Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Jednotlivé složky směsi perníkového koření jsou pro náš organizmus tak důležité, že stojí za zvážení, kde všude můžeme koření uplatnit.
I když máme perníkové koření spojené nejvíc s pečením moučníků a lidových perníčků, hodí do celé řady domácích pochoutek, a to i do těch slaných - možná jste ho vyzkoušeli i k masu a omáčkám. Každá směs je jiná a není neobvyklé, že v mnohých rodinách naleznete hájený recept pro její domácí přípravu, opatrovaný jako oko v hlavě. Jedině s ní pak chutná pokrm přesně tak, jak to milujete.
Pokud s perníkovým kořením přicházíte do styku častěji, pak si na každém sáčku pozorně přečtěte soupis použitých ingrediencí. Uvidíte, že se pokaždé liší, i když srdce koření bývá vždy stejné. Patří k němu:
Připravujete-li si koření poprvé a známé kupované koření vám v minulosti chutnalo a vonělo, přidržte se stejných ingrediencí. Samozřejmě jde o správné poměry a také o další přidané suroviny, takže nezbývá, než zkoušet. Pokud váháte, zda se máte výrobou koření zabývat, pak mám jednoduchý příměr - pepř nasypaný v dóze kontra čerstvě mletý pepř z mlýnku - ten rozdíl v pokrmu dobře znáte. Se zakoupením mlýnku se sotvakdy vrátíte k načatému sáčku.
PERNÍKOVÉ KOŘENÍ NEJEN O VÁNOCÍCH
Směs výrazného aromatického koření voní domácí pohodou. Pokaždé, když ji ucítíme z kuchyně, je jasné, že je v dosahu něco dobrého, ať už se jedná o vaření či pečení, nebo přípravu nápojů. Možností, jak perníkové koření využít, je mnoho, i když první, co vás napadne, je sladké pečení. Dejte si:
Každá surovina v koření obsažená má svou úlohu. Celkově pak kořeněná směs příznivě působí na zdravé trávení, v zimě prohřívá organizmus, uklidňuje nervovou soustavu a pomáhá při prevenci nemocí z nachlazení. Když se podíváte na jednotlivé ingredience zvlášť, sotva byste vymysleli další tak účinnou a podpůrnou dávku pro své tělo, kterou budete navíc konzumovat s chutí a potěšením:
SKOŘICE - v kombinaci s medem podporuje imunitu, tělo prohřívá a podporuje trávení. Má antibakteriální a protiplísňové účinky a řadí se mezi silné antioxidanty. Při pravidelné konzumaci dokáže napomáhat k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.
ZÁZVOR - pro své protizánětlivé účinky je hojně vyhledáván v období viróz a chřipek, posiluje imunitní systém, užívá se proti nechutenství a nevolnostem, pomáhá při zánětech kloubů a revmatické artritidě.
MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK - podporuje chuť k jídlu a zajišťuje klidné trávení, celkově uklidňuje, zmírňuje průjmy a nadýmání.
HŘEBÍČEK - je silně aromatický, působí protizánětlivě, vhodný při ošetřování zubů a dásní. Posiluje imunitní systém a používá se k hojení drobných ran.
BADYÁN - má uklidňující účinky, zmírňuje žaludeční potíže. Pomáhá při kašli a bolestech v krku, patří k přírodním antibiotikům.
KARDAMOM - patří k zázvorníkovitým rostlinám, semena obsahují značné množství bílkovin, tuků, sacharidů včetně škrobu. Podporují trávení, přinášejí úlevu při únavě a horečce.
Na jednu dávku si připravte:
Na doplnění
1. Aby vaše směs byla co nejaromatičtější, použijte koření vcelku a pak si dejte práci s jeho mletím či drcením. Pro semena platí, že je musíte rozmělnit na co nejjemnější prášek. K tomu budete potřebovat hmoždíř, popřípadě mlýnek na koření a nakonec cedníček dvojí hrubosti - hrubší a jemný.
2. Použijete-li pomerančovou nebo citronovou kůru, musí být suchá. Nastrouhejte ji a prosušte. Využít můžete také kupovanou kůru z chemicky neošetřených plodů, která se prodává jemně mletá.
3. K základnímu receptu můžete ještě přidat:
Rozhodně ale doporučuji začít se základem a příště postoupit o krůček dál. Ti odvážní končí své směsi přídavkem chilli nebo pepře. Záleží na vašich preferencích.
Skořici používám mletou tak, jak ji zakoupím. Doporučuji nákup ve specializovaných prodejnách s kořením, kde víte, jakou kvalitu kupujete. Ostatní koření vám dá trochu zabrat. S hmoždířem jsem ale kamarád, protože je beztak celoročně v činnosti. Čerstvé koření je třeba všude - od zavařování po pečení. Hřebíček vypadá nezvladatelně, ale rozdrtíte ho docela dobře. Většinou rozmělním o trošku větší množství, protože v okamžiku, kdy ho prosejete, zbude trocha pevných částí a s těmi se už netrápím.
Koření je třeba dvakrát prosít, abyste získali co nejjemnější prášek. Ta trocha námahy stojí za to. Nespěcháte-li na jeho užití, pak doporučuji nechat směs týden rozležet. Koření nevystavujte světlu a teplu.
Na blogu naleznete celou řadu receptů na litý i tvarovaný perník. O Vánocích patří k těm nejoblíbenějším pamlskům!
Přehledně uložené koření vám nabídne otočný stojan se sadou kořenek. Do 8 ks sklenic s víčkem se silikonovým těsněním se vejde základní řada koření, které je třeba mít po ruce téměř každý den. Víčko se třemi otvory vám nabídne zvolené dávkování.
DŮLEŽITÉ: Nezapomeňte, že veškeré koření je třeba ukládat do míst, kde není příliš světla. Základní druhy - jako kmín, nové koření, hřebíček, celý pepř apod. se spotřebují rychle, takže je můžete umístit na pracovní lince na chráněné místo. Sušené bylinky - majoránka, bazalka a další - plus barevná koření - jako je paprika, kurkuma, kari a různé směsi, je však třeba uchovávat za dvířky skříňky.
SADA KOŘENEK QUADRA S OBJEMEM 100 ml