Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Pravidel je v podstatě jen hrstka, a nehledejte v nich velké záludnosti. Po čase je budete dodržovat zcela automaticky, čímž docílíte pokaždé spokojeného výsledku.
Našlehání tuhého sněhu z vaječných bílků může zhatit příprava základního těsta, takže jako obvykle - vše souvisí se vším. Sněhem se ovšem nekypří pouze sladké pokrmy, dávám ho do celé řady slaných jídel, kupříkladu do cuketových placiček, nádivek a pod. Začněme tedy od základů, protože si s příchodem chladnějších dnů napečete něco hodně moc dobrého:
Právě je čas švestek, takže nemohu jinak, než připomenout rýžovník. Kombinace se švestkami bývá při přípravě nejčastější.Ten, který nabízím je ze sušených meruněk, ale to není důležité. Podstatné je to, že je zapečený pod lehounkou čepicí sněhu, do něhož je vmíchaná troška cukru. A ještě něco, božské nadýchanosti rýžovníku docílíte tím, že ho zapečete ve vodní lázni. Je to snadné.
Se sněhem lze čarovat různými způsoby. Ušleháte-li ho s cukrem, je to jeden nejlahodnějších a nejrychlejších cukrářských fíglů, jak naplnit drobné kousky pečiva, která cukr zcela postrádají. Třeba takové domácí kremrole si pak vychutnáte se zavřenýma očima; tak jsou dobré. V tomto případě, kdy se sníh nezapéká v těstě, je vhodná tepelná úprava bílků, tedy šlehání v páře.
Sněhové pusinky se v troubě víceméně suší, než pečou. Pokud si přejete, aby byly sněhově bílé, pak se po krátkém zapečení suší třeba i 10 hodin. Protože bílky v kuchyni zbývají velice často, je dobré zužitkovat je podobným způsobem, jakým jsem připravila variaci na známý dezert nesoucí jméno Pavlova. Sníh je třeba nastříkat na plech cukrářským sáčkem. Není to nic těžkého a jednotlivé korpusy si můžete napéct dopředu a naplnit je až před příchodem hostů. V článku naleznete další rady, jak na to.
A jsem u záludných mandlových makronek. Proč záludných? Protože chtějí trošku cviku. Se sněhem si poradíte, ale zde se do něj přidává cukrový rozvar, který zkrátka musíte trefit ve správné teplotě. Sama nejsem zvlášť šikovná, ale na podruhé už to vyjde. Do těsta na makronky se přidává také barvivo, takže sněhový základ lze zkrášlit na vybraný odstín. Musím říct, že toto cukroví stojí za námahu, tím spíš, když vám ji ulehčí speciální forma na tvoření makronek.
Teď, v duchu podzimní inspirace, peču malé a sladké jednohubky, tvářící se jako žampiony. K výrobě tohoto moučníku toho moc nepotřebujete - pouze tři bílky, moučkový cukr a ruční šlehač. A když zjistíte, že nemáte co dát ke kávě, zkuste naše houby. Potěší vás i v případě, že jste doufali v úlovek z lesa a nakonec máte houby :-)
2 komentáře
Mohu přidat do těsta nešlehaný bílek, když mi zbyl od min.pečení?děkuji
Paní Dolejšová,
bílek vydrží v pokojové teplotě zhruba 2 hodiny, v chladničce může být 5 – 6 dní v dobře uzavřené sklenici. Takže pečete-li znovu v této časové relaci, klidně jej využijte. Můžete ho přidat do těsta, kde pracujete s celými vejci. Šleháte-li sníh, bude více kypřidla. Pokud vám zbylo bílků víc, jak jeden, pak je nejlepší zamrazit je v mrazničce při teplotě -15 °C. Vydrží až 1 rok. Bílky pak rozmrazte v lednici a spotřebujte obvyklým způsobem; půjdou i našlehat.