Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Dnešní tip na domácí tvoření je především pro ty, kdo doma mají šicí stroj, s dostatkem trpělivosti a dobře zvolenou látkou to ale zvládne každý. Výsledek je praktický hned 2krát: už nikdy nebudete hledat ovladače a další drobnosti a navíc budou područky křesla či pohovky chráněné před odíráním či umazáním.
„Šicí“ články jsou ne příliš častou, ale pravidelnou a oblíbenou součástí našeho decodomáckého blogu. Já osobně preferuji vše, co jde dělat na stroji, před tím, co je nutné štepovat v ruce, čemuž odpovídá i můj výběr návodu, který vám dnes představím. U nás doma v podstatě neustále hledáme ovladač od televize, který prostě nikdy není na svém místě, udělala jsem pokus s tímto praktickým pomocníkem, kapsářem na ovladače a další nezbytnosti.
Zastrčit si do něj můžete prakticky cokoliv, kromě ovladače si na něj můžete pověsit brýle na čtení, pár propisek, aby bylo čím luštit křížovky, mobilní telefon nebo třeba pytlík sušenek. :-) Má i prostornou kapsu na noviny a časopisy nebo třeba náš katalog, abyste mohli v klidu a nerušeně vybírat třeba vánoční dárky. A jak tedy na něj?
Základem úspěchu je, ať už se do šití pustíte ručně nebo na stroji, vhodně zvolená látka a správně změřená opěrka křesla. Já jsem jako materiál zvolila zbytek ze zatemňovacího závěsu, který mi visí v obýváku a který jsem už před časem krátila z délky na zem na tu jen pod okno. Z kusu mám našité perfektně ladící polštářky na gauč a konečně jsem tedy našla využití i pro zbytek.
Pokud použijete takovýto zbytek, ušetříte si práci se zakládáním a prošíváním minimálně jedné strany kapsáře: závěs už totiž byl obroubený. Zároveň je to látka velmi pevná, takže se jen tak neponičí. Na svůj rozložitý ušák jsem jako základnu na kapsář střihla pruh s rozměry 120 x 30 cm, plus na stranách, na nichž bylo potřeba, jsem přidala asi 2,5 cm na obroubení. Látku jsem založila, přichytila klipy, zažehlila a prošila. Pokud budete recyklovat jako já, tak aby kapsář vypadal hezky a souměrně, volte stejně široké založení, jako je na už hotových stranách.
Jako druhá v pořadí přichází na řadu vnější kapsa na ovladač a drobnosti. Nejdříve si na delší straně odměřte asi 35 cm na velkou kapsu na časopisy a na toto místo narýsujte přes celou šířku linku: dlouhý pruh pak v tomto místě pouze přehnete a prošijete, teď jen potřebujete jen znát budoucí polohu, kam našijete vnější kapsy. Střihněte pruh látky stejně široký jako je váš kapsář + přídavky na založení (v mém případě 30 cm šířky kapsáře + na každé straně 2 cm navíc), druhý rozměr je asi 12–15 cm, záleží na velikosti vašeho ovladače, aby do kapsy nezapadl příliš hluboko, plus opět 2 cm nahoře i dole na založení. Takto připravený kus látky umístěte na základnu tak, aby její spodní hrana ležela asi 2–3 cm nad onou narýsovanou linkou.
Nejdřív prošijte založení delší stranách. Pak kapsu umístěte na své místo, na bocích a vespod pečlivě přišpendlete a přišijte k základně kapsáře. Horní lem kapsy samozřejmě nepřišívejte, někudy je do ní třeba všechny ty věci dávat.
Jak velká kapsa je na ovladač potřeba? Tak akorát, záleží na vašem modelu. Místa, kde chcete kapsu prošít, si naznačte tužkou či křídou a teprve pak prošijte. Zejména přišití horního lemu k základně pořádně zapošijte, aby se místo nezačalo častým používáním párat. Zda zbytek rozdělíte na další dvě kapsy nebo ponecháte jen jako jednu, je už jen vaše věc.
Jako poslední přichází na řadu spodní vnitřní kapsa na tiskoviny, kterou už máte odměřenou oněmi 35 cm. Základnu v místě linky přehněte dovnitř (líc látky spolu s vnějšími kapsami je stále vně), konec přišpendlete a prošijte, opět pozor na důkladné zapošití, aby se namáhaná místa nezačala při četném používání párat.
Ušák dostal nový kabát hned dvakrát: jednak jsem jej navlékla do napínacího potahu z nové kolekce Harmonia v odstínu bordó, který je na dotek opravdu příjemný a komfortní a na křesle vypadá opravdu elegantně, a jednak jsem na něj rovnou zavěsila kapsář na ovladače. Volný konec kapsáře šel i s použitým potahem bez problémů zastrčit mezi područku a podsedák, takže drží na místě jako přibitý, nikam se neposouvá a ani neklouže. Všeho všudy jsem měla hotovo asi za 40 minut včetně jednoho párání křivě přišitého lemu. A věřte, že když to zvládl věčná začátečník jako já, zvládnete to i vy. S dostatkem trpělivosti nakonec možná i v ruce.
Jako základnu můžete použít také vyřazený běhoun na stůl, který pak není třeba nijak lemovat a upravovat, stačí vybrat ladící kousek látky na vnější kapsu.
Mohlo by se vám hodit...
Další dárky nejen z domácí dílny