Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Horká polévka je v zimní kuchyni to nejlepší, co si můžete dopřát. Okamžitě vás zahřeje, dodá potřebné tekutiny a díky nepostradatelným surovinám prospěje zdraví.
Když vám nabídnu dobrou polévku s fazolemi, bramborami, česnekem a zázvorem, možná už nemusím nic dodávat. Je sice trošinku ostřejší a chlapácká, ale dodá sílu. Na rozdíl od elegantní rychlé fazolové polévky z konzervovaných fazolí, sekaných rajčat a silného uzeného vývaru (naleznete ZDE), budete vařit ze suchých fazolí, brambor a dopřejete si i výtečnou paprikovou klobásku.
Je mnoho důvodů, proč zařadit luštěniny do jídelníčku co nejčastěji. Základní chuť této polévce dají fazole. Můžete jich přidat víc, máte-li rádi hustou a sytící polévku, přidejte si i opečený chléb a získáte sytý chalupářský oběd. Nejvíc vám bude chutnat z velkých polévkových hrnků či keramických misek. Dlouho drží teplo. Což mi připomíná, že sympatický nerezový jumbo hrnek - viz. foto, se parádně rozpálí. Při nalévání polévky ho ponechejte na talíři.
Fazole jsou výživné, lze je přidávat do zeleninových salátů, nastavíte jimi masové guláše. Ne nadarmo se jim říkávalo „maso chudých”. Vysoký podíl kvalitních rostlinných bílkovin - až 30 %, které náš organizmus každodenně potřebuje, dokáže tělo nabít energií a oproti masu snáze zpracuje.
Pro nízký glykemický index jsou fazole v kombinacích s dalšími surovinami vhodné i při dietách, nevyhýbají se jim ani diabetici, protože látky v luštěninách obsažené výrazně snižují hladinu cukru v krvi.
Ledvinovitý tvar fazolí připomíná nápadně podobné orgány v našem těle a fazole jim opravdu prospívají. Obsahují látky se silnými močopudnými účinky a napomáhají čištění organizmu. Vedle toho čistí střeva, výborně zafungují proti zácpě a brání vzniku hemeroidů. Fazole také patří k potravinám doporučovaným proti stresu. Obsahují vitaminy skupiny B chránící nervový systém a zklidňující tělo i mysl. Celkově patří k vhodné prevenci proti civilizačním chorobám.
Příprava: 35 minut + doba varu * Získáte: 5 porcí
1. Fazole namočte přes noc do vody, druhý den ji slijte.
2. V hrnci rozpusťte 4 lžíce sádla, přidejte cibuli a česnek, a za stálého míchání nechte zesklovatět. Pak přidejte obě papriky, nechte krátce rozvonět a vše zasypte hladkou moukou. Rychle promíchejte a zalijte částí z 1 ¼ l vody (máte-li zeleninový vývar, tím lépe). Metličkou rozmíchejte a základ polévky ponorným mixérem rozšlehejte dohladka. Zbytek tekutiny dolijte.
3. Vložte fazole, polévku osolte a opepřete, přidejte sušená rajčata a očištěný zázvor, a pod pokličkou nechte pomalu vařit, dokud fazole nezměknou. Trvá to 45 - 60 minut.
4. Pak přidejte na kostičky nakrájené brambory a klobásu na kolečka, polévku dochuťte a nechte půl hodinky provařit mírným varem. Nakonec vložte nasekaný koriandr a polévku podávejte.
Chcete-li, přidejte do každé porce lžíci zakysané smetany. Podávejte s topinkami potřenými česnekem.
Přídavkem zázvoru a koriandru posunete tradiční českou fazolajdu k dalším výšinám. Počítejte s tím, že společně s pálivou paprikou bude trochu ostřejší, takže napoprvé se třeba oproti receptu mírněte, dokud nezjistíte, že vyhovuje vašemu jazýčku. Ale tak, jak polévku doma jíme, patří k zimní výbavě při zimním sportování a zafunguje i jako vyprošťovák, když vám není nejlíp. Jen zázvor vyvařte vcelku, pokud ho nastrouháte, už té ostrosti bude příliš.
TIP: Někdo vaří fazole ve vodě, v níž byly do rána namočeny. Vylouhují se do ní látky, které jsou zdraví prospěšné. Mezi nimi jsou však takové, které u někoho způsobují plynatost. Dávám tedy přednost tomu, že vodu scedím a vařím v čerstvé. Fazole se pak v těle chovají způsobně.
Do polévky přidávám sušená rajčata. Koření obsahuje bazalku a česnek a je výtečné například také na těstovinové saláty.
První fáze vaření polévky je za námi. Fazole jsou měkké a polévka ještě čeká na brambory a výtečnou klobásu. Poté bude čas na dochucení a případné zahuštění, pokud vám jíšky připadalo málo, případně jste dali méně fazolí apod. To už záleží na vašich preferencích.
TIP: Nechcete-li polévku zahušťovat jíškou, pak můžete vyjmout část měkkých fazolí, rozmixovat je a vložit zpět do polévky.
Pokud dáte do polévky místo klobásy párky, nejprve je orestujte.
Také bylinky můžete obměnit - vyzkoušejte tymián nebo saturejku.
Máte-li doma dobrý kváskový chléb, dopřejte si ještě pár topinek s česnekem. Najíte se dosytosti. Je fakt, že druhý den musíte zůstat doma nebo vyjít na zdravé povětří, ale stojí to zato :o)