Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Vánoce přicházejí a s nimi staré známé chutě domácích specialit. Chcete-li k nim letos přidat něco zbrusu nového, upečte bábovku vonící čokoládou a svařeným vínem.
Hledáte-li recept na pečení na poslední chvíli, tady je. Bábovka na stole vždycky vypadá slavnostně, ať už ji naparádíte nebo ne. Za vás se o to postará forma. Pokaždé vytvaruje nepřehlédnutelný moučník, který se stane středobodem prostřeného stolu. Pokud ji trochu vyšňoříte do slavnostního hávu, tím lépe; všichni si budou pamatovat, jak u vás voní Vánoce.
Kupujete-li novou bábovkovou formu, dejte přednost formě s nepřilnavým povrchem. I takovou se však vyplatí lehce vymazat, zvlášť napoprvé, když vám záleží na výsledku a nemáte s formou zkušenost. Ke zpracování těsta je nejvhodnější robot s výměnnými háky a metlami. Třená těsta nezpracovávejte příliš dlouho, aby neztratila kyprost. Hrubé přísady, jako jsou oříšky, čokoláda apod., vmíchejte nakonec pouhou stěrkou.
Přísady, které jsem pro tuto bábovku zvolila, nejsou v našem kraji tak typické. Především je to mletý zázvor dodávající těstu hřejivou lahodnost, pak kardamom propůjčující špetičku orientálního nádechu a ještě svařené víno se známou kořeněnou vůní skořice a badyánu. To vše ukryjte pod příkrov tuhnoucí čokolády - a hosté mohou přijít!
Příprava: 50 minut + pečení * Získáte: bábovku o průměru 25 cm
Třené těsto
Svařené víno
Na dokončení
1. Nejprve svařte víno a nechte ho zchladit na pokojovou teplotu. Před použitím ho zceďte.
2. Máslo krátce prošlehejte, přidejte cukr a vanilku a vytvořte nadýchaný krém. Pak přidejte vejce jedno po druhém, každé krátce zašlehejte dohladka.
3. Smíchejte prosáté sypké přísady, snižte otáčky a pomalu a krátce je zároveň s vínem zašlehejte do základu. Troubu vyhřejte na 160 °C se zapnutým horkovzduchem / 180 °C na spodní a horní ohřev.
4. Mísu odstavte a ručně vmíchejte nastrouhanou čokoládu. Těsto přesuňte do lehce vymazané formy a pečte 50 / 60 minut. Bábovku nechte krátce zchladnout a vyklopte ji na mřížku.
5. Vychladlou bábovku přelijte čokoládovou polevou a ozdobte klikvou a rozmarýnem.
Zázvor se hojně využívá v anglické kuchyni. Do pečiva se používá sušený mletý zázvor a stejně tak i kardamom. Obě dochucovadla naleznete především v receptech na perník. Neskladujte je dlouho, protože časem ztrácejí aroma. Těsto při zpracování zvláční díky troše svařeného vína. I tady to můžete s kořením „trochu přehnat”, v těstě se veškeré ingredience prolnou a vytvoří harmonickou chuť korunovanou čokoládou.
K přelití bábovky se ideálně hodí čokoládová poleva s 50 - 70% obsahem kakaa. Rozpouštějte ji v mírně teplé vodní lázni a dejte pozor, aby do ní nekápla ani kapka vody. Úplně by ztratila lesk. Máte-li kvalitní tabulkovou čokoládu, můžete ji naředit máslem a použít stejným způsobem. Ještě do měkké polevy ponořte bobule klikvy a bábovku dejte do chladu.
VÁNOČNÍ VĚNEČEK Z KLIKVY
Bobule klikvy velkoplodé dosahují velikosti kolem 1 cm. Patří k brusnicím a od našich drobných brusinek se dost liší. Nejčastěji se k nám dovážejí ze Severní Ameriky. Když si koupíte brusinkový kompot nebo džem ze zahraničí, s velkou pravděpodobností se bude jednat o klikvu. Krom toho ji můžete jíst zasyrova a nejčastěji sušenou. Čerstvé plody jsou kyselé a trpké a k jejich konzumaci se budete muset chvíli přemlouvat. Ale na druhé straně - těch vitaminů! Nejvíce máme v podvědomí asi čaje na léčení močových cest, ale čerstvé bobule obsahují ještě hodně vitaminu C, betakarotenu, vlákninu i bioflavonoidy.
Nám čokoláda ještě nestačila ztuhnout, ale při fotografování nás zavalilo neúprosné šero. Nedá se nic dělat - krájíme. A vám přejeme krásný zbytek adventu a dobrou chuť!