KAPŘÍ ŘÍZKY VE VYLEPŠENÉM TROJOBALU + JAK SMAŽIT ZDRAVĚJI

CUKROVÍ NA POSLEDNÍ CHVÍLI: (NE)PÉCT SE DÁ I POSLEDNÍ VÍKEND
18.12.2024

Na Štědrovečerní hostině chce málokdo něco měnit, riskovat na Štědrý večer kuchyňskou katastrofu určitě nechce nikdo. Máme pro vás ale zajímavý trik, jak řízky (nejen) z ryby udělat stejně jako vždycky a přitom lepší.

Rozdíl je vlastně jen v postupu a tu jednu jedinou kouzelnou ingredienci, která je potřeba navíc, uprostřed vánočního veselí velmi pravděpodobně máte doma ve spíži: jedná se totiž o plátky mandlí. Bramborový salát tentokrát ponechme trochu stranou, tomu se budu obsáhle věnovat v samostatném článku.

kapr-4

KAPR V MANDLOVÉ STROUHANCE

Příprava: 45 minut + smažení
Získáte: 4 porce

  • 1/2 kapra (nebo jiné ryby, prostě jak to máte rádi)
  • kvalitní sůl
  • hladká mouka na obalení
  • 2–3 vejce
  • strouhanka na obalení
  • 2 hrsti plátků mandlí
  • řepkový olej na smažení, případně rýžový nebo arašídový
  1. Zkontrolujte, zda je ryba dobře očistěná od šupin a dalších nečistot a naporcujte ji, jak jste zvyklí. Následně maso ze všech stran osolte a nechte asi 20 minut odležet – proč, to se dočtete níže.
  2. Rybu otřete od přebytečné vody, lehce poprašte moukou, obalte v rozšlehaném vajíčku a nakonec i ve strouhance smíchané s mandlemi.
  3. Řízky smažte v dostatečně (ale ne příliš) rozpáleném oleji dozlatova a na závěr nechte okapat od přebytečného tuku.
kapr-1

Klasické suroviny s vylepšeným postupem

Na receptu na obalovaný řízek toho opravdu není moc popisovat, obalování milují a zvládají i 5leté děti, pojďme se tedy podívat na to, co v postupu dotáhnout k dokonalosti – a věřím, že většinu z toho budete i znát.

Sůl

O různých druzích soli jsem se rozepsala i v článku o domácích kořenicích směsích. Při přípravě svátečního pokrmu nešetřete soli: na kvalitě ani na množství. Nemusíte sáhnout rovnou po flor de sal, ale zkuste třeba jemně mletou růžovou sůl, ta je na ryby jako stvořená.

Od té doby, jsem si před pár lety pořídila velmi netradiční kuchařku Sůl, tuk, ocet a žár už taky vím, že osolit jídlo je vlastně taková malá věda, pokud z toho chceme dostat maximum, a z téhle knihy se stala taková moje kuchyňská bible. Osolit dobře maso je přitom jednoduché: stačí to udělat včas. Dělávaly to ostatně už naše pra- pra- pra a prababičky, které třeba husu nebo kachnu nasolovaly den předem. Nasolte ji ze všech stran a nechte asi 30 minut odležet, rybí maso je měkké a sůl jím až do středu prolne velmi rychle až do středu. Pak otřete vodu, kterou voda „vypotí“ a upravujte dál, jak potřebujete.

Obalování

Poprvé jsem vyzkoušela trojmisku na obalování a musím se přiznat, že je asi zařadím do svého kuchyňského repertoáru. Misky jsou tak akorát velké, nejsou mezi nimi žádné mezery (dají se na sebe zackavknout) a na rozdíl od systému tří talířů (které pak musím před obědem odmývat) není nikde kolem nepořádek, protože se do nich větší kus masa nevešel, něco opadalo při přesunu do dalšího atd.

kapr-2

V obalovacích miskách to jde snadno, rychle a bez nepořádku

Druhá citlivá fáze je smažení a zbavování přebytečného tuku.

Smažení

Vychytat tu správnou teplotu na smažení ryby není jednoduché. Když je moc nízká, obal nasákne tuk a pokrm není dobrý, když je olej horký moc, strouhanka je hotová příliš rychle a maso uvnitř zůstane klidně syrové. U ryb platí, že ideální teplota je 150–160 °C. 

Výběr oleje

Češi milují slunečnicový olej, ale ten je na smažení nevhodný, není totiž teplotně příliš stabilní a rychle se přepaluje. Na opečení plátku masa na pánvi to ještě tolik nevadí, ale při smažení řízků nebo hranolek už to problém je. Tzv. kouřový bod slunečnicového oleje je  Pro tyto účely proto volte olej řepkový, olivový (Ano! Je na smažení vhodnější než slunečnicový, pouze musí být filtrovaný, klidně sáhněte jen po pokrutinovém, tzv. pomace), arašídový nebo rýžový.

Pryč s přebytečným tukem

Necháváte řízky odkapat na papírové utěrky? Nechte je raději odležet na mřížce a ideálně je opřete o stěnu pekáče a postavte tak na bok, aby tuk mohl stékat z celé plochy. Položené na utěrkách v onom steklém tuku vlastně dál leží...

Ke štědrovečernímu hodování

Další voňavé recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *