KLIŽKA NENÍ JEN NA GULÁŠ. UPEČTE SI JI NA BÍLÉM VÍNĚ

NEJLEPŠÍ SILVESTROVSKÉ POHOŠTĚNÍ + RECEPT NA RYCHLÉ LISTOVÉ TĚSTO
31.12.2024
ČESNEK V HLAVNÍ ROLI. V JAKÝCH RECEPTECH VYNIKNE NEJVÍC?
8.1.2025

Když se řekne hovězí kližka, většině lidí vytane na mysli starý dobrý guláš. Byla by ale věčná škoda nezkusit ji jinak: je totiž skvělá i na pečení.

Klihovité kusy masa, ať už kližka, líčka nebo třeba karabáček (část kýty), díky vysokému podílu kolagenu vyloženě svádí k dušení, ať už při přípravě guláše nebo jiného podobného ragú, někdo je má rád třeba i na trhané maso. Pravdou je, že ani jeden z těchto kousků není vhodný na rychlou úpravu „na minutku“, na v něm obsažených šlachách a klihu byste si v takovém případě nepochutnali. Při delší tepelné úpravě se ale maso po uvolnění onoho kolagenu začne doslova rozpadat, kolagen omáčky nádherně zahustí a vy tak plně využijete jeho potenciál. Já osobně třeba pěkný karabáček nebo kližku ocením víc než svíčkovou, jde s nimi totiž dělat úžasná kouzla a navíc patří k nejlevnějším kouskům hovězího, takže jejich nákup nemusí zruinovat rodinný rozpočet.

A právě mými hokusy pokusy s dušením a pečením tohoto typu masa kdysi vznikl tenhle recept na kližku pečenou na bílém víně, je to taková obdoba líček na červeném, které před lety uvedl do gastronomické síně slávy Zdeněk Pohlreich. Tak snad vám bude chutnat i moje verze.

veprove-ragu-4

HOVĚZÍ KLIŽKA PEČENÁ NA VÍNĚ

Příprava: 35 minut + 2,5–3 hodiny pečení
Získáte: 4 porce

  • 1 kg hovězí kližky nebo karabáčku
  • sůl a pepř
  • olivový olej
  • 1 cibule
  • 2 mrkve
  • 3 stroužky česneku
  • 1 pomeranč
  • 1/2 plechovky sterilovaných rajčat nebo 2 čerstvá
  • 1 svitek skořice
  • 3 menší bobkové listy
  • 2 snítky tymiánu
  • 600 ml suchého bílého vína
  • asi 150 g drobných žampionů
 
  1. Maso očistěte a odřežte z něj silné a tuhé bílé blány a šlachy. Ty k těmto kouskům masa patří, ty největší ale ani dlouhým pečením nezměknou. Pak maso nakrájejte na kousky, osolte, opepřete, promíchejte s olivovým olejem a nechte při pokojové teplotě aspoň chvíli odležet.
  2. Mezitím si připravte zbylé suroviny: cibuli nakrájejte na proužky, mrkev na půlkolečka, oloupaný česnek nasekejte nahrubo. Z poloviny důkladně omytého pomeranče ostrouhejte oranžovou část kůry a z obou polovin vymačkejte šťávu. Pokud používáte čerstvá rajčata, nakrájejte je na měsíčky.
  3. Troubu zapněte na 160 °C. Ve velkém, ideálně litinovém hrnci rozehřejte trochu oleje a maso na něm po částech osmahněte, dokud se nezatáhne. Děrovanou naběračkou jej vyberte a odložte na chvíli bokem. Ve výpeku osmahněte všechnu zeleninu kromě rajčat. Když začne zlátnout, přidejte všechno koření a nechte rozvonět.
  4. Do hrnce vraťte maso, přidejte rajčata, pomerančovou kůru a šťávu a pořádně promíchejte. Nakonec vše podlijte bílým vínem, přiklopte poklicí a přiveďte k varu. Když tekutina vře, přendejte přikrytý hrnec do trouby, kde pozvolna 2,5–3 hodiny pečte. Během pečení tu a tam promíchejte a podle potřeby podlijte, i slabý vývar z odřezků je lepší než voda. 
  5. Na posledních asi 40 minut přidejte žampiony a sundejte poklici.
  6. Z hotové omáčky vyberte koření a podávejte s drobnými těstovinami nebo třeba polentou.
veprove-ragu-1

Pro intenzivní chuť omáčky vybírejte kvalitní suroviny

Máme tu leden, takže klidně vynechte čerstvá rajčata, která jsou nyní drahá a navíc často bez chuti: já je koupila spíš na fotku, protože jsou prostě hezčí než ta v plechovce. V zimě klidně sáhněte po sterilovaných rajčatech, ať už kupovaných nebo z vlastních zásob. Ta jsou sbíraná v plné zralosti a omáčce dodají víc chuti i vůně.

Jako vždy, i zde platí, že základem jsou kvalitní suroviny. Když už investujete do hovězího masa, nešetřete na víně – slušné bílé jde koupit kolem 120 korun. Jak vždycky říkám: do jídla nepatří víno, které bych nevypila normálně.

veprove-ragu-2

Bílé víno je základ omáčky, ještě lepší bude s kapkou koňaku

Chcete-li omáčce dodat ještě trochu šmrncu, opečené maso s kořením ještě před vínem podlijte 1 panákem brandy nebo koňaku. Intenzivnější chuti dosáhnete také v případě, že při podlévání při pečení budete místo vody používat vývar. Není ale třeba vymýšlet složitosti: spolu se začátkem pečení dejte do malého rendlíku odřezky masa a zeleniny (klidně včetně čistým mrkvových slupek), zalijte vodou nechte probublávat: zbytkový vývar tak akorát na podlití se vám udělá sám a vy využijete suroviny do posledního kousku.

Během pomalého pečení při nízké teplotě se všechen kolagen uvolní do omáčky, kterou nádherně zahustí, vlákna masa se díky pomerančové šťávě a alkoholu rozvolní a hotová kližka se bude doslova rozpadat, všechny chutě se dokonale propojí.

veprove-ragu-3-2

Kousky pečené kližky jsou nejlepší s drobnými těstovinami

Mohlo by se vám hodit

Další recepty na maso, které se dokonale rozpadá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *