5 NÁPADŮ PRO DOMÁCÍ VÝROBU SVÍCNŮ A SVÍČEK

NOVOROČNÍ OŘÍŠKOVÝ KOLÁČ
4.1.2021
CHLADNÉ DNY ŽÁDAJÍ TEPLÉ OBLEČENÍ
6.1.2021

Usaďte se do kouzelného světla svíček, a vychutnejte si pohodu. Než tak učiníte, pokuste se vytvořit si jednoduchý svícen docela sami.

Minuly Vánoce, čas plný světýlek, a určitě jste si na živé plamínky docela zvykli. Málokdo nemá chuť v tom pokračovat. Svíčky a svícny patří k oblíbeným dárkům, a tak jste možná i vy dostali krásnou lucernu, robustní svíčku nebo drobné svíčky plné vůně, které vám teď zpříjemní zimní období.

Jednoduchý svícen si můžete také vyrobit. V domácnosti se jistě najde šikovná sklenice, do níž můžete nakapat vosk ze zbytků svíček, které už neumí vyhořet, případně si vytvořte svícen podle své fantazie a dozdobte ho přírodninami nebo korálky. Možností je opravdu hodně, a tahle zábava je pro šedivé lednové dny jako stvořená.

Zítra, 6. ledna, bude svátek Tří králů, tak nezapomeňte bedlivě hlídat noční oblohu. Bude-li plná hvězd, podle pranostiky se budou rodit kluci. Ještě dnes si s dětmi stihnete vytvořit lucerničku, abyste Kašpara, Melichara a Baltazara uvítali...

Tak zítra nám začíná masopustní čas! Odstartuje ho svátek Tří králů, který uzavírá vánoční období. V tuto dobu se ve většině domácností dojídá cukroví a odstrojuje stromeček. Pokud se vám 6. ledna objeví nade dveřmi písmena K + M + B, bude váš dům po celý rok chráněn proti všemu zlému. Tříkrálový večer je kouzelný, a tak ho jaksepatří přivítejte jednoduchou lucernou. K její výrobě budete potřebovat pouze dva skleněné válce, čtvrtku a krátký světelný řetěz.

Nejsnadnější výrobky vznikají rychle, s minimálními náklady a jednoduchým nápadem. Pokaždé však zapůsobí. Tady pro vznik svícnu postačila prázdná sklenice ze spíže a trocha korálků navléknutých na drátku. Pokud rádi něco tvoříte, většinou se podobné drobnosti někde najdou. Stejným způsobem lze využít starodávné skleněné knoflíky s většími dírkami nebo s ouškem pro spodní šití. Na drátku se mohou objevit i miniaturní šištičky a dřevěné dekorace. Záleží na tom, kam svůj skleněný svícen umístíte.

Podobné svíčky koupíte kdekoli. Velice snadným způsobem si je však můžete vyrobit i doma. Schovávám si kusy pěkného vosku z robustních svíček, které občas vyhoří jen středem, a zbytek je nazmar. V tuto dobu se mi většinou nahromadí vosky ve vánočních barvách, ale proč ne. Aby svíčky vypadaly veseleji, lze vosk navrstvit na sebe v barevných pruzích. Čím víc barev máte k dispozici, tím lépe.

Kompotové misky vypadající jako baletní sukýnky mě inspirovaly k nahodile naaranžovanému svícnu. Tyhle hrátky jsou inspirativní díky tomu, že věci jen tak kolují domácností a slouží podle momentální nálady. Jistě se na mě nebudete zlobit, že misky už na našem e-shopu neseženete, ale využijte nápad pro jiné, možná ještě lepší aranžmá. Misky mohou být jednoduché, čistých tvarů, a jsem si jistá, že stejný nápad zafunguje. Postačí efektní obtočení stuhou navozující pocit, že jste sklo skutečně svázali.

Na závěr vás ještě pozvu do našeho e-shopu, ve kterém momentálně řádí celoroční inventura, nicméně výběr atraktivních svíček je k dispozici i po velkém vánočním nakupování. Naleznete zde robustní svíčky ve skle, z nichž ty největší váží 1 kg a jsou opatřeny 3 knoty, aby způsobně vyhořely. Dáte-li přednost vůním, pak si vyberte mezi aroma lesního ovoce, citrusů, tequily, levandule, skořicových sušenek a dalších...

4 komentáře

 1. Jaroslav Pospíšil napsal:

  Zalíbil se mi váš návod na výrobu svíček ze zbylého vosku, ale má to jednu vadu. Vosk sám o sobě nehoří a jak si vyrobit nebo kde si opatřit knot do takto vyrobené svíčky, nepíšete. Děkuji předen za vaši odpověď, Jaroslav Pospíšil

 2. Jana napsal:

  Dobrý den, pane Pospíšile,
  když se prokliknete do článku 3 / SVÍČKY VE SKLE – buď obrázkem nebo zvýrazněným heslem v textu, naleznete postup s fotografiemi, kde o knotech píši. Povoskované knoty jsem koupila v papírnictví i s plíšky pro ukotvení, zmiňuji cenu 9 Kč za 6 ks, ale ceny a balení budou různé. Jsou určeny pro výrobu gelových svíček, mohou tak být označeny. Připravené knoty jsou k sehnání v dobře vybavených papírnictvích i ve výtvarných potřebách (např. Davona, firma má e-shop a na stránkách naleznete i domácí výrobu knotů). Je mi jasné, že v tuto dobu je všechno shánění obtížné.

 3. Kamila napsal:

  Zdravím,
  Knotky k svíčkám prodávají také obchody s včelařskými potřebami. Jsem z Brna, v centru jednu mám. Lze i přes net – např. v obchodech kde prodávají vše na výrobu svíček a kosmetiky, např. Mýdlový svět atď.
  Stačí google a určitě Najdete 🙂

 4. Jana napsal:

  Zdravím, Kamilo,
  děkuji za všechny čtenáře, včelařské potřeby jsou skvělý tip! Obchůdky se otvírají, zase bude dobře…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *