JAK SÁZET SEMÍNKA? VYUŽIJTE VAJEČNÉ SKOŘÁPKY

CO NAVAŘIT DOPŘEDU DO MRAZÁKU?
19.3.2025
TVAROHOVÁ KLASIKA: BUDAPEŠŤSKÁ POMAZÁNKA
25.3.2025

Snad každý zahradník ví, že vaječné skořápky jsou do kompostu velmi ceněný materiál, protože jej obohacují o vápník – a taky vadí slimákům.

Jejich ostré hrany totiž slimáčím měkkým tělům vyloženě nesvědčí. Skořápky jsou ale velmi hodnotné i pro samotné rostliny, protože jsou tvořeny v podstatě výhradně vápníkem a zvyšují pH (zásaditost) půdy. Na druhou stranu není vhodné to se skořápkami přehánět. Pokud nemáte vyloženě kyselou půdu, což u nás není příliš běžné, stačí je používat pouze přiměřeně, většina rostlin preferuje pH spíš neutrální.

Samozřejmě platí, že čím jemněji namleté skořápky jsou, tím rychleji se z nich vápník uvolňuje a půdě snižují kyselost. Hrubé, nebo dokonce celé skořápky budou tlít mnohem delší dobu, tudíž fungují jako taková malá zásobárna postupně se uvolňujícího vápníku na delší dobu. A toho dnes využijete i u následujícího tipu na sázení do vaječných skořápek místo sadbovníků: ušetříte si čas i peníze.

PŘÍPRAVA

Místo sadbovníčků nebo obligátních kelímků od jogurtů použijte vaječné skořápky. Jsou snadno dostupné (kdyby vám nějaké chyběly, stačí si udělat na večeři míchané vejce :-)), nezabírají místo a ještě šetří čas při pikýrování. Skořápky vybírejte spíš hlubší, ať má rostlinka prostor na tvorbu kořenů, skvělým pomocníkem se mi stal tenhle box na vejce: je velký, stojánek na skořápky jde vyndat, takže se s ním dobře manipuluje, a díky víčku funguje tak trochu i jako skleník, ale k tomu se ještě dostaneme. 

Druhá zásadní věc je substrát. Já doporučuji používat speciální výsadbový substrát, který má optimální, odlehčenou strukturu, v níž se semínkům dobře klíčí. A pokud nevlastníte zahradnictví, jeho spotřeba nebude nikterak velká. Pokud chcete použít svoji zeminu ze záhonů, promíchejte ji s trochou písku a hlavně s perlitem (bílé „kamínky“ v substrátu na fotografiích) . Ty půdu provzdušní, odlehčí atd. – znám i takové zahradníky, kteří většinu sadby nechávají klíčit přímo a jen v perlitu.

SÁZENÍ

Krok číslo dvě je samotné sázení. Skořápky umístěte vedle sebe a do jejich dna ostrým předmětem prorazte dírku, aby měla kudy odtékat přebytečná voda, mně se to dobře dělá nejtenčím imbusem ze sady nebo tenoučkým štětečkem. Právě jste vyrobili miniaturní květníky!

Skořápky naplňte do 2/3 substrátem, do každé dejte podle velikosti a potřeb sázené rostliny 1–2 semínka a zasypte tenkou vrstvou substrátu. Zalijte trochou vody a nechte je žít jejich životem. Ideální je teplé místo, ale pozor, aby tepla nebylo moc, a taky na tom, co sázíte: různě rostliny mají velmi různé požadavky na své ideální podmínky. Podle potřeby samozřejmě zalévejte, můžete zešikma přiložit i víko boxu, která pak perfektně funguje jako skleník, pozor ale na plísně: box nezavírejte na delší dobu, klíčící rostlinky středoevropských plodin by vedro mohlo poškodit, přímé slunce popálit – a taky by se mohly neúměrně zapařit a začít plesnivět.

PŘESAZOVÁNÍ

Já jsem si pár rostlinek předpěstovala, skořápky během focení už tedy zářily drobnými rostlinkami. Jak už jsem psala, má to několik výhod i nevýhod. Výhodou rozhodně je nízký ekologický dopad a cenná výživa pro rostliny během jejich následného růstu v zemi, navíc si ušetříte protrhávání a pikýrování, při němž je třeba bát extrémně opatrný, aby se rostlinky nepolámaly. Skořápku s rostlinou stačí vzít, jemně rozmáčknout v dlani a umístit do země nebo do většího květníku, podle toho, co předpěstováváte a co si rostlinka žádá. 

Co by se na jarní zahradě ještě mohlo hodit

Další tipy pro zahradníky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *