JAK VYČISTIT MYČKU?

ŠKVARKOVÉ DALAMÁNKY PLNĚNÉ KYSANÝM ZELÍM
6.3.2025
KUŘE NA PAPRICE S TĚSTOVINOVÝMI NOČKY
10.3.2025

A man's hand cleans a dishwasher machine with a rag

Myčky si v posledních dvou dekádách našly své místo v mnoha domácnostech a opravdu jen málokdo lituje, že se stala součástí jeho kuchyně. Napečené skvrny na pekáčích, zakalené sklo... Nic z toho majitelé myček neznají – tedy pokud ví, jak myčku používat a čistit.

Stejně jako pračka, i myčka potřebuje svoji údržbu. A potřebuje ji ideálně i častěji než pračky, protože se na jejím dně a okolo těsnění mohou usazovat organické zbytky, které mohou nehezky zapáchat a hlavně: ze špinavé myčky čisté nádobí nevyndáte.

Aby i vaše myčka sloužila co nejdéle a nejspolehlivěji, přinášíme pár triků, jak na ni. A není to nic složitého!

TĚSNĚNÍ

1

Stejně jako u pračky, i u myčky je potřeba opečovávat těsnění. Myčku otevřete dokořán a kolem těsnění setřete všechny usazeniny – zejména ve spodní části pod dvířky se jich může držet víc než jinde. Těsnění pak otřete čistým hadříkem namočeným v roztoku octa a vody. V případě potřeby použijte třeba i starý kartáček na zuby atd.

 

FILTR

2

Myčku máme od toho, aby za nás umyla nádobí, při mytí myčky se ale bez ruční práce neobejdeme. Filtr je ideální čistit jednou týdně, právě on zachycuje většinu nečistot. Četnost čištění se ale samozřejmě odvíjí i od tvrdosti vody, používaných prostředcích a samozřejmě zásadně záleží i tom, jak často myčku používáte. Filtr (umístěný na dně myčky) vyjměte, opláchněte a omyjte jarovou vodou, abyste jej zbavili veškeré mastnoty, a vraťte zpět. Vždy kontrolujte, jestli zapadl přesně tam, kam měl.

 

TRYSKY

3

Úkolem trysek umístěných v ramenech myčky je rozstřikovat vodu a proudem mýt nádobí. Jenže když se otvor v rameni ucpe, neumyje se ani nádobí. Já v něm pak obvykle najdu zrnko rýže nebo miniaturní kousíček papírové etikety. Ramena jdou ze svého umístění obvykle snadno sejmout (případně nahlédněte do návodu, ten nejspíš dohledáte i online) a nečistotu z něj vydolovat – pomohou kartáčky na brčka, párátka a trpělivost. U některých myček jdou i samotná ramena rozebrat, jejich čištění je pak výrazně jednodušší.

 

 

ČISTICÍ PROGRAM

4

Některé myčky mají na čistění speciální program, jiné si vystačí s puštěním na co nejvyšší teplotu. Vždy platí, že v myčce nesmí být žádné nádobí. Na vyčištění můžete použít speciální čisticí prostředky, na běžné znečištění si ale vystačíte se starou dobrou jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo octem. Soda (na dno nasypte asi 3/4 hrnku sody) myčku zbaví především zápachu a uvolní odtok, smíchaná s jarem na kašičku pomůže vydrbat i odolnou špínu. Ocet (na dno do misky nalijte asi 500 ml octa) myčku zbaví zápachu a odstraní vodní kámen. 

OTEVŘENÁ DVÍŘKA

Abyste předcházeli nadbytečnému množení bakterií ve vlhku uvnitř myčky, po domytí ji nechávejte alespoň hodinu pootevřenou, aby mohla vyschnout. K mytí rovněž občas můžete do myčky přidat půlku citronu: nádobí bude nablýskané a myčka bez zápachu.

 

1808702_2260_eshop_z1

Jedlá soda je kamarád

Jedlá soda univerzální pomocník v domácnosti (co všechno umí, se dozvíte o kousek níž) a neobejdete se bez ní ani u myčky. Odpady, zaschlé usazeniny, zápach... S tím vším jedlá soda zamete. A protože jí nikdy není dost, nabízíme i praktické 5kg balení od českého výrobce Tierra Verde. Zkuste i další jejich čisticí produkty, budete překvapeni, jak snadné je čistit ekologicky a přitom účinně.

Čím vyčistit myčku

1Jak zbavit myčku vodního kamene
Používejte pravidelně při mytí ocet nebo jednou za čas pusťte myčku naprázdno s miskou octa na dně. Na ruční mytí používejte octový roztok s vodou v poměru 1:1.
2Jak vyčistit myčku jedlou sodou
Na dno myčky nasypte asi 1/2–1 hrnek jedlé sody. Ta myčku zbaví zápachu a uvolní odtok.
3Jak vyčistit myčku speciálním prostředkem
Tablety do myčky, tekuté čisticí prostředky nebo kapsle, to jsou nejčastější způsoby. Vždy čtěte návod k jejich použití.
4K čemu je sůl do myčky
Sůl chrání před vodním kamenem a usazeninami, díky ní je i nádobí nablýskanější. Používejte ji při každém mytí, čím tvrdší vodu máte, tím je sůl nezbytnější.

Články, které by vás ještě mohly zaujmout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *