Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Pletenina, na níž se vytvořila odřená místa, rozhodně nevypadá dobře. Naštěstí existuje účinná pomoc v podobě strojku, který si se žmolky poradí.
Nemusíte mít zrovna svetr, na kterém už zahlodal zub času. Nedávno jsem si zničila bok úplně nového svetříku, na němž jsem celý den nosila fotobrašnu. Měla hrubší povrch, a pleteninu mi pěkně odřela. Žmolky, zatím drobné, byly na světě. Tento nežádoucí efekt prozrazuje opotřebení, které všichni vnímáme negativně. Oblečení vypadá neupraveně a máme pocit, že jsme ho dlouho nosili.
Podobných svetrů máme všichni ve skříních dost. A nejenom svetrů. Odírají se kalhoty, šaty, všechna namáhaná místa. Nejnáchylnější jsou akrylové pleteniny a různé směsové materiály. Časem je v obchodě snadno rozpoznáte, ale oblečení si většinou koupíme zas, protože nás zláká zajímavým střihem nebo barvou, která se nám momentálně perfektně hodí do šatníku. Bojovat se žmolky budeme stále, protože příměsi polyesterových vláken vylepšují vzhled oblečení z přírodních materiálů, což je nám příjemné. Například snížují mačkavost a udrží stálobarevnost při častém praní.
Nezbývá, než se o pletáž neustále starat. Vyzkoušela jsem různé mechanické hřebeny, kartáče a škrabky, ale ze všeho nejlépe se mi osvědčil holicí strojek, který se specializuje na textilní oděrky.
Vřele ho doporučuji, a hned vám předvedu, jak si jeden takový strojek poradil s opravdu hodně zažmolkovaným svetrem:
JAK PŘEDCHÁZET ŽMOLKŮM?
Řadu otázek za nás vyřeší výrobci - používají úpravy, které vyhlazují povrch textilií, apretury silikonem a pod. Také doma se lze o svůj šatník lépe starat: