EKO ÚKLID BEZ KOMPROMISU

ČAJ PROTI NACHLAZENÍ SE SKOŘICÍ
20.1.2025

Eco-friendly natural cleaners, baking soda and lemon

Mezi lidmi stále panuje spousta pověr, že ekologické prostředky nečistí pořádně a bez těch z běžného obchodu mít kuchyni nebo koupelnu čisté prostě nejde. Přitom ekočističe nejsou nic jiného než návrat k moudrosti předešlých generací.

Jedlá soda, sůl, prací soda, mýdlo, ocet či citronová šťáva. Všechny tyhle ingredience používaly celé generace před námi a určitě si nejde myslet, že by kuchyně před 100 lety byla automaticky nehygienická a zanesená špínou. Moderní ekologické čističe jsou přitom obvykle založené právě na těchto ingrediencích, prací soda je i v klasickém pracím prášku, který v reklamách slibuje nejbělejší prádlo na světě – obvykle mu v tom ostatně pomáhá i perkarbonát sodný, který je plně rozložitelný. 

Tímto článkem vás rozhodně nenabádám, abyste všechny prostředky, co máte doma, vylili do odpadu, opravdu se občas najde skvrna nebo špína, se kterou vám efektivně pomohou. Až ale budete nakupovat příště, můžete se třeba podívat na naši nabídku ekodrogerie, protože decoDoma se nejen v tomto ohledu snaží být taky ecoDoma :-), nebo se zamyslet nad tím, jestli to nejde i jinak. Soda a ocet totiž šetří nejen přírodu, ale i vaši peněženku.

Až si domácí diy tablety do myčky budete vyrábět poprvé, nákupu se nevyhnete, samotná příprava je pak ale velmi snadná a na běžné mytí jsou zcela dostačující, směs případně můžete používat i prostě jako prášek. Pokud je u vás tvrdší voda, nezapomeňte samozřejmě ani na klasickou sůl do myčky (ale ta je rozložitelná taky). S těmito tabletami uspějete i v případě, že máte vlastní čističku odpadních vod, přísady v nich jí nijak neuškodí. Pokud se klasických tablet nechcete vzdát, sáhněte po ostrém noži a rozpulte je: polovina tablety i na plnou myčku stačí.

Aviváž je dobrý sluha, ale zlý pán. I když sáhnete po té ekologické, můžete si prádlo zničit – zdaleka ne na všechno je totiž vhodné ji používat a málokdo ví, že pokud používá sušičku, měl by na ni zapomenout úplně. Aviváž totiž prodlužuje sušení a tím i zvyšuje spotřebu elektřiny. Proč tomu tak je, na jaké prádlo je vhodné ji používat a kdy na ni zapomenout vám poradí tenhle souhrnný článek o aviváži. Věděli jste třeba, že aviváž vám pomůže s opravou zipu?

Možná i vás bude zajímat, na co všechno se hodí jedlá soda. Kromě pečení si totiž poradí i se spoustou různých nečistot, s čištěním matrací nebo se zápachem. Kromě toho vás zbaví zbytků lepidla po etiketách nebo vyčistí zašlé šperky. 

Velkým znečišťovatelem vod jsou i prací prášky, přitom, jak jsem psala už v úvodu, základem jejich složení jsou plně rozložitelné a ekologické suroviny jako prací soda, perkarbonát nebo TAED (díky němu perkarbonát funguje i při teplotách nižších než je 60 °C). Všechny tipy, jak při praní šetřit přírodu i peněženku, jsme pro vás sepsali v článku Jak prát ekologicky.

Myslíte, že když něco zůstane na ocet, je to negativní hodnocení? Octu toto rčení přitom jen kazí pověst, protože jím např. při úklidu v domácnosti vyřešíte rychle, levně a ekologicky celou řadu obtíží. Že se jím čistí pračka, ví asi každý, jeho použití je ale mnohem širší. Napovíme, že na otázku jak odstranit vodní kámen odteď budete už vždycky znát odpověď!

Co by se vám mohlo hodit

Další tipy pro ekologickou domácnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *