Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Jedním z častých argumentů, proč nepoužívat ekologické prášky, je mýtus, že z nich prádlo nebude nikdy bílé. Opak je ale pravdou!
Já sama peru výhradně v ekologických prášcích a gelech přes 10 let a vyzkoušeno mám leccos. Na odstranění některých skvrn, pravda, výjimečně sáhnu i po něčem drastičtějším, ale bělobu prádla zajistíte snadno a za pár korun i zcela ekologicky.
Jak tedy na to?
Perkarbonát se dávkuje v množství zhruba 2 lžíce na jednu pračku bílého prádla. Naprosto ideálně se aktivuje až při 60 °C, minimální teplota, aby začal aspoň trochu pracovat, je 40 °C. Pokud „na šedesát“ danou várku prát nemůžete, přidejte lžičku TAED, mělo by ho být asi 5 % vůči perkarbonátu. Název TAED taky nezní ekologicky, ale stejně jako perkarbonát je 100% odbouratelný a nezanechává na životním prostředí stopy. Ostatně, TAED jsou ona modrá či zelená zrnka v konvenčních prášcích. Pokud na bílém tričku najdete nevypratelnou skvrnu např. od rajčat nebo trávy, udělejte lázeň z perkarbonátu (opět zalitou dostatečně horkou vodou nebo s přídavkem TAED) , do které tričko ponořte a nechte aspoň 3 hodiny, ale klidně přes noc působit. Aktivovaný perkarbonát poznáte podle toho, že začne šumět. Pak prádlo normálně vyperte. Používá se i jako sůl na skvrny, kdy jej nanesete přímo na skvrny, s trochou vody poskvrněné místo promnete a necháte působit. Perkarbonát je i součástí různých bělidel a odstraňovačů skvrn, čistý v obyčejném papírovém sáčku ale stojí zlomek peněz.
Pozor ale, nikdy neperte dlouhodobě jen v mýdlu nebo domácím prášku s přídavkem mýdla, protože to tkaninu zanáší a ta proto degraduje. Mýdlové prášky jsou skvělé a perfektně fungují, ale mají svoje pravidla používání. Alespoň občas prádlo proto vyperte i s kyselinou citronovou, která usazeniny rozpouští, případně (namísto konvenční aviváže, která textil paradoxně také zanáší) použijte máchadlo na bázi kyseliny citronové, najdete jej i na našem e-shopu: nabízíme s levandulovou silicí, která vaše rádlo navíc krásně provoní.
Články, které by vás ještě mohly zaujmout