Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Kořeněný vinný rosol je lahůdka. Není to nic pro děti, ale pokud si vy, dospělí, přibalíte pár skleniček s sebou na hory, k přípravě lehkého svařáku vám pak stačí jen horká voda.
Vyrobit ovocné želé je trochu piplačka, protože z ovoce musíte získat čistou šťávu, s kterou se pracuje dál. Jinak je tomu u vinného želé, to si připravíte za pouhou půlhodinu. Výchozí surovinou je láhev vína (může být samozřejmě i bílé), nejlépe s ovocnější chutí, a pak už jen přidáte aromatické koření známé ze svařeného vína, a cukr. Cukr je třeba želírovací, díky němuž se z vína stane jiskrná hmota, kterou zavíčkujete do skleniček, abyste ji později mohli ujídat lžičkou k různým předkrmům - nebo ještě lépe, bleskově rozmíchat do horkého aromatického nápoje.
Sehnat želírovací cukr v zimě však není jednoduché. I prodavačky v supermarketech krčily rameny s tím, že ho obvykle mívají až v létě. Možná lépe pochodíte v malých obchůdcích, kde nějaký ten pytlík uvízl z loňské sezony. Já se každopádně letos vybavím, a na zimu si nechám zásobu cukru stranou. Želé jsem totiž dostala od kamarádky k Vánocům, a naprosto mě dostalo. Brzy budu dělat další várku. Máte-li po ruce pár malých zavařovacích skleniček, určitě si ho udělejte.
Pokud si vezmete pár sklenic s sebou na zimní dovolenou, namícháte si výtečný horký nápoj, který není zas tak silný jako víno samotné. A určitě si také dejte pár sklenic stranou pro své přátele. Dárek z domácí kuchyně je vždycky od srdce, a tento - trošku opilý, pro ně bude labužnickým překvapením, jako byl pro mě.
Horký nápoj si nejlépe vychutnáte ze silnostěnných sklenic a hrnků. Jsou pevné a krásně drží teplo. Zahřejí vám ruce i na ledovém zápraží. Mnoho zajímavých tvarů naleznete v naší nabídce na e-shopu.
Příprava: 33 minut + vaření * Získáte: 4 menší skleničky
Pozn: Pokud budete vařit sedmičku vína, pak ještě přidejte 250 g želírovacího cukru, 100 ml pomerančové šťávy, ale koření může zůstat ve shodě s receptem na 0,5 l vína. Uvidíte, jak vám bude chutnat, kořenit můžete podle svého obvyklého způsobu pro přípravu svařeného vína.
1. Víno nalijte do kastrolu a přidejte želírovací cukr. Míchejte, až se dokonale rozpustí.
2. Směs můžete začít mírně zahřívat a mezitím si vylisujte šťávu z pomerančů a přilijte ji k základu. Vložte rozlomené svitky skořice a v hmoždíři rozdrcená semínka badyánů s hřebíčky, nakonec mletý kardamom a nové koření. Pomalu zahřívejte až do bodu varu a za stálého míchání nechte prudce vařit 7 minut.
3. V tuto chvíli je želé stále tekuté, přeceďte ho přes cedník a udělejte želírovací zkoušku na vychlazeném porcelánovém talířku. Pokud kapka rychle ztuhne a nestéká, bude želé v pořádku. Pokud tuhne pomalu, směs ještě chvíli povařte.
4. Hotové želé rozlijte do horkých vypařených sklenic a zakryjte víčky. Na 5 minut je postavte dnem vzhůru a opět převraťte. Želé nechte vychladnout. Do druhého dne dokonale ztuhne.
Chuť a kvalita vína hodně ovlivní výsledek. Želé jsem dělala pouze dvakrát, a to z různých vín, a pokaždé mělo odlišnou chuť. Na vinná želé se používají vína s ovocnou chutí a vůní. Nemyslím přímo vína ze zahradního ovoce, jedná se o tradiční vína polosladká nebo polosuchá, vyzkoušet můžete i bílá vína, například polosladká muškátová vína z Moravy a pod. Vinné želé patří ve světě k delikatesám, které se připravují výhradně z ročníkových vín, nezřídka i z madeiry, portského apod. Rozhodně nepatří k levným záležitostem.
Ztuhlé želé má hladkou strukturu a zachovává si ohnivou jiskru, kterou má pouze víno. Když ho vyklepnete ze zavařovací sklenice, drží pohromadě, když ho vyberete lžičkou - viz otevřená sklenka, trošku ho rozbijete, ale ničemu to nevadí. Podávejte ho k měkkým smetanovým sýrům jako výtečný předkrm doplněný sklenkou portského.
Skleničku si ponechte ve spíži k dozdobení cukrovinek, a pokud má váš milý rád sladké, nezapomeňte, že se blíží Valentýn. Konečně si můžete dát víno i k snídani!
Horký vinný nápoj si namíchejte v poměru, který vám vyhovuje. Do tohoto velkého skleněného hrnku jsem dala čtyři vrchovaté lžičky želé a zalila ho horkou vodou. Žele se okamžitě dokonale rozpustí. Ochutnejte, a pokud to nebude ono, nic vám nebrání přimíchat další lžičku. Pak už si svůj recept budete pamatovat. Oproti klasickému svařenému vínu je tento nápoj o poznání slabší, a pokud málo sladíte, tak i sladší. Chutnat vám však bude bez výhrad.
9 komentáře
Zajímavý recept, určitě vyzkouším. Kdysi se prodávala paštika, která byla zalitá podobným rosolem, na vrchu byly zalité i lískové oříšky. Myslím, že ji prodávali pod názvem belgická. Byla sice dražší, ale moc dobrá. Už jsem ji bohužel dlouho neviděla.
Dobrý den, paní Marto,
máte pravdu, také jsem paštiku dlouho nepotkala. Domácí recept znám pod názvem Bruselská paštika, často se k ní přidávají brusinky, a jsme opět u sladkých chutí, které jsou k těmto masovým delikatesám vynikající.
Dobrý den, zakoupila jsem vínový potah na rozkládací sedačku z Ikei. Skvěle sedí. Doprava byla rychlá. S výrobkem jsem maximálně spokojena.
Dobrý den,
mám radost, že jste s nákupem spokojená. Děkujeme za vaši zprávu, kterou předávám do našeho e-shopu. Přeji vám hodně domácí pohody!
Dobrý den, můžu se zeptat, jak dlouho toto svařené želé ve skleničkách vydrží? Nebude lepší, když se po zavření skleničky ještě zavaří, aby se trvanlivost prodloužila? 🙂
Dobrý den,
určitě to vyzkoušejte a dejte vědět :o) Svařákové želé jsem měla ve spíži maximálně 2 měsíce, takže delší zkušenost nemám. Předpokládám však, že cukr jako konzervační činidlo stačí. Želé dělám jen v malých dávkách pro přátele, protože používám dražší víno a to doma do zásoby nebývá :o) :o)
Dobrý večer,
aká želírovací cukor máte na mysli 1:1, 1:2 alebo 1:3 alebo nejaký iný?
Ďakujem za info, teším sa na výsledok po doplnení informácií.
ekný deň,
A.
Dobrý večer,
aký želírovací cukor máte na mysli 1:1, 1:2 alebo 1:3 alebo nejaký iný?
Ďakujem za info, teším sa na výsledok po doplnení informácií.
ekný deň,
A.
Hezký den, Aďko,
můžete použít cukr 1:1, ale pak bude výsledek dost sladký. Raději používám poměr 2:1 – nejraději Korunní cukr želírovací. Prodává se v půlkilovém balení a obsahuje pektin a kyselinu citronovou. Výsledná chuť želé závisí na použitém víně. Želé jsem dělala vícekrát, ale opravdu je pokaždé jiné, nicméně v každém případě chutné. Užijte si vaření :o)