Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Vaření bez koření je jako... No skoro jako zima bez svařáku nebo léto bez sluníčka – dá se to přežít, ale žádná hitparáda to není. Aby se vaše vaření stalo opravdovou hitparádou, namíchejte si vlastní kořenicí směsi. Vzhledem k tomu, jak krásné jsou, potěší i jako dárek.
Dnes už dávno nejsem tak ortodoxní jako dřív, kdy mi kupovaná směs koření nesměla přes práh domu. Dnes se dají koupit i skvělé směsi bez poloviny obsahu soli a bez glutamátů a bylo by škoda toho nevyužít. To ale nic nemění na tom, že některé super směsi se stále shání jen obtížně a některé mají všude jiné složení a vůbec ne podle mých představ.
Následující předpisy berte jako malou inspiraci pro vaše domácí směsi. Není třeba poměr 100procentně dodržet, pokud nemáte rádi česnek, tak ho prostě uberte a přidejte tymián.
Nebojte se do směsi přidat rovnou i sůl, jen je s tím třeba počítat pak při vaření. Zapomeňte ale na klasickou stolí sůl mletou najemno a sáhněte po nějaké lepší – zejména, pokud se jedná o dárek. Ačkoliv se to nezdá, různé soli mají různou chuť. Mořská bude vždycky na dochuti jiná než kamenná, a i ty mořské chutnají jinak podle toho, z jakého moře jsou a jak se z něj získávají. I vločky soli pak mají jiný tvar. Slavná sůl Maldon, tzv. maldonka, se v Essexu získává už od středověku je jedinou solí v kuchyni britské královské rodiny a její vločky jsou křupavé, pravidelné a čtverhrané, k dostání je i zauzená. Druhá velmi slavná evropská sůl je solný květ, Flor de Sal Es Trenc, z Mallorcy, jíž se přezdívá kaviár mezi solemi. Vyrábí na salinách, jezírcích na pobřeží, v nichž se nechává vysychat mořská voda a z jejichž povrchu se ručně sbírají jemně nasládlé, něžně křupavé kulaté vločky. Byla jsem se tam před lety podívat a je to úžasný proces!
Na drcení koření můžete použít klasicky hmoždíř, pokud je to pro vás náročná práce, na některé druhy koření jsou skvělé jsou elektrické mlýnky na pepř nebo mlýnky na kávu – vždy ale pozor na důkladné vyčištění.
Tuhle směs inspirovanou řeckou kuchyní jsem před lety koupila od jednoho známého českého výrobce koření, jenže ten ji vzápětí vyrábět přestal. A protože měla úspěch i u přátel, kteří se vždycky na grilovačkách ptali, s čím mám to maso naložené, poskládala jsem si ji sama znovu a od té doby pravidelně míchám. Základní ingrediencí jsou semínka koriandru. Ty kupuji stejně jako římský kmín v nedaleké indické restauraci, protože jejich kvalita je opravdu skvělá. Tepelnou úpravou krásně změknou, takže se jich vůbec nebojte, případně směs můžete trochu podrtit v hmoždíři. Na fotce vidíte prsty nadrcené krystalky mallorské soli.
1 lžička celého koriandru, ½ lžičky rozmarýnu, 1 lžička tymiánu, ½ lžičky růžového pepře, 1 lžička plátků sušeného / ½ lžičky granulovaného česneku, ¼ lžičky chilli (ale klidně vynechejte), ¼ lžičky vločkové soli
Tahle slavná směs se zrodila v severní Africe v regionu, kterému se říká Maghreb a zahrnuje dnešní Mauritánii, Maroko, Alžír, Tunisko a Libyi. Původně se jedná o chilli pastu, pokud ale nemilujete jídlo ostřejší než břitva, není ji problém připravit i jako sypkou směs. Hodí se všude, kde je maso a zelenina, těžko si bez ní představit třeba tažíny nebo zeleninový kuskus. Množství chilli regulujte podle své chuti, úplně se bez něj ale harissa rozhodně neobejde. Dobrá zpráva je, že všechny tyhle druhy koupíte i namleté. :-) Na fotce vidíte pyramidky maldonské soli.
2 lžičky chilli vloček, 1 ½ lžičky římského kmínu, semínek koriandru a uzené papriky, po 1 lžičce granulovaného česneku, sušené listové petržele a soli
Mohlo by se zdát že pro koření 5 vůní, které je typické pro jihočínskou, ale třeba i vietnamskou kuchyni nebude v té české velké využití, ale bylo by škoda jej vynechat. Jeho domácí příprava je velmi jednoduchá, složením se – až na trochu chilli (ideálně sečuánského pepře) – vlastně trochu podobá perníkovému koření, jeho dominantní chutí je badyán. Směs je skvělá na maso i zeleninu, naše rodina jej miluje ke kachně: kachní prsa nakrájím na kostičky, promíchám s trochou oleje a kořením 5 vůní. Kostky pak s červenou cibulí napíchám na špízové jehly a opeču na pánvi. Použijte buď již mleté koření, nebo jej pořádně utlučte v hmoždíři, z badyánu a hřebíčku se používají jen semínka (u hřebíčku hlavičky).
3 badyány (nebo 1 lžička mletého), po ½ lžičce sečuánského chilli, mletého hřebíčku, mleté skořice a fenyklu
Mohlo by se vám hodit...
Další řádně okořeněné tipy