Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
K českým Vánocům neodmyslitelně patří vůně perníku. Pokud nepečete drobné perníkové tvary zdobené cukrovými polevami, udělejte si alespoň litý perník na plech. Doma to bude vonět stejně, a neskutečně si pochutnáte.
Většina perníků z třeného těsta obsahuje kakao. Jsou více či méně nadýchané a řezy mají čokoládovou barvu i chuť (více informací o perníku naleznete zde). Perník, který peču, vychází ze staročeských zvyklostí – místo cukru obsahuje med a švestková povidla, a vedle nezaměnitelného perníkového koření také oříšky, a novodobě pomerančovou kůru. Navrch mu štědře nadělím čokoládovou polevu, takže souhrn obsahuje pořádnou porci lahodných chutí.
Perník umícháte velice snadno za pomoci kalibrovaných nerezových odměrek, tedy bez vážení, a dokonce bez mixéru. A ještě jednu šikovnou věc vám představím; je to závěsná miska, do které putuje vše, co je třeba připravit v páře. Jak vypadá perník uvnitř, vidíte na následující fotografii.
TRADIČNÍ PERNÍK S ČOKOLÁDOU A POMERANČOVOU KŮROU
– HRNKOVÝ RECEPT
Příprava: 15 minut + pečení a 20 min na zdobení * Rozměr formy: 22/24-26/28 cm
Na dozdobení
1. Rozinky a pomerančovou kůru zalijte rumem, troubu vyhřejte na 160 °C.
2. Ve velké misce prošlehejte metličkou vejce, povidla a med do husté pěny.
3. Mouku s práškem do pečiva prosejte a postupně ji zašlehejte do základu střídavě se smetanou a olejem.
4. Když je těsto krásně vláčné, přidejte koření a ořechy, rozinky a kůru nasáklou rumem. Opět ručně dokonale promíchejte.
5. Těsto nalijte do formy vyložené pečicím papírem a pečte 50 minut.
6. Hotový perník nechte na mřížce lehce vychladnout a mezitím si dejte do vodní lázně misku s čokoládou a máslem. Miska se nesmí dotýkat vodní hladiny. Čokoládu dokonale rozmíchejte a pomocí hubičky ihned nalijte na perník. Povrch rozetřete silikonovou mašlovačkou, čokoládu nechte mírně ztuhnout a pak stejným nástrojem vytvořte malé vlnky. Perník dozdobte rozsekanými ořechy a pomerančovou kůrou.
Odměrky na všechny hrnkové recepty vám vřele doporučuji. Řadu receptů klidně zvládnete od oka, nebo s přibližnými mírami – a je to ono… Ale občas to tak nevyjde. Poměry sypkých suchých směsí a tekutin někdy nelze přesně převádět. A může to být i důvod, proč těsto méně vyskočí nebo vznikne třeba řidší krém.
Závěsná miska do páry je v kuchyni naprosto nezbytnou věcí. Při práci nad horkou vodou je třeba spousta opatrnosti. Vodu nenechte vřít, aby vás pára nespálila. Obsah misky neustále hlídejte a míchejte. Využijte vylévacích hubiček, díky nimž vás tekutina neohrozí. Perník budete mít v okamžiku nazdobený.
Tento perník doma všichni milujeme a nebyly by bez něj Vánoce. Během let jsem ho vypilovala k dokonalosti – je šťavnatý, nadýchaný a plný dobrých věcí. Návraty ze zimy za kamna vám jaksepatří osladí!
6 komentáře
výborný recept, díky 🙂
…to mám radost, že Vám doma chutnalo! Dnes večer bude na blogu další skvělá buchta :o)
Dobrý den.Bylo by možné u receptů napsat i míry použitého plechu?Mám jich více a špatně se mi to podle obrázku odhaduje.Děkuji Sovadinová.
Dobrý den, paní Sovadinová, rozměry mého plechu jsou uvedeny hned v úvodu receptu, pod nadpisem. Měří 22 x 26 cm, ta druhá míra znamená, že plech může být o kousek větší, přičemž těsto bude o chlup nižší. Stejnou dávku těsta můžete dát i do klasického srnčího hřbetu apod. Ale samozřejmě jsou nejlepší nízké řezy, které dostanou více čokolády a pomerančové kůry :o)
Tak ten vypadá úžasně,vyzkouším a díky za recept Dana
Rádo se stalo. Tohle jsou takové správné zimní chutě. Mějte se hezky!