Šumavě jsem narozený, toť Vltavu znám, / protože švestkové knedlíky tuze rád jídám; / nežli se jich dosti najím, dvacet jich zpražím, / by jich mnoho neostalo, o to se snažím. // Ten, kdo by nejed' švestkové knedlíky rád, / ten nemohl by být můj kamarád. / Kdo jí knedlíky, bude hodně veliký, / ten může jít za Kolumbem do Ameriky. //
Protože stejně dobré jako ovocné knedlíky jsou i smažené čápy nebo klasické buchtičky se šodó...
Vzpomínám si, jak mi jako malé mamka slíbila, že udělá škubánky, a já jsem přemýšlela, jak to jako udělá, že upeče buchty ve tvaru Škubánka z mého oblíbeného pohádkového seriálu ve Čtyřlístku. Podobné je to i s čápy s mákem – jednak jsou z velmi podobného těsta, jednak jsou taky s mákem a jednak rozhodně nemají tvar čápa. Slovo čápa (nikoliv čáp) totiž prý znamená nok.
Mezi sladkými letními obědy nejde vynechat ani buchtičky se šodó. A ne s prostým vanilkovým krémem, ale s poctivým šodó, jehož konzistence i chuť je trochu jiná a s tím i celkový požitek s jídla. A když přidáte pár hrstí drobného ovoce, jako jsou maliny, borůvky nebo rybíz, bude to požitek nejletnější.