ELEGANTNÍ ÚKLID ANEB JAK NA BROUŠENÉ SKLO

BARVY V BYTĚ III: FIALOVÁ
16.5.2018

Jarní úklid máme dávno za sebou, ale letošní závěje pylu (snad nejsilnější úroda za posledních 50 let) nám právě rozmývá déšť po oknech. Vypadá to, že ti slabší z nás opět vyhlásí boj přírodě, a přitom doma objeví další zaprášené věci, co se málo třpytí ve slunci.

Zabývat se úklidem stále dokola moc zábavy nepřináší. Vždy mě pobaví stránky v časopisech, kde se dozvídám jak na úklid, v jakém pořadí co umýt a vysmýčit, a jak málo času mi to zabere. Hmm, uklízím už pěkných pár desetiletí, ale na domácnost musím sáhnout každý den, a pokaždé za mnou zůstává tisíc věcí nehotových. „Nejen úklidem živ je člověk”, parafrázuji, a doufám, že je to snad normální. Nicméně když už to musí být, potřebuji arzenál kvalitních úklidových prostředků i dobré náčiní.

Pokud to jen jde, tvrdím, že každodenní drobný úklid se opravdu obejde bez chemie. Úplně vám postačí pouze soda, ocet a sůl, případně citron. Jsou to osvědčené prostředky pro efektivní a ekologické čištění, které pojme celou kuchyň, a jimiž neohrožujete život své rodiny, ani svých blízkých. Druhou důležitou věcí je čisticí náčiní, které je nutné čas od času obnovit. Navíc, pořídíte-li si kartáče a smetáky, které dobře vypadají, přece jen je celkem rádi vezmete do ruky. Souprava jemně modrého plastu s bambusovými rukojeťmi k nim rozhodně patří. Rozmanité kartáče  jsem povolala k vyčištění zašlého broušeného skla. Přidávám k tomu starodávnou radu, jak se křišťál rozzáří pomocí syrových brambor.

003

CO BUDETE POTŘEBOVAT K ČIŠTĚNÍ KŘIŠŤÁLOVÉHO SKLA

Pořiďte si kbelík – tak objemný a hluboký, aby pojal nejvyšší kus z vaší skleněné výbavy. Ten, který jsem použila má zlatavý odstín, a je tak pěkný, že se v podstatě hodí i jako obal na velký květináč. Připravte do něj:

  • teplou vodu, ne vařicí
  • 6 středně velkých brambor nakrájených na plátky
  • a vezměte si k ruce malý či větší kartáč

Malý kulatý kartáč s bambusovou rukojetí využijete na čištění zeleniny, větší kartáč se zahnutou rukojetí, je určený na hrubší mytí, třeba na podlahu. Dokud je nový, klidně s ním umyjte sklo. Kbelík naplňte teplou vodou – až kam je třeba, a nakrájejte do ní brambory na tenčí plátky. Jde o to, aby pustily co nejvíce škrobu. Sklo zbavte prachu a ponořte ho pod hladinu. Ponechejte ho tam zhruba 10 hodin. Je-li třeba, velké vázy obracejte, a v každém případě, když jdete okolo, brambory promíchejte.

004

PROMĚNA JE ÚCHVATNÁ

Sklo nakonec trošku vydrbejte kartáčkem (můžete použít i kartáč na nádobí s dlouhou rukojetí), ale v podstatě to není nutné. Leda tak dočistěte nějaká nepřístupná místečka. Pak předměty opláchněte a osušte. Křišťál se zaskvěje nádherným třpytem a dlouho zůstane krásný.

A pokud se přece jen vrátíte k zašpiněným jarním oknům, v e-shopu naleznete nové akumulátorové vysavače na okna; tentokrát uklidíte vážně za chviličku.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *