Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Pokud vám došly zimní zásoby lahodných sirupů stejně jako mně, měli bychom si dát ještě jedno kolo. Myslím, že třeba zázvorový sirup se v současném počasí skvěle hodí.
V podhůří sněží, a ve vnitrozemí čekáme, kdy k nám to divoké počasí dorazí. Znovu saháme po prošívaném oblečení a teplých botách. Teď nevím, zda tu mohu mluvit o bylinkách a rozkvetlých pampeliškách. Ale jsou tu! Příroda si jde svou cestou, a stejně, jako se i my musíme přizpůsobovat jejím vrtochům, dokážou to i rostliny. Jen doufám, že včely a čmeláci jsou letos dostatečně chlupatí, aby to cestování za sladkým nektarem bez úhony zvládly.
Ani my se bez sladidel neobejdeme. Dochucené palačinky, dukátové buchtičky a lívance patří k pochoutkám, které si čas od času můžeme dát. A pokud si dosladíte přírodní jogurt, smoothie nebo čaj, a nepřijímáte spousty cukru v dalších produktech, je to naprosto přirozené. Tím spíše, když základ sirupů spočívá v celé řadě zdraví prospěšných látek, které nám dává příroda.
Takže si ochotně a rádi uzavřete trochu té sladkosti do pěkných láhví a dóz s klipovými uzávěry. Pokud rádi zavařujete, soustředila jsem pár receptů a informací o sirupech, které patří k domácímu zlatu.
1 Zázvorový sirup Tomuto sirupu okamžitě podlehla celá rodina. I já, ačkoli zázvor vlastně jíst nemohu. V této ředěné formě ho zvládá i můj žaludek. Se zázvorem se totiž musí opatrně, i když dosah jeho účinků je mimořádný. Více se dozvíte v následujícím článku. Poté velmi rychle zjistíte, že dávkovací dóza plná tohoto zlatého moku nemůže chybět na vašem stole. Uvařte si lahodný čaj, který vám výrazně pomůže při nachlazeních, o něž není v chladném jaru nouze.
2 Mátový sirup Tady jsou teprve naložené ingredience, hotový sirup světle zlatavé barvy vidíte na úvodní fotografii. Vypěstované keříky máty už lehce udržíte doma na slunném parapetu. Když si přinesete květináč s bylinkou domů, doporučuji nechat ji chvíli zdomácnět a jen lehce zaštipovat výhonky. Když skleníkovou bylinku hned hodně prostříhám, protože ji potřebuji do vaření, někdy mi i uhyne. Když nechám keřík zesílit, pak už roste, jak potřebuji.
3 Pampeliškové medy Vyrábím je pravidelně, a to ve světlém a tmavém provedení. Tmavého zabarvení docílíte tím, že místo bílého cukru použijete třtinový. Dodá medu i trochu zajímavější chuť. Z loňské zásoby jsem nedávno načínala poslední sklenici. Med zhoustl a je skvělý do celé spousty dalších pokrmů. Připravuji z něj granolu, sladím s ním smoothie i pudinky, a senzační je na vločkové sušenky, které se dají péct s minimem cukru. Oslaďte si je mnohem zdravěji, až při konzumaci.
4 Javorový sirup Tento sirup uvařit nelze a musíte si ho koupit hotový. Ovšem nemohu ho nevzpomenout. Putuje za námi většinou ze Severní Ameriky, kde se vyrábí z mízy javoru cukrového. Žádný americký film ho nevynechá ze záběru, podávají-li se lívance; všimněte si. Není divu že jsem ho hned přidala na neméně slavný mléčný pudink, který není připravený z prášku. Pochutnejte si z nějakého pěkného hrnečku…