Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Myčky si v posledních dvou dekádách našly své místo v mnoha domácnostech a opravdu jen málokdo lituje, že se stala součástí jeho kuchyně. Napečené skvrny na pekáčích, zakalené sklo... Nic z toho majitelé myček neznají – tedy pokud ví, jak myčku používat a čistit.
Stejně jako pračka, i myčka potřebuje svoji údržbu. A potřebuje ji ideálně i častěji než pračky, protože se na jejím dně a okolo těsnění mohou usazovat organické zbytky, které mohou nehezky zapáchat a hlavně: ze špinavé myčky čisté nádobí nevyndáte.
Aby i vaše myčka sloužila co nejdéle a nejspolehlivěji, přinášíme pár triků, jak na ni. A není to nic složitého!
Stejně jako u pračky, i u myčky je potřeba opečovávat těsnění. Myčku otevřete dokořán a kolem těsnění setřete všechny usazeniny – zejména ve spodní části pod dvířky se jich může držet víc než jinde. Těsnění pak otřete čistým hadříkem namočeným v roztoku octa a vody. V případě potřeby použijte třeba i starý kartáček na zuby atd.
Myčku máme od toho, aby za nás umyla nádobí, při mytí myčky se ale bez ruční práce neobejdeme. Filtr je ideální čistit jednou týdně, právě on zachycuje většinu nečistot. Četnost čištění se ale samozřejmě odvíjí i od tvrdosti vody, používaných prostředcích a samozřejmě zásadně záleží i tom, jak často myčku používáte. Filtr (umístěný na dně myčky) vyjměte, opláchněte a omyjte jarovou vodou, abyste jej zbavili veškeré mastnoty, a vraťte zpět. Vždy kontrolujte, jestli zapadl přesně tam, kam měl.
Úkolem trysek umístěných v ramenech myčky je rozstřikovat vodu a proudem mýt nádobí. Jenže když se otvor v rameni ucpe, neumyje se ani nádobí. Já v něm pak obvykle najdu zrnko rýže nebo miniaturní kousíček papírové etikety. Ramena jdou ze svého umístění obvykle snadno sejmout (případně nahlédněte do návodu, ten nejspíš dohledáte i online) a nečistotu z něj vydolovat – pomohou kartáčky na brčka, párátka a trpělivost. U některých myček jdou i samotná ramena rozebrat, jejich čištění je pak výrazně jednodušší.
Některé myčky mají na čistění speciální program, jiné si vystačí s puštěním na co nejvyšší teplotu. Vždy platí, že v myčce nesmí být žádné nádobí. Na vyčištění můžete použít speciální čisticí prostředky, na běžné znečištění si ale vystačíte se starou dobrou jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo octem. Soda (na dno nasypte asi 3/4 hrnku sody) myčku zbaví především zápachu a uvolní odtok, smíchaná s jarem na kašičku pomůže vydrbat i odolnou špínu. Ocet (na dno do misky nalijte asi 500 ml octa) myčku zbaví zápachu a odstraní vodní kámen.
Abyste předcházeli nadbytečnému množení bakterií ve vlhku uvnitř myčky, po domytí ji nechávejte alespoň hodinu pootevřenou, aby mohla vyschnout. K mytí rovněž občas můžete do myčky přidat půlku citronu: nádobí bude nablýskané a myčka bez zápachu.
Články, které by vás ještě mohly zaujmout