Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Pirohy, tedy slané těsto s nejrůznějšími náplněmi, se dělají snad po celém světě. V mnoha zemích patří ke kulinářské historii. V Čechách a na Moravě jsou sice frekventovanější plněné knedlíky, ale inspiraci na klasické pirohy máme přece jen po ruce. Nejblíže máme slovenské recepty a ty nejznámější pirohy jsou plněné brynzou.
Abych neopisovala, připravila jsem vám pirohy plněné houbovou směsí. Vůbec to není špatné. A vezmete-li si k ruce praktickou formičku, kterou jen naplníte těstem, stisknete – a piroh je hotov, pak je to i snadné. Protože takovou hostinu nemůžete dělat bez lásky k jídlu nebo strávníkům, pro které ji chystáte, pak mohou mít pirohy klidně i tvar srdce.
Podobnou práci znám z přípravy italských plněných těstovin, kterým se říká ravioly, určitě jste je ochutnali (také na ně máme vykrajovač). S těstem na pirohy se mi pracovalo výborně, protože je tvárné, nelepí a formička je tak veliká (10 × 10 cm), že ho poměrně brzy zpracujete. Do bramborové náplně jsem dala sušené houby a samozřejmě nemůže chybět opečená slanina a zakysaná smetana. Pirohy určitě stojí za ochutnání.
PIROHY S HOUBAMI A ZAKYSANOU SMETANOU
Příprava: 1,5 hodiny * Získáte: 19-20 ks pirohů
Těsto
Forma ve tvaru srdce
Náplň
Dokončení
1. Vychladlé (nejlépe den předem uvařené) brambory nastrouhejte najemno. Do mísy nebo na vál dejte mouku, 2 plné lžíce nastrouhaných brambor, vejce, sůl a po částech vodu. Zpracujte nelepivé těsto a nechte ho 30 minut v chladu.
2. Mezitím si připravte náplň ze zbytku nastrouhaných brambor, do kterých přidejte sýr, nadrobno nasekané houby zbavené vody, rozmělněný česnek, sůl a dost pepře a nasekanou pažitku. Vše zalijte rozpuštěným máslem, všechny ingredience promíchejte a spojte.
3. Z těsta vyválejte slabou placku a rozdělte ji na čtverce velké asi 11 × 11 cm. Budete-li některý menší, jednoduše ho rozválejte válečkem. Vzhledem k tomu, že těsto máte na pomoučněném vále, bude dostatečně nelepivé i pro použití formy. Čtverec položte do rozevřené formy, přidejte lžíci náplně, kterou usaďte do prohlubně. Přidejte druhý čtverec těsta a formičku sklapněte. Pevně přidržte okraje, aby se obě těsta spojila a pak prsty odtrhněte přečnívající těsto. Formu rozevřete a hotový piroh vyklepněte do dlaně. Vyklouzne úplně lehce.
4. Do velkého a širokého kastrolu dejte vařit vodu se 2 lžičkami soli. Hotové pirohy vložte do bublající vody a zprudka je vařte asi 6 minut. Vařte vždy jen 5-6 kousků. Pirohy se nafouknou a krásně vytvarují. Odkládejte je ihned na nahřáté talíře a omastěte je rozpuštěným sádlem, aby se neslepily. Servírujte je s kostičkami opečené slaniny a posypané nasekanou pažitkou. Nakonec přidejte kopeček lahůdkové cibulky.
K porcím podávejte zakysanou smetanu ochucenou troškou česneku a pažitkou. Průběh celé přípravy naleznete na následujícím videu:
https://youtu.be/CjkTGcYlkhYhttps://youtu.be/CjkTGcYlkhY
Ještě pár drobných rad:
2 komentáře
Ráda bych jen poradila… pokud se na tohle někdo bude dívat a má po ruce též takové nějaké šikovné tvořítko – není potřeba dělat tady ty čtverečky z těsta, stačí vykrojit právě druhou stranou tvořítka rovnou srdéčka. 😉
Markéto,
děkuji vám za postřeh i vaši zkušenost. Měla jsem pocit, že tenké těsto musí být o fous větší, aby zvládlo objem náplně. Ale vlastně je pružné a tvárné… Omlouvám se všem, kterým jsem přidělala práci s přebytky okolo! :o)