Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Vlastnoručně zpracované potraviny nám dávají nejenom užitek. Výroba džemů, nakládané zeleniny i upravování ovoce nás především baví...
Zavařování je smysluplná činnost, která nám přináší potěšení. Je to tak, jinak bychom se pravděpodobně touto prací nezabývali, a dobrovolně si nezapatlali v kuchyni kdeco. Já se navíc s každou zavařenou sklenicí smiřuji s tím, že teplé léto jednou skončí, a zase přijde zima. Špajz zaplněný až pod strop mi dává pocit, že to snad přežijeme :o)
Jsme zemí zapálených zahrádkářů, a pokud vy sami nic nepěstujete, určitě tak činili vaši rodiče. Vzpomínka na hromady okurek na kuchyňském stole, pracné krouhání zelí a vykrajování jablek se v nějaké míře dotkla každého z nás, a tak s oblibou okukujeme trhy na náměstíčkách a každou chvíli přinášíme tašku zásob domů. Možná se s vámi rádi rozdělí i hodní sousedé, kterým se právě něčeho urodilo víc, než čekali. Zkrátka je tu čas, kdy dokupujeme zavařovací sklenice všech tvarů a velikostí a děláme si pořadník těchto voňavých činností. Bylinky, vůně octa a kopru, nebo sladký opar nad povidly, vás totiž přenese do vzpomínek, a stejně tak krásně je zakotvíte v další generaci.
K receptům se proklikněte jednotlivými obrázky.
Včera jsem zase sázela mátu - nechala jsem pár dní několik snítek ve vodě; krásně pustily kořínky (to určitě děláte také) a budu se těšit na další úrodu pro přípravu mátového sirupu. Horka trvají a tohle je podle mě jedna z nejoblíbenějších chutí letních limonád. Pokud si hotový sirup nalijete do tvořítek na led a zamrazíte, potom jen vhodíte kostku do sklenice a zalijete sodovkou. Další přísady jsou na vás.
Je mnoho způsobů jak naložit zeleninu do kyselých, pikantních či sladkokyselých nálevů. Každý druh zeleniny potřebuje něco jiného. Pro paprikové lusky si lze vybrat například kombinaci okurek a rajčat v divokých čalamádách - ty mám opravdu ráda, ale také je s oblibou plním jemně nakrouhaným zelím ochuceným koprem. Je to zase trošku odlišná chuť. Jen si na ně pořiďte objemné sklenice s širokým hrdlem, abyste mohli papriky pohodlně vmáčknout dovnitř.
Jablečná povidla dělám obzvlášť ráda. Jednak nedají moc práce, a za druhé jsou strašně dobrá. Spotřebujete na ně i docela malá a nanicovatá jablíčka, i když samozřejmě čím je kvalitnější základ, tím lepší výsledek. Protože jablíčka můžete nechat se slupkou a s jadýrky, výroba jablečného pyré jde parádně rychle. Na povidla mám nejradši tyto nízké malé skleničky, které vypadají výborně u snídaně. Pod názvem Facet je naleznete na našem e-shopu za 17 Kč.
Přílohové zelí k pečeným masům si můžete připravit na podzim a zimu už teď. Toto je přímo můj oblíbený vánoční recept s vínem, jablky a brusinkami. Užívám si toho, že když je o svátcích nejvíc shonu nad plotnou, jen sáhnu pro láhev do spíže. Stojí to za to, protože příprava zelí je zdlouhavá a je třeba rozdělit ji do dvou dnů. Připravené sklenice zavíčkuji, vložím do pekáčku s horkou vodou a v troubě vyhřáté na 90 °C je steriluji zhruba 20-25 minut. Používám téměř litrové sklenice s víčky (viz galerie pod článkem), které mi slouží už pár let.
Libeček je označován jako české maggi, protože jeho vůně připomíná oblíbené polévkové dochucovadlo. Zakonzervováním této bylinky si však s jistotou vyrobíte produkt, který neobsahuje nic z toho, co byste nechtěli jíst. Jednoduše libeček rozmixujte s čistou mořskou solí a vzniklou pastu natlačte do sklenic. Ponechte ji v chladu a temnu, a pak podle potřeby odebírejte. Okořeníte s ní polévky, brambory i masové šťávy.
Na obrázku jsou různé produkty jejichž základem jsou rajská jablíčka. Fotili jsme je jako tip na dárkovou ambaláž. Jistě také rádi sáhnete po svých zásobách, když můžete někomu udělat gurmánskou radost. V článku k tomu naleznete recept na dobré čatní z cuket a rajčat dochucené mátou, zázvorem, chilli a skořicí. Záleží na vás, kterou ingredienci necháte převládat.