FOUCMOUK NEBOLI KRUPICOVÉ NOKY S PERNÍKEM

VYROBTE SI TABLETY DO MYČKY, JE TO SNADNÉ
17.10.2024
VEPŘOVÉ NA HOUBÁCH S VOŇAVÝM KOŘENÍM
21.10.2024

Máte rádi krupičnou kaši? Pak si určitě zamilujete i tuhle dobrotu s kouzelným názvem foucmouk, která se dělávala v Podještědí. Na noky vám stačí tři suroviny a za chvíli je hotovo.

Letošní říjen jsme se v receptech na blogu rozhodli věnovat českým klasikám, ideálně knedlíkovým nebo vhodným ke knedlíkům. Mezi českými knedlíky a knedlíčky a noky a nočky rozhodně nesmí chybět ani jejich sladké varianty, a protože na ovocné knedlíky už teď není nejpříhodnější roční období, rozhodla jsem se vám představit tenhle stařičký kouzelný recept, který jsem si zamilovala už pro jeho nádherné (a těžko vyslovitelné) jméno.

Ačkoliv dnes je to těžko představitelné, ještě před 150 lety se ze pšeničné hladké mouky mezi prostým lidem téměř nevařilo a nepeklo, z hladké bílé mouky se ještě na konci 19. století pekly jen koláče, vánočky a další sváteční pečivo, které se navíc peklo opravdu jen k výjimečným příležitostem. Ještě na začátku 20. století byla hladká bílá mouka spíše panskou záležitostí. Pšeničnou revoluci přinesl až vynález nového způsobu mletí, válcových mlýnů, které do českých zemích přišly z Uher (a proto se pšeničné mouce často říkalo uherská nebo uhercká).

Ještě před příchodem válcových mlýnů byla ale dobře známá krupice, která měla v lidové kuchyni nezastupitelné místo – a zaslouží si jej dodneška. Nechme chvíli ležet bokem jemnou dětskou krupičnou kaši a pojďme se podívat na recept na tyhle noky.

 

Pšeničná krupice má v české lidové kuchyni nezastupitelné místo

Příprava: 20 minut * Získáte: 2 porce

  • 30 g másla
  • 100 g krupice
  • 350–400 ml mléka
  • špetka soli
  • perník na strouhání k podávání

Kromě strouhaného perníku můžete k nokům připravit omáčku ze sušených švestek – recept na ni najdete níže v textu.

  1. Krupici smíchejte se špetkou soli.
  2. V kastrolu rozpusťte máslo, není jej třeba moc, ale čím víc ho bude, tím jemnější budou i noky. Přisypte krupici, promíchejte a nechte ji vsáknout všechen tuk a rozvonět se, nesmí ale začít měnit barvu.
  3. Když je krupice připravená, zalijte ji za stálého míchání mlékem, až vznikne hutná kaše.
  4. Mezi dvěma lžícemi tvořte velké noky, které skládejte na talíř. Před podáváním posypte nastrouhaným perníkem, případně podle chuti navíc zakápněte přepuštěným máslem.

Jednou z nejlepších věcí na těchto nocích je to, že suroviny člověk najde prakticky vždycky ve spíži – a když náhodou není perník na strouhání, vystačíte si se skořicovým nebo vanilkovým cukrem. Taky miluju hrnkové recepty. Do předpisu jsem vám napsala přesné míry, ale mám vyzkoušeno, že jeden tenhle šálek o objemu 140 ml odpovídá zhruba 100 g krupice. K tomu přidejte lžíci másla a mléko obvykle ani neodměřuju, přiliju prostě dva stejné šálky mléka, a když se výsledná kaše zdá houstnout moc, přiliju prostě ještě trochu.

FOUCMOUK NEBOLI KRUPICOVÉ NOKY S PERNÍKEM

NA TVAROVÁNÍ NOKŮ POTŘEBUJETE DVĚ LŽÍCE

Nejvíc práce pak dá tvarování noků: do jedné velké lžíce naberu kus kaše, druhou lžící ji uhladím a zespodu podeberu, pak už stačí snadno odložit do talíře. Tradičně se foucmouk podával se strouhaným perníkem jako rychlý a jednoduchý pokrm, oblíbená je k němu ale i švestková omáčka. Nečekejte ale nic nóbl, dělávala se tak, že se předem namočily a pak rozvařily a propasírovaly sušené švestky, které se zahustily opět strouhaným perníkem. A kdyby vás náhodou zajímalo, proč jsou švestky v českých zemích tak rozšířené a oblíbené, dočtete se to u receptu na švestkový koláč s vanilkovým krémem.

DESIGNOVÁ SADA DIVOKÁ ZAHRADA

Jakmile do skladu dorazí ubrusy, prostírky, povlaky na polštářky nebo třeba nákupní tašky vyrobené gobelínovou technikou, víme, že to bude prodejní hit. Výjimkou není ani tahle krásná designová sada s poetickým názvem DIVOKÁ ZAHRADA, v níž nabízíme běhoun o rozměrech 140 x 45 cm, ubrus 140 x 180 cm, sadu 4 prostírání 34 x 45 cm a povlaky na polštářek.

  • Materiál: 40 % bavlna, 36 % polyester, 24 % akryl
  • Doporučené praní: 40 °C

Co by se vám mohlo ještě líbit?

A co ještě vyzkoušet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *