PASTELOVÉ SMALTY SLUŠÍ KVĚTINÁM I ZELENINĚ

NOVÉ SADY NÁDOBÍ NA VAŘENÍ
18.3.2020
PERNÍKOVÝ DORT S MALINOVOU SMETANOU
23.3.2020

Kdo by neměl rád plecháčky - hrnky, džbány a konvice v lesklém smaltovaném kabátě. Nostalgicky nám připomínají staré časy.

Ze smaltovaného nádobí jsem byla vždycky unesená. Zvláště z puntíkovaného. Kdysi jsem zachraňovala každý starý hrnek po předcích a když už nešly používat v kuchyni, sázela jsem do nich kytky a do těch větších odkládala malířské štětce. Dnes tohle krásné a pracné řemeslo slaví renesanci, a v obchodech si lze koupit smaltované nádobí potisknuté obrázky, malovanými puntíky, anebo jednobarevné s elegantními a jemnými pastelovými odstíny.

Zvláště ty jsou teď v jarním bytě nádhernou vzpruhou. Když jsme připravovali focení mentolově zbarvené čajové konvice a plechového hrnku, celý prostor se rozsvítil. Ve stejné barvě si můžete pořídit ještě kuchyňský džbán. Čajník v jemně růžové mohu nabídnout plný pivoněk a pokud máte chuť na ohnivou červenou - samozřejmě, že s bílými puntíky - pak mrkněte do galerie pod článkem a na e-shop.

Mentolový čajník s plecháčkem je neodolatelný. Přinesený nákup zeleniny vypadal vedle nich tak pěkně, že jsem z ní na chvíli vytvořila malé aranžmá vonící po jaru. Když jsme připravovali focení, ještě jsem netušila, jak složité časy nám zakrátko nastanou. A jak moc budeme potřebovat pohodu ve svých domovech.

Udělejte si na chvíli hezky, kdykoli na to budete mít energii.

smalty 1

JAK VYTVOŘIT ZELENINOVÉ ARANŽMÁ

Nejsem příznivcem zbytečností a plýtvání potravinami už vůbec ne. V tuto dobu si to ani nikdo z nás nemůže dovolit. Čerstvou zeleninu jsem jen šetrně naaranžovala do širokého skleněného válce a přidala trochu vody. Nevšední kytice udělá jen tolik radosti, co se vejde do krátkého času, než všechno zkonzumujete. Ozobávat ředkvičky můžete hned ráno při snídani. Připravte si:

  • skleněný válec nebo široký plechový hrnek na mléko
  • 2 menší kusy čínského zelí Pak Choi
  • 2 svazečky čerstvých ředkviček
  • 1 řapíkatý celer, využijete jen část
  • pár snítek petrželky s dlouhými stonky
  • pár snítek pažitky
  • jutovou stuhu nebo provázek papírák
  • kus pomocné gumy

Podle výšky nádoby nařežte stejně vysoké kousky řapíkatého celeru tak, aby nádobu dokázaly obklopit (má-li nádoba ouško, otočte ho dozadu). Na nádobu si upevněte gumu, jen tak volně, a za ni nastrkejte kolem dokola celerová žebra. Pak celek převažte stuhou nebo provázkem a gumu odstraňte. Váza je na světě. Nyní dejte do nádoby asi 1 centimetr vody a vložte dovnitř oba kousky zelí. Listy rozevřete kolem dokola, aby vytvořily manžetu. Do středu nastrkejte ředkvičky se zredukovanou natí, snítky petrželky a pažitku. Kytice je hotová, jen ji lehce postříkejte sprejem s vodou.

Kytice vydrží ve svěžím stavu minimálně 2 dny na stole, jen ji v teplém prostoru občas zastříkněte studenou vodou. Na noc ji dejte do chladna. Řapíkatému celeru se bez vody nestane vůbec nic. Ostatně kytice je určena k tomu, abyste ji postupně ujedli a spotřebovali, a aby jen tak mile ozdobila kuchyň.

smalty2

HRNEK POSLOUŽÍ JAKO VKUSNÝ OBAL NA MALÝ KVĚTINÁČ

Plecháček, džbán a smaltované umyvadlo byste kdysi našli naprosto v každé domácnosti. S těmi oprýskanými hrnky se mnozí z nás opatrují dodnes, protože jsou vzpomínkou na někoho z rodiny. Honem si také takový pořiďte, ať vám léta prakticky slouží. Můžete do něj vložit mini květináč jarních sedmikrásek, než je zasadíte do záhonu...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *