JEDNODUCHÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ Z PAPÍROVÝCH SÁČKŮ

KLASICKÉ ŠTEDROVEČERNÍ MENU S NOVÝMI NÁPADY
27.11.2024
CO PŘINESE MIKULÁŠ? KALENDÁŘ, MANDARINKY I NĚCO NA ZUB
29.11.2024

Adventní kalendář milují bezesporu hlavně děti. V mém dětství jsme vyloupávali maličké čokoládky, dnešní doba ale přeje hlavně méně tradičním kalendářům. Úplně jednoduchý si hravě zvládnete vyrobit taky: stačí pár sáčků a provázek.

Prapůvodní adventní kalendář je stejně starý jako adventní věnec, na tom úplně původním moderním věnci bylo 24 svíček a každý den se zapalovala jedna. Dnes si málokteré dítě dovede představit advent bez drobného dárečku na každý den, já osobně ale nejsem příznivce ani každodenní čokolády, ani každodenní mini hračky, která se po zbytek roku válí po všech koutech. Letos jsem se rozhodla dětem vyrobit úplně jednoduchý kalendář, který nezatíží ani peněženku, ani planetu.

DROBNOSTI NA KAŽDÝ DEN

Na začátek si připravte všechny potřebné propriety: přiměřeně dlouhý klacek (ale poslouží i šatní ramínko!), papírové sáčky velké tak akorát pro zamýšlené náplně a nějaký ten provázek, já jsem sáhla po hezkých ozdobných, které půjdou použít i příští rok, aniž by někde zabíraly místo, nebo na úplně jiné tvoření.

Náplň kalendářů mám roky osvědčenou, obvykle v něm nechybí pár piškotů či sušenek, trocha rozinek nebo lyofilizovaného ovoce, oblíbené jsou i ve tmě fosforeskující hvězdičky, které si děti lepí nad postel, samolepky a tetovačky, radost obvykle udělá i drobný dárek jako vánoční ozdoba, františek, purpura, magnetka, veselé náušnice či náramek, šumivá bomba do koupele nebo nějaká podobná radost. Letos budeme opět skládat adventní puzzle: v každém sáčku je jeden dílek a na Štědrý den se ukáže kompletní obrázek jesliček s Ježíškem a třemi králi. 

NADEPSAT, UVÁZAT

Sáčky můžete samozřejmě zvolit z krásného ozdobného papíru, hezky symetricky je poskládat a provázek k nim zezadu lepit samolepicí páskou, aby byl výsledný kalendář elegantní, do našeho domu se ale zkrátka víc hodí klasické papírové sáčky (100 kusů jsem kupovala za asi 30 korun) uvázané úplně jednoduše na tkaničku: snadno se sundávají, během adventu každý den jeden ubyde, takže bude hezky vidět, jak se čas krátí, a i výroba je tak opravdu jednoduchá.

Sáčky se lépe nadepisují ještě nenaplněné na stole, o něco praktičtější je ale nadepsat je až navázané, když máte finálně rozmyšleno, jak půjdou za sebou. Já jsem takhle musela několik sáčků převazovat a zbytek už jsem nadepisovala právě až ve finálním rozložení.

NEPRAVIDELNOST NA PARÁDU

Aby kalendář vypadal co nejlépe, doporučuji navázat sáčky nikoliv do jedné linie, ale střídavě do několika pomyslných pater. Čím „zmuchlanější“ vzhled sáčků, tím lepší je roztáhnout je do šířky, těsně nad sebou vypadají lépe sáčky poskládané do pravidelných tvarů.

Co se bude hodit?

Další návody na kalendáře domácí výroby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *