VOŇAVÉ SPEKULKY JSOU MĚKKÉ HNED

DEKORACE Z ŠIŠEK A JEHLIČÍ NAVODÍ PŘÍJEMNOU ATMOSFÉRU
6.12.2024
DÁTE SI LETOS VÁNOČKU, ŠTÓLU NEBO TŘEBA ZÁVIN?
11.12.2024

Sušenky spekulky pochází z dnešního Nizozemí a Belgie, u nás se ale zabydlely už před několika desítkami let. Jestli máte rádi ke kávě klasické lotusky, zamilujete si je na první zakousnutí.

V jejich domovině se jim říká speculaas a pečou se hlavně kolem svatého Mikuláše, v Německu a severských zemích se ale zabydlely jako klasické vánoční pečivo. Tradičně se dělají zdobené jen reliéfem: mačkají se do formiček, případně se používá embosovaný váleček či v modernějším pojetí i razítka na sušenky. V obchodech je najdete nejsnáze jako Biscoff od značky Lotus, tedy přesně ty úžasné voňavé sušenky, co se dávají v kavárnách ke kávě.

A právě teď je tak akorát čas na jejich upečení místo vánočního cukroví. Jsou famózní: první várka se focení málem nedožila a zadělávala jsem těsto hned znovu.

VOŇAVÉ SPEKULKY JSOU MĚKKÉ HNED

VOŇAVÉ SUŠENKY SPEKULKY

Příprava: 45 minut + 12 minut pečení + 1 hodina odležení
Získáte: asi 30 kousků, podle velikosti

  • 115 g změklého másla
  • 150 g cukru krupice (nebo ještě lépe třtinového)
  • 1 vejce pokojové teploty
  • 225 g hladké mouky + na podsypávání
  • ½ lžičky jedlé sody
  • špetka soli

směs koření Speculaas (Speculaaskruiden) – na 3 várky těsta

  • 5 lžiček cejlonské skořice
  • 1 lžička mletého hřebíčku
  • ½ lžičky mletého zázvoru
  • 1 lžička muškátového oříšku
  • ½ lžičky kardamomu
  1. Měkké máslo vyšlehejte s cukrem do hladké pěny, stejně jako třeba na třenou bábovku. Přidejte vejce o pokojové teplotě a zašlehejte dohladka. Pokud byste použili vejce čerstvě vyndané z lednice, máslo se srazí.
  2. Mouku smíchejte s jedlou sodou a solí, v mnoha receptech najdete místo poloviny mouky mleté mandle – udělejte to podle sebe nebo místo mandlí přidejte pár kapek mandlového extraktu. Vmíchejte i asi 2–2 ½ lžičky kořenicí směsi.
  3. Sypkou směs jemně vmíchejte do našlehaného másla, přikryjte, aby těsto neosychalo, a uložte na hodinu odležet do chladu. Ještě lépe se s těstem pracovalo, když jsem jej nechala v lednici klasicky do druhého dne, neuškodilo to ani kypřivému efektu jedlé sody.
  4. Odpočinuté těsto rozdělte na čtvrtiny. Z jedné vytvarujte bochánek (zbytek zatím uložte zpět do lednice) a mezi dvěma archy pečicího papíru rozválejte na plát silný asi 4–5 mm. Těsto je třeba i mezi papíry pomoučit, protože je hodně měkké a lepivé.
  5. Plát těsta LEHCE poprašte moukou a přejeďte embosovaným válečkem, na který se nebojte přitlačit, aby se vzorek do těsta otiskl dostatečně hluboko. Lépe to jde Pak klasicky vykrajujte cukroví, tradiční spekulky mají obdélníkový tvar, mně se ale zalíbily komety a srdíčka. :-) Těsto ale můžete použít i do reliéfovaných formiček na sušenky a jemně vyklepnout.
  6. Vykrájené cukroví opatrně přeneste na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi 12 minut dorůžova. S přenášením mi hojně pomáhal kulatý příborový nůž.
VOŇAVÉ SPEKULKY JSOU MĚKKÉ HNED

Na embosovaný váleček se nebojte přitlačit, aby se vzor hezky obtisknul

Samotný recept jsem vám popsala detailně už výše, takže tady jen zopakuji pár pravidel práce s embosovaným válečkem:

  • pracujte s chladným těstem, teplé těsto se bude do vzorku více lepit;
  • těsto je třeba rozválet klasickým válečkem, embosovaný je pouze na otisknutí vzorku;
  • těsto před otiskem reliéfu lehce rukou potřete hladkou moukou (případně podle typu těsta použijte škrob), opět je to prevence lepení se do vzorku válečku; stejná pravidla platí i pro formičky na sušenky nebo razítka;
  • chcete-li, aby vzorek na sušenkách vydržel co nejhezčí, vložte je před pečením klidně ještě na 10–15 minut do lednice.
VOŇAVÉ SPEKULKY JSOU MĚKKÉ HNED

S přenosem sušenek na plech podle potřeby pomůže kulatý nůž, před pečením je ideálně ještě nechte vychladit

A jak o dřevěný váleček či formičky pečovat, aby sloužily co nejlépe a nejdéle, nezapomeňte o ně správně pečovat, dřevo prostě vždycky nějakou minimální údržbu potřebuje.

  • váleček před prvním použitím a pak vždy jednou za čas (nebo po každém umytí vodou) pořádně potřete olejem, zvýšíte tím jeho životnost a snížíte jeho přilnavost k těstu;
  • po každém použití váleček pořádně vyčistěte, dobře to jde kuchyňským kartáčkem s tvrdými štětinami;
  • nepoužívejte jar ani mýdlo, pouze kartáček, maximálně čistou vodu, saponáty dřevo hrozně vysušují.

Dřevěný váleček se vzorkem VÁNOCE

Embosované válečky jsou hitem poslední dekády a není divu: i úplně obyčejné sušenky díky němu jako mávnutím kouzelného proutku dostanou šarmantní kabátek. 

Reliéfní válečky se vzorkem jsou navíc krásnou kuchyňskou dekorací a využijete je nejen při pečení cukroví, ale i na běžné sušenky nebo třeba na ozdobu marcipánu či fondánu na dorty.

Materiál: bukové dřevo
Rozměry: délka 20 cm, průměr 6 cm

Bez toho se pečení sušenek neobejde...

Další voňavé recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *