6 ZÁPLAT NA DLOUHOU CHVÍLI

LINECKÝ KOLÁČ S PAŘÍŽSKÝMI JABLKY
2.8.2016
BORŮVKOVÉ POVLEČENÍ, SRDCE Z UBROUSKU + VIDEO
4.8.2016

Nevím, zda máte dlouhé chvíle, či nikoli, ale přesto se obracím ke všem koníčkářkám, které milují jakoukoli rukodělnou činnost. 

Dlouhé chvíle jsem kdysi odložila se svým dětstvím – a zřejmě na tom nebudete jinak. Velký podíl na tom má právě to, že neumím složit ruce do klína a stále něco kutím, přetvářím anebo alespoň vymýšlím. Vymýšlení mi jde nejlépe :o), ostatní propastně nestíhám. Ale, když urvu trošku času, ponořím se do pestrých hadříků, nebo se ráno, kdy všichni spí, zabarikáduji v kuchyni s náčrtníkem a tužkami. To jsou blažené chvíle.

Tvoření, ať už jakékoliv, je mocnou silou. Přiměje vás vzít do rukou pletací dráty, i když jste to nikdy nedělala, propadnout kreativnímu vaření nebo utratit peníze na dovolenou za kurz korálkování z fima. V té chvíli jste sama se sebou (promiňte, momentálně myslím na ženy, ale vím, co muži dovedou, a jak náruživě se věnují svým koníčkům) a zažíváte vzrušující chvíle. Znám to velmi dobře, protože jsem půlku života spolupracovala s výtvarnicemi a znám jejich zapálení pro věc. Ale nejen výtvarníkem se člověk narodí; znám lékařky, které jsou fantastickými pletařkami, ekonomky, které tráví čas nad jemnými výšivkami, a mnoho těch, které umí své zkušenosti předávat dál a učí tradičním řemeslům, i těch, které své zkušenosti se zbrusu novými technikami sepisují do knih.

Tvořivý svět překypuje nepřebernou pestrostí a je jedno, jaké činnosti se věnujete. Když ušijete karnevalový kostým na dětskou oslavu nebo vyzdobíte stůl a pěkně prostřete k snídani, dokázali jste víc, než si myslíte. U té rozmarné, často šíleně pracné činnosti se máte šanci bavit, vytvářet dekorativní i užitečné věci do svého domova a předávat své nadšení dál.

rucni_prace_sber

1 Kdy jindy vyšetřit trochu času navíc, než o prázdninách. Využijte toho, že jsou děti zaopatřené a pusťte se do svých plánů, pro které dosud nebyl prostor. Takhle jsem se například naučila suché plstění. To vás spolkne, jako malinu. Tedy – v mém případě – jahodu. Začněte s něčím podobným, zkazit nic nemůžete, maximálně se bodnete do prstíku. Možná se brzy zařadíte mezi takové mistry, jako jsou například mě moc milé výtvarnice Ira Smolková a Jana Doubravová.

2 Tvořit se dá ze všeho a se vším. Například z čajového hrnku se rukou mávnutím stane jehelníček. Na chalupě se může hodit.

3 Přijdou hosté? Než vymyslíte dobré menu, bleskově vyrobíte kroužky na ubrousky. Na pohled vypadají noblesně a nejspíš nikdo neodhadne, že schovávají krabičku od protlaku. K jejich dekorování můžete použít místo tapety samolepicí fólii nebo textilní krajku. Mám ráda, když z obyčejného hračičkování vznikne něco užitečného.

4 Klidné večery budou nejromantičtější s náladovými světýlky. Vyrobte si závěsný svícen ze zavařovačky nebo ji dozdobte kouskem plastové krajky. Až vás dekor omrzí, zase ho sundáte a můžete vesele zavařovat.

5 Máte-li času poskrovnu, pak si alespoň při úklidu něčím trošku vylepšete svůj příbytek. Krásně naaranžujte vázu, převlékněte polštářky do nového nebo si z umělé květiny vyrobte dekoraci. Možností je fůra a mnohé jsou nenáročné.

6 Přijde-li pěkně deštivý den, je to ta správná chvíle pro přebírání nepořádku. Vždycky mě to nakonec chytne, protože když přemůžu nechuť k úklidu, zahrabu se do knoflíků, látek, nebo do papírů, lepidel a barviček (a všeho dalšího, čemu se momentálně věnuji). U toho mě napadne sto padesát věcí, které musím ještě honem vyrobit. K podobnému třídění si pořiďte třeba skvělý čtyřpatrový regálek, kam se vejde celý arzenál potřebných věcí.

Přeji vám na všechno dostatek času!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *