Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Zkoušeli jste někdy tvarohové lívance? Jsou hodně vláčné a k ostružinám, atraktivnímu ovoci pozdního léta, pasují moc dobře.
Tvaroh patří v mé lednici ke stálicím. Jeho využití je téměř nekonečné - v létě jsme užili ovocných knedlíků, koláčů i zmrzlin, ale rovněž výtečných a zdravých pomazánek i slaných nákypů. Vystavíte na něm i výborný letní oběd či večeři. Dnes vás pozvu vás na lívance, ale ne ledajaké. Jsou to lívance veliké na celý dezertní talíř. Na jednu porci vám budou stačit tři.
Z babičkovské kuchyně jsem si vypůjčila recept na žahour - což je staročeská omáčka z borůvek či jahod, hojně používaná ke kynutým knedlíkům i lívancům. Protože borůvkám i jahodám už odzvonilo, na konci léta ho dělám z ostružin. Na zahrádce stále ještě dozrávají, pozdní sluníčko jim přeje.
S velkými lívanci se hůř manipuluje, protože je nevytvoříte v klasickém lívanečníku. Budete potřebovat menší pánev, ideálně opatřenou nepřilnavou vrstvou a s vysokým okrajem. A to proto, že velký lívanec se pomocí oblé strany pěkně otočí. Skvěle mi posloužila nerezová pánev Cookcell, kterou uvidíte na obrázcích. Na konci zápolení vypadala téměř jako by se jí to netýkalo, ale lívance usmažila moc dobře. Pánve jsou k dostání ve velikostech 24 až 28 cm a jsou tak kvalitní, že jejich povrch nepoškrábete ani kovovými předměty.
Příprava: 50 minut i se smažením * Získáte: 9 ks maxi lívanců / 3 porce
Tvarohové lívance
Ostružinový žahour
Na dokončení
1. Do mísy vložte tvaroh, přidejte žloutky, citron a cukr, a vše ručním mixérem krátce prošlehejte. Pak po malých dávkách přidávejte mouku smíchanou se škrobem a střídavě mléko, až vznikne hladká, středně hustá hmota.
2. Z bílků vypracujte sníh se špetkou soli a nakonec ho ručně vmíchejte do těsta.
3. Pánev vymažte olejem a pomalu ji zahřívejte. Pak nalijte velkou sběračku těsta a nechte ho vyběhnout. Teprve pak maxi lívanec otočte.
4. Ostružinový žahour - Trochu ovoce si nechte stranou, zbytek dejte do kastrolku, přidejte cukr a vanilku, máslo a vodu a vše dejte svařit. Když ostružiny povolí, rozvar zalijte smetanou s rozmíchaným škrobem. Hustotu omáčky nechávám na vás. Prošlehejte metličkou a odstavte.
Horké lívance rozdělte na nahřáté talíře, přelijte žahourem, přidejte trochu zakysané smetany nebo pusinky a dozdobte ostružinami.
Kvalitní pánev je královnou kuchyně. Je to jeden z nejčastěji používaných kusů nádobí a stojí za to vybrat si kvalitní kousek. Tuto nerezovou pánev s nepřilnavým povrchem jsem napoprvé vyzkoušela při jednoduchém pečení lívanců, ale mám na ni políčeno i s pečením housek - určitě předvedu zase příště. Doporučím vám ji pro pečení v troubě, protože pánev neobsahuje žádné plastové části.
NA HOUSKY UŽ DOŠLO: Recept na houstičky pečené na pánvi naleznete ZDE.
Pánev se při smažení ani neušpinila. Když otřete místa, kde vám ukáplo těsto, zůstane jak ze žurnálu. Dokud je ještě horká, přesuňte do ní hotové lívance, než dokončíte ostružinovou omáčku. Pokaždé si nechávám pár ostružin stranou a využiji je k dozdobení talířů. Někdy přidám zakysanou smetanu - anebo, když mám, tak i pár sněhových pusinek.
TIP: Zbývající bílky občas spotřebuji tak, že ze sněhového těsta vytvořím malé pusinky. Při větším vaření se tahle aktivita v mezičase ztratí a získám pár sladkých ozdob do pohárů i na dezerty.
Špaldové lívance po okrajích pěkně křupou a díky tvarohu jsou hodně vláčné. Jsou to ty správné vzpomínky na léto. V zimě si ovocný žahour můžete dopřát právě tak, máte-li zamrazeno...