Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Vejce jsou velkým kulinářským pokladem. Mají nemalý význam pro naši výživu a spousta pokrmů se bez nich neobejde.
Vajíčka byla dlouhá léta v klatbě kvůli obsahu cholesterolu, ale ve skutečnosti jsou cenným zdrojem bílkovin, které naše tělo dokáže zpracovat bezezbytku. Zanedlouho se s hojností vajec potkají i ti, kteří jsou v jejich konzumaci zdrženlivější. Blíží se Velikonoce, a těm se občas přezdívá - svátky vajec. Sníme totiž celou řadu dobrot, které jsou vejci špikované. Připomeňme jen mazance, třená těsta do beránků, velikonoční nádivku, vaječné pomazánky nebo různé druhy jarních zeleninových salátů.
S vejci je třeba naučit se správně zacházet. Čím čerstvější je zpracujete a sníte, tím je to lepší. Vyplatí se osvojit si pár pravidel, která si vejce zaručeně zaslouží:
Co obsahuje vejce?
Nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli vejcím vyhýbat. Naopak, odborníci se shodli na tom, že vejce do zdravého jídelníčku patří a jsou velkým přínosem pro naše zdraví. Pokud netrpíte žádnými zdravotními problémy, dvě vejce denně jsou naprosto v normě. Nejdůležitější látky, které vejce obsahují, jsou:
SOVIČKA, FORMA NA VOLSKÁ OKA, silikon, 15 × 15,5 cm
Trvanlivost vajec
Vejce podléhají zkáze, jako každá potravina. Za čerstvé vejce se považuje takové, které není starší než 9 dnů po snesení. Po uplynutí této doby je vhodné vejce konzumovat jen tepelně zpracovaná. Vyplatí se přijmout i fakt, že vejce by se neměla jíst syrová. Celková trvanlivost vajec je doporučovaná do 28 dnů po snášce. Při nákupu si povšimněte data minimální trvanlivosti. Když od něj odečtete 28 dnů, zjistíte přesné datum snášky.
Jak poznat, že jsou vejce čerstvá
Pokud ztratíte přehled, jak dlouho máte vejce v lednici, použijte starou osvědčenou radu - naplňte sklenici studenou vodou a vejce širším koncem napřed pomalu pusťte dovnitř. Když padá rychle ke dnu, je čerstvé. Pokud klesá pomalu, bude tak uprostřed své trvanlivosti. Když se vejce nepotopí a zůstane na hladině, budou mu nejméně 3 týdny. Za to jak vejce reaguje, může vzduchová bublina, která se ve vejci vytvořila. Čerstvé vejce má vzduchovou bublinu minimální.
Uskladnění vajec
Vejce lze využít na sto způsobů - smažíme je, vaříme, zapékáme je s dalšími potravinami, šleháme z nich krémy, majonézu, z bílku vytváříme nadýchaný sníh, který nakypří těsto. Vejce dají žlutou barvu pečivu, vyniknou rozkrájená v salátech. Půvabná jsou křepelčí vajíčka, která jsou miniaturní, a ozdobí polévku i nejrůznější předkrmy. Bez vajec by nebyl správný vídeňský řízek, cukrárenský piškot nebo oblíbený český vajíčkový chlebíček.
Vaření vajec
Vložíte-li vejce z lednice do horké vody, mohou prasknout. Buď je nechte před vařením chvíli v pokojové teplotě, nebo je vložte do studené vody a pomalu zahřívejte.
Aby se vejce lépe loupala
Vejce uvařte, na jednom místě je jemně naťukněte a pak je na chvilku ponořte do ledové vody.
Vejce na pánvi
Ke smažení je ideální ghí - přepuštěné máslo, které snese vysokou teplotu a nepřepálí se. Pokud děláte omeletu, rozehřejte máslo, vejce rozklepněte do misky, osolte je a opepřete, a vidličkou prošlehejte tak, aby se bílky i žloutky dokonale spojily.
Šleháte-li sníh
potřebujete k tomu pouze bílky. Pokud se bílek snadno oddělí a odteče jak voda, vejce není čerstvé. Spadne-li vám trocha žloutku do bílku, odstraňte ho lžící, nikoli skořápkou. K šlehání je ideální ruční elektrický mixér nebo tyčový šlehač, který si pořiďte s příslušenstvím. K bílkům vhoďte malou špetku soli a šlehejte do té doby, než se po vytažení metly objeví pevné špičky. Pak je sníh připraven pro vmíchání do těsta. Stěrkou jemně obracejte těsto od středu přes dno směrem nahoru. Pak mísu otočte o 45° a postup opakujte, dokud nebude základ těsta promíchaný. Pracujte pomalu a opatrně, pokud byste chtěli sníh zašlehat, spadne.
TYČOVÝ MIXÉR CONCEPT S NÁSTAVCI, sekáčkem a šlehací nádobou