Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Pečovat o pleť je dnes pro většinu žen v podstatě samozřejmostí. Zima je co do péče specifické období: pleť je potřeba dobře vyživit, aby byla dobře chráněná před mrazem, a zároveň ji příliš nehydratovat. A kromě klasických krémů se rozhodně vyplatí sáhnout i po masce, která dodá hloubkovou výživu navíc.
Než ale poběžíte pro masku do obchodu, omrkněte nejdřív své domácí zásoby. Ty jsou samozřejmě velmi rozdílné, proto pro vás dnes máme recepty dva. První z nich je určen k okamžité spotřebě a suroviny najdete nejspíš v každé spíži, druhý z nich je pro ty, kdo mají přírodní domácí kosmetiku rádi a jejich zásoby jsou o něco specifičtější – jejím základem je fialový jíl. Ani jedna z nich není vyloženě hydratační, protože v zimě zkrátka přemíra hydratace spíš škodí, hloubkovou výživu ale poskytnou obě dvě.
O léčivých účincích ovsa ví každá máma, ovesné koupele jsou velmi oblíbené při péči o jemnou dětskou pokožku i citlivou či ekzematickou pleť. Při použití jako v pleťové masce jsou zároveň skvělé i jako peeling. Ovesné vločky jsou plné antioxidantů, zmírňují zarudnutí a zklidňují svědivou a podrážděnou pokožku, což se v zimě rozhodně hodí: smog, chladný vítr, mráz... To vše pokožku rozhodně namáhá. Med se používá při hojení ran (nebo např. akné), zvláčňuje a hydratuje, enzymy v něm obsažené ničí odumřelé kožní buňky, čímž pleť rozzařují, má antibakteriální účinky. Olivový olej a jeho mastné kyseliny pleť krásně vyhladí, navíc je rovněž protizánětlivý.
Recept: 1 lžíci medu pořádně rozmíchejte se 2 lžícemi olivového oleje. Pak vmíchejte hrst mletých (jemných) ovesných vloček. Krouživými pohyby vmasírujte do pokožky obličeje, vyjma očního okolí. Nechte pár minut působit, pak smyjte teplou vodou a jemně osušte čistým ručníkem. Nepoužívejte častěji než 2x týdně.
Tahle maska je pro ty, co doma mají „pokročilejší zásoby“, mně ale nic z uvedeného v kouzelné krabici nikdy nechybí, vše jsou to velmi všestranné ingredience s využitím na mnoho různých způsobů. Kosmetický jíl (technicky vzati jde o minerální prášek) můžete zvolit i jiný než fialový, podle potřeb vaší pleti, jíly obecně ale fungují jako geniální absorbent všech nečistot: mastnoty, odumřelých kožních buněk, jsou antiseptické, zklidňují pokožku a vyživují ji svými minerály; v případě fialového jílu je to hlavně oxid křemičitý. Je silně detoxikační, vhodný pro suchou a citlivou pleť. Růžová voda čistí, obsahuje spoustu vitaminu E, který chrání před nepříznivými vnějšími vlivy, a regeneruje. Arganový olej hydratuje, chrání, čistí i vyhlazuje (ten prostě umí všechno). Já někdy arganový olej měním za jiný oblíbený s příměsí pomerančového oleje.
Recept: Tuhle masku si můžete nachystat na pár použití dopředu, ale maximálně do týdne se ji snažte spotřebovat, aby se v ní nemnožily mikroorganismy – nejsou v ní žádné konzervanty. Na jedno až dvě použití vám tak akorát vyjde 1 lžíce jílu smíchaná s pár kapkami arganového oleje a asi 1 lžící růžové vody, záleží, jaká hustota se vám bude pohodlně nanášet. Masku natřete po celé ploše obličeje, případně i na dekolt, opatrně na oční okolí. Nechte asi 10 minut působit, smyjte teplou vodou a jemně osušte čistým ručníkem.
A když osušit, tak do parádního ručníku!
Pro útulnější koupelnu