Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Dovolte, abych oficiálně zahájila svařákové období. Podzim už se překlopil do své sychravější poloviny a tak je na čase zahřát se něčím trochu ostřejším.
Svařák a horká medovina jsou důvod, proč mám ráda zimu – jakkoliv totiž alkohol jinak piju spíš výjimečně, tak v tomto nečase si ráda dopřeju hrnek dobrého svařáku naprosto bez výčitek. Sehnat na stáncích na blížících se trzích dobrý svařák je občas trochu kumšt, takže obvykle nelením a klidně si jej připravím do termosky nebo si ho udělám na chuť i doma.
Co totiž hodně nemám ráda je, když je svařené víno (navzdory svému názvu) převařené a tudíž přijde o alkohol, který mu dodává říz, když je málo sladké a když se šetří kořením. Před pár lety jsem u svého oblíbeného Jamieho Oliviera objevila v mých očích zázrak jménem sirup na svařené víno. Nejedná se o nic jiného, než koncentrované víno svařené se spoustou cukru, koření a ovoce, který můžete mít klidně pár týdnů v lednici, kdykoliv si trochu nalít do hrnku a zalít pouze ohřátým vínem. Příprava je pak rychlá, pohodlná a sirup je navíc skvělý i jen na naprosto nealkoholické mlsání. :-)
Příprava: 25 minut * Získáte: asi 350 ml sirupu
Podle chuti můžete přidat i u nás ve směsi na svařené víno méně častý bobkový list (na uvedené množství bude stačit jeden), špetku muškátového oříšku a případně hotový sirup dolít ještě 50 ml likéru z černého rybízu nebo pomeranče.
Množství ingrediencí uvedené v receptu je roky vybroušené tak, aby mi do 250ml hrnku stačily asi 2 velké lžíce sirupu a já byla s výsledkem spokojená. Pravdou ale je, že každý máme svařák rádi jinak sladký (já spíš víc než míň) a preferujeme i jiné množství koření (toho mám taky ráda dost). Možná vám proto bude stačit jedna lžíce nebo si udělejte nejdřív cvičnou poloviční dávku a do té další koření přidejte či naopak uberte.
Svařit do sirupu můžete i jablko, hrušku nebo rozinky, které si pak můžete sníst – výhodou je, že díky dlouhému varu v sirupu nezůstane ani kapka alkoholu. A taky počítejte s tím, že vaše kuchyně bude sirupem vonět ještě klidně druhý den. :-) U citrusů pozor, ať to nepřeženete s kůrou, aby sirup nezhořkl.
I u svařeného vína platí, že jeho výsledná chuť záleží na kvalitě vstupních ingrediencí – okřídlené rčení o víně, že na svařák stačí, nemám ráda, protože to není pravda. Samozřejmě, že není třeba sahat po výběrových lahvích s přívlastkem, těch by byla skutečně do svařáku škoda, ale z laciného, přesířeného vína dobrý svařák neuděláte. Řídím se prostě tím, že co bych nevypila normálně ze sklenky, nepatří ani do svařáku nebo na vaření obecně.
K vínu přidejte všechny zbylé ingredience a prostě vařte, dokud nezačne houstnout. Jednodušší už to prostě ani nemůže být!
A aby svařák chutnal opravdu dobře, nezapomeňte ani na hezký porcelán. Tenhle krásný hrnek má objem 200 ml, což je tak akorát, a v balení najdete 4 různé hrníčky s vánočními motivy. Uznejte sami, že jeden je krásnější než druhý, a moc hezké budou i jako dárky pro kolegy nebo přátele.
Z jakého hrnku vám bude ještě zaručeně chutnat?
Jaký další nápoj vás ještě zahřeje?