Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Prázdniny budou brzy v plném proudu, a každý z nás plánuje být mimo domov, jak to půjde. Všichni, kdo rádi pěstujeme květiny, pak loudíme na rodině a kamarádech, aby k nám zaskočili a postarali se o zalévání...
Kromě kytkami obalených oknech mám ráda květinové dekorace na stůl. Patří ke každému období v roce. Od jara do zimy se najde tisíc příležitostí, k nimž si všichni vytváříme sezonní výzdobu. Ne jinak je tomu v létě. Jenomže, jak jak si vyrobit pěkné květinové aranžmá na stůl, aby nás rostlinky přivítaly v plné síle, i bez opatrování?
Letos to zkusím se sukulenty. Pravda, mám je ráda a pěstuji je doma i na zahrádce. Trošku jsem se na to připravila a nechala jsem si doma malá sukulentí mimina. Vysadím je do malých květináčků a naaranžuji na velký tác. Doufám, že když dopřeji suchomilným sukulentním rostlinám dostatek vláhy díky propustnému a nasákavému substrátu, budou věrně čekat, až do mého návratu z dovolené.
Sukulenty působí robustně a trošku exoticky, takže se v jejich sousedství dobře usadí i textil s neméně výrazným dezénem. V létě používám místo ubrusů běhouny. Jsou to pruhy látky, které jen tak rozhodím po stolní desce, kde působí moderně a svěže. Rozhodně mi nevadí, když zachytí bryndající se šťávy a zmrzliny a musím je rychle hodit do pračky. S velkými ubrusy je přece jen víc práce. Běhouny vřele doporučuji.
CO BUDETE POTŘEBOVAT PRO LETNÍ ZAHRÁDKU
V podstatě vše, co vám připomíná léto, vodu, zážitky z cest. Připravte si
Pokud s pěstováním sukulentních rostlin začínáte, pak tento nápad využijte pro rozpěstování mladých rostlinek. Na konci léta je beztak přemístíte do větších květináčů nebo na stabilní stanoviště do zahrádky. Každý druh sukulentů potřebuje většinou jinou skladbu substrátu. Pro krátkodobé pěstování (v letních měsících) postačí hotový substrát pro sukulenty a kaktusy, který zakoupíte v zahradnickém centru, případně smíchejte zeminu pro pokojové rostliny s propláchnutým říčním pískem v poměru 1:1. Rostliny zasaďte a každý květináč schovejte do skleněného obalu. Prostor mezi oběma květináči vyplňte drobnou kamínkovou drtí. Na tácu můžete stejně tak ponechat terakotové květináčky a dále je neupravovat. Záleží na tom, jaký charakter chcete dát své letní zahrádce. Zda elegantní, nebo rustikální. Celé aranžmá dokončete přírodninami, které jste si možná právě přivezli z daleké dovolené.
Nemáte-li velký stůl, můžete si pořídit čtvercový ubrus velký 85 × 85 cm. Vyberte si z módních dezénů s velkoplošným potiskem i s vyšivkou, s ohledem na to, jaké nádobí v létě používáte.
Osazený a naaranžovaný květináček se může hodit i jako originální dárek při letních setkáních. Uděláte s ním větší radost než kupovanou květinou.
Váš stůl může být elegantní, romanticky rozkvetlý či jarně pastelový. Slavnostní příležitosti pozvedne prostírání.