Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Nejlepší bramborový salát je vždycky ten, který si děláme sami doma. Někdo dává víc mrkve, někdo přidává i salám, někdo vynechává cibuli, někdo naopak přidává i česnek. Tohle všechno je na každém, i tak jde ale salát drobnosti ještě trochu doladit, aby byla chuť opravdu vyvážená.
A jsou to vesměs drobnosti, ale jak jistě víte, detail dělá mistra. Správně zvolená hořčice promění obyčejný salát v mistrovské dílo, jablko mu zase dodá jemnost. Nebudu ale předbíhat a o letitých zkušenostech s ochutnáváním, pročítáním kuchařek a blogů se rozepíšu přehledně v jednotlivých bodech.
Pokud máte nějaký svůj ještě jiný tajný recept, určitě mi jej napište, pestrost receptů na bramborový salát mě nikdy nepřestane fascinovat!
Nemůžete se doma dohodnout, jestli cibuli ano, nebo ne? Vadí vám křupavost a štiplavost? Rada mojí dávné šéfové zní: Cibuli spařte. Ona měla salát ráda kyselejší, tak ji jemně pokrájenou zalila vroucím lákem z kyselých okurek, udělat to ale můžete i vroucí vodou nebo pro jemnost horkým mlékem.
Jablko do salátu prostě patří. Přidá salátu jemnost, krémovitost a vláčnost. Někdo ho loupe, ale není to nutné, stačí prostě nastrouhat nahrubo – třeba zároveň s jablky na štrúdl. Jen zvažte, zda sáhnete po kyselejším nebo sladším jablíčku, já preferuju spíš ta sladší.
Vrcholem je, samozřejmě, majonéza! Většina sází na osvědčené značky kupovaných, jejich složení je ale rok od roku horší. Osobně doporučuji nebát se toho a dělat majonézu vlastní. Recept na ni najdete v galerii pod článkem v receptu na majonézové koláče nebo kliknutím na následující fotografii. Potřebujete jen žloutky, kvalitní olej a citronovou šťávu a sůl na dochucení. Pro odlehčení můžete majonézu doplnit jogurtem nebo trochou sladké smetany.
V článku o bramborové salátu nejde úplně opominout správný výběr brambor, tak pokud by nás četl nějaký začátečník, tak s bramborami se to má následovně: nutnost je varný typ A, maximálně AB. Tento typ brambor má po uvaření lojovitou konzistenci a hezky drží pohromadě, klasická přílohová „béčka“ by v salátu měla tendenci rozpadat se. Brambory vařte ve slupce v pořádně osolené vodě, nejlépe se loupou lehce vychladlé.
Obrovský podíl na chuti salátu má hořčice. Když zvolíte pikantnější, dostane šmrnc celý salát, zase to ale nepřehánějte. V případě, že ke klasické plnotučné přidáte i anglickou nebo dijonskou, raději si nejdřív udělejte zkušební porci a počítejte s tím, že se salát do druhého dne ještě pořádně rozleží. Při nákupu hořčice na ní nešetřete: v chuti různých hořčic bývá dost rozdíl a z nekvalitních surovin kvalitní salát prostě neuděláte. Pokud chcete salátu přidat na pikantnosti i jinak, použijte místo klasických kyselých okurek nějaké ostřejší, případně přidejte i pár stroužků česneku.
Články, které by vás ještě mohly zaujmout