DUŠIČKY JSOU TU. CO VŠE JE TŘEBA UDĚLAT NA HROBU?

SKVĚLÝ JEDLÝ DÁREK: PAŠTIKA Z PEČENÉHO MASA
24.10.2024
DÝŇOVÁ POLÉVKA 2v1: JEMNÁ I EXOTICKÁ
28.10.2024

A woman cleans the grave. Washing tombstone with brush. Preparations for All Saints Day on November 1

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka zesnulých, Svátek zesnulých – nebo prostě Dušičky. 2. listopad, kdy na své zesnulé vzpomínáme možná o něco víc než jindy, je za pár dní tu.

Někdo na hřbitov chodí každou chvíli, někdo se na něj vypraví jednou do roka, obvykle právě na Dušičky. Málokdo ví, že je to svátek opravdu velmi starý, který vychází z keltského Samhainu i ze staroslovanských ještě pohanských oslav. Původně se na českém území nejspíš slavilo oboje, až vše splynulo do křesťanských oslav Dušiček. Samhain, který se slaví v noci z 31. října na 1. listopadu a během nějž se už staří Keltové oblékali do hadrů na ochranu před zlými duchy, dnes známe v jeho modernější podobě, Halloweenu. Dnešní křesťanské oslavy založil v roce 998 opat z Cluny, 2. listopadu se slaví od 13. století

Na přelomu 19. a 20. století se v rámci oslav Dušiček dělaly celé průvody na hřbitovy, které se dodnes leckde dodržují jako lampionové, i když se časově posunuly spíš ke sv. Martinu. Já osobně mám Dušičky moc ráda a naše děti taky. Naštěstí jim ještě nikdo neřekl, že na hřbitově by se měly bát, takže každoročně v předvečer Dušiček nebo přímo na ně (zásadně ale až po tmě) vyrazíme na vesnický hřbitov na hrob jejich prababičky a pradědečka, které sice nepoznali, ale učí je to úctě k našim předkům. A hlavně: všichni si užíváme tu těžkou nasládlou vůni květů, která se mísí s vůní vosku i podzimního tlejícího listí. Už se nemůžu dočkat, až za pár dní vyrazíme zase.

Na hrobový kámen

Alespoň jednou do roka je třeba důkladně vyčistit hrobový kámen. Je třeba odstranit mech a lišejníky a pořádně jej omýt. Na to můžete využít speciální čističe na hrobové kameny, dá se to ale zvládnout s mýdlovou vodou, skvělý pomocník jsou i melaminové nano houbičky. Pokud je někde vidět vodní kámen, použijte ocet. Nástroje volte podle toho, jaký povrch na hrobě máte: na leštěný používejte výhradně houbičku nebo hadřík (na detaily a reliéfy i starý kartáček na zuby), na neleštěný můžete sáhnout i po hrubším po kartáčku. Určitě kromě jaru neberte běžné kuchyňské prostředky, některé mohou kámen nevratně poškodit, nebo je aspoň nejdřív vyzkoušejte na malém, dobře skrytém místě. Pokud si na to netroufáte nebo už prostě nemáte síly, jde služby úklidu hrobů objednat – a pošlou vám i fotografii, jak hrob vyzdobili.
20567-8_eshop_z2

Vše hezky po ruce

Na údržbu s sebou potřebujete spoustu věcí a tenhle univerzální skládací textilní box vám s tím vším pomůže. Do praktických kapes po jeho obvodu můžete zastrkat vše potřebné od rukavic, lopatky a hrabiček přes nůžky na zastřižení keříků a stromků až po čisticí prostředky a hadříky. Díky jeho velkému objemu (34 l, průměr 34 cm) můžete do středové části taky sesbírat nečistoty napadané na hrob a na závěr je prostě vyhodit. Doma vám přitom nebude nikdy překážet: je skládací.

Jak na výzdobu?

Na dušičkově vyzdobený hrob patří čerstvé květiny, bez těch to prostě nejde. V křesťanské tradici symbolizují květiny víru ve věčný život, víru v to, že smrtí nic nekončí. Hořící svíčky zase symbolizují zmrtvýchvstání Krista. Ať už věříte nebo ne, bez svíček a květin si Dušičky dnes asi nikdo představit neumí – já třeba nosím kapsy plné čajových svíček a zapaluji je i na všech okolních hrobech.
17338_img_9737_eshop_z1

Květy živé i umělé

Z živých květin v sychravém podzimním období vedou chryzantémy a některé druhy vřesů či libavka, které vydrží první mrazíky. Oblíbený bývá i barvínek, kohoutek, půdokryvné rozchodníky nebo zimostráz (buksus), oblíbené jsou i zakrslé jehličnany. I po odvětu jsou velmi dekorativní hortenzie, sahejte ale po těch z českých pěstíren, které jsou od malé sazeničky zvyklé na drsnější podmínky. Kromě živých květů jsou přes zimu oblíbené i ty sušené a umělé. Třeba tenhle malý věneček nestojí mnoho a vydrží na hrobě po celý rok.
parez-nahled (2)

Domácí dekorace

Vlastnoručně vyrobené dekorace prý na hrob dává zhruba 10–15 % lidí. Do vazeb se často používají šišky, sušené rostliny včetně mochyně židovské nebo eukalyptu, lotosy, trávy či bodláky, ale i živé šípky, rakytník nebo hlohy a dříny. Jako podklad dobře slouží jehličnaté větve nebo mech nebo třeba takovýto kmínek. Další inspiraci najdete i v dekoracích v galerii pod článkem.

Pozor na bezpečnost

Je mi líto, že to musím zmiňovat, ale i na hřbitově je potřeba dbát na své bezpečí. Kolem Dušiček tam sice bývá poměrně dost lidí, ale i tak raději sledujte pohyb kolem sebe. A taky se dívejte pod nohy, jistě nemusím připomínat, že spadané vlhké listí umí pořádně klouzat.
 

Jaké články by vás ještě mohly zaujmout?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *