LAMPIČKY ZE SKLENIC NA VÍNO

HASSELBACK JAKO PŘÍLOHA I HLAVNÍ JÍDLO
9.11.2017
DOMÁCÍ KARAMEL ANEB DÁRKY ZE SPÍŽE
13.11.2017

ornament_01

Rychlé nápady jsou k nezaplacení. Třeba tento, kdy se chystáte prostřít k velice romantickému večeru, a na stole jsou sklenky na víno. Přidejte dvě navíc, aby se z nich na chvilku mohly stát zářivé lucerničky…

Budete k tomu potřebovat jen potištěné transparentní papíry – seženete je ve výtvarných potřebách, pak ještě nůžky a trochu lepidla. Kornout vytvoříte snadno, a od něj je jen krůček k tomu, aby vznikla jednoduchá stínítka na sklenky na nožce. Do sklenic vložte čajovou svíčku, a váš slavnostní večer může začít.

ornament_02

lampicky1

CO BUDETE POTŘEBOVAT NA VÝROBU STÍNÍTKA

Transparentní papíry vypadají vzdáleně jako pergamen a propouštějí rozptýlené světlo. Většinou se prodávají po kusech (seženete je ve výtvarných potřebách a větších papírnictvích) ve velikosti A4 a ve větší velikosti (ty se různí) ve všelijakých kreativních sadách typu Vánoce, party a pod. Jak velké papíry potřebujete, si ujasněte podle toho, jaké sklenice použijete. Nejprve si vytvořte maketu z obyčejného papíru. Připravte si:

 • 2 papíry A3 na maketu, třeba kus novin
 • 2 ks transparentních papírů s libovolným potiskem
 • 2 ks čajových svíček
 • 2 sklenice na víno, nejlépe dost oblé
 • nůžky, tužku a pravítko
 • lepidlo zn. Tenyl, tyčinku Kores a pod.

Vytvořte si přesný střih na stínítko. Nemohu vám zde nabídnout předlohu, protože záleží na proporcích vašich sklenic. Postup ale zcela jistě zvládnete. Vezměte obyčejný papír a stočte ho do kornoutu. Nasaďte ho na sklenici. Ještě tam držet nebude, ale trochu uvidíte tvar. Kornout splácněte a ustřihněte horní a spodní část. Stále ho držte, protože potřebujete zarovnat vertikální strany, které později slepíte. Udělejte to, a papír rozložte. Budete mít trošku šišatý patvar, ale nyní zakulaťte do oblouku spodní okraj, odměřte kolmicemi zvolenou výšku a vznikne horní oblouk. Boky sestřihněte do roviny. Nevadí, když vám někde chybí kus papíru. Nyní předlohu položte na druhý obyčejný papír – třeba z novin, a vytvořte přesný střih. Stočte ho, a zkontrolujte zda sedí na sklenici, a stejný tvar vystřihněte z transparentního papíru. Přesah pro zalepení by měl tvořit 1 až 1,5 cm.

lampicky2

JEDNODUCHÝ ŠIRM

Stínítko slepte lepidlem. Spoj by neměl být širší než 1 cm; na lampičce bude zřetelný, protože se méně prosvítí. Pozor na lepidlo, aby nebylo hodně mokré,  protože transparentní papír se ihned začne kroutit. Namažte jednu stranu jen lehce a ihned papír spojte. Spoj přejíždějte prstem, aby se nezvlnil. Mám vyzkoušené lepidlo Tenyl, které funguje, ale také ho nedejte velkou vrstvu.

lampicky3

JEŠTĚ ROZSVÍTIT…

Do sklenic vložte čajovou svíčku v hliníkovém obalu a nasaďte stínítko. Otvor ve stínítku musí být široký, aby odváděl žár ze svíčky. Pozor na to. Jistě nemusím připomínat, že u otevřeného ohně musíte být obezřetní. Lampičky nenechte bez dozoru, a nikde, kde je průvan. Stínítka na sklenicích dobře sedí, ale jsou lehká a mohla by se posunout.


2 komentáře

 1. Miluse napsal:

  Dobrý den
  paní Jano tak lampička se povedla fakt super nápad, jednu jsem udělala s vánočním dekorem a jednu barevnou . F.M

 2. Jana napsal:

  Paní Miluše,
  hezký den, mám radost, že vánočně svítíte. Právě vyrábím svíčky ze zbytků vosku, uveřejním je s pár radami v pátek. Jsou to takové drobné dárky, kterými se dá pěkně dokončit vánoční stolování…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *