Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Chladné zimní slunce a krátké (i když pozvolna se prodlužující) dny dokáží nejednoho člověka pěkně potrápit. V takové chvíli si navoďte příjemnou atmosféru s bytovým parfémem, který si během chvíli vyrobíte v kuchyni. Něžný plamínek svíčky vám určitě zlepší náladu.
Někdo řekne svícen, někdo spíš bytový parfém, někdo si vystačí s netradiční vonnou svíčkou. Pokud zrovna nemáte zrovna žádnou po ruce, stačí se podívat do kuchyně a zamyslet se, jakou vůni máte rádi. Ideální jsou věci hodně aromatické, například citrusy nebo výrazné druhy koření, nezapomeňte ani na pár kapek esecnciálního oleje, abyste vůni zesílili. Pak už je výroba jednoduchá a stačí vám na ni zavařovačka, sklenice na vodu nebo nízká váza.
Já jsem na tuhle vodní svíčku vybrala citrusy, protože prostě krásně vypadají, jsou obvykle po ruce a jejich vůni mám se zimními měsíci neodmyslitelně spjatou – hlavně pomeranče a grepy jsou mými zimními souputníky. Krásně bude vypadat, když přidáte třeba hřebíček, nějaký živý květ nebo třeba skleněné kuličky, které pod vodou vypadat ještě atraktivněji.
Dál si připravte olej: ideální je, pokud máte lampový, ale vystačíte si i s kuchyňským: olivovým, slunečnicovým... Jakýmkoliv. Olej je to, co knot svíčky „živí“ a zároveň působí tak trochu jako konzervant, aby se suroviny ve vodě nekazily příliš rychle.
Čím silnější knot použijete, tím silnější a hezčí plamen budete mít. Můžete jej koupit v galanterii, můžete jej „vykuchat“ ze staré svíčky, můžete si rovnou koupit plovoucí knoty, to vám ušetří spoustu práce – já jsem ale vyráběla čistě z toho, co jsem měla doma, protože to je prostě nejlepší. Určitě budete potřebovat kovový plíšek z čajové svíčky a kousek pečicího nebo voskovaného papíru.
Vybrané suroviny naskládejte do sklenice: citrusy stačí nakrájet na kolečka, živým květům odstřihněte stonky, připravte si koření. Třeba hřebíček ideálně nechte chvíli namočený předem, aby nasáknul vodu a nedržel se na hladině. Při aranžování do sklenice počítejte s tím, že až vše zalijete vodou, poloha se trochu změní.
Zalijte vodou tak, aby vše bylo pod hladinou. Pokud se vám komponenty pohnou, můžete je „usměrnit“ pinzetou nebo špejlí. Navrch nalijte vrstvu oleje: čím vyšší bude, tím déle bude svíčka hořet.
Z pečicího papíru vystřihněte kolečko, které se vejde do hrdla sklenice, a doprostřed nařízněte malý křížek. Tím protáhněte knot: zespodu by ale měl být jen tak dlouhý, aby se udržel ve vrstvě oleje. Papír s knotem položte navrch sklenky. Pokud máte nový knot, nechte jej nejdřív nasáknout olejem, vyndaný ze svíčky můžete zapálit hned.
Druhá možnost je použít plíšek s knotem z čajové svíčky: okraje kahánku odstřihněte, do středního kruhu udělejte dírku, kterou provlékněte knot. Zkoušela jsem obě varianty, na fotce vidíte tu s plíškem a původním kahánkovým knotem protaženým až do oleje, varianta s mastným pečicím papírem ale drží a vypadá lépe.
Ingredience ve vodě svíčce trochu vůně dodají, pokud ale chcete provonět byt, nezapomeňte do vrstvy rostlinného oleje nakapat i pár kapek toho esenciálního – ideálně takového, který bude vonět podobně jako ingredience, ať není váš čich v rozporu se zrakem. :-)
Tipy pro vůněmi prodchnutý domov
Vyrobte si svícny na mnoho způsobů