Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Konec října je tradičně ve znamení dýní. Jejich (většinou) zářivá oranžová barva vás potěší i na talíři, v případě polévky vám nedá skoro žádnou práci, zasytí a ještě si své chuťově přijde celá rodina.
U nás doma se to má tak, že my dospělí milujeme indickou kuchyni, kari a já osobně i spoustu chilli, kdežto děti dávají – jak už to ta bývá – přednost spíš jemným, nasládlým chutím. Z tohoto praktického důvodu jsem se naučila dělat spoustu věcí tak nějak univerzálně a na závěr jídlo rozdělit do dvou hrnců a každý dochutit trochu jinak. Dýňová polévka k tomu přímo vybízí, protože ta má domovinu skoro všude na světě. Ochutnejte obě a vyberte si, která bude lepší právě pro vás! Anebo si klidně udělejte nějakou vaši třetí verzi. :-)
Příprava: 20 minut + 20 minut pečení dýně * Získáte: 4 porce
Na exotickou verzi:
Na jemnou verzi:
Pokud chcete polévku ještě rychlejší, bramboru můžete z receptu klidně vynechat. V případě, že sáhnete po batátě, očistěte ji a dejte péct spolu s dýní.
Na polévku je nejlepší dýně Hokkaidó, případně máslová, obě mají svá pro i proti. Hokkaidó není třeba zbavit slupky, všechny ostatní typy dýní ano a zrovna máslová dýně ji má pořádně tuhou, nejlépe se odstraňuje ostrou škrabkou tvaru Y se zoubky – pozor ale na pořezání. Má krásnou sytě oranžovou barvu. Jako trochu minus je, že se může kvůli svému tvaru hůře rozkrajovat na poloviny a má poměrně velké semeníky. Oproti tomu máslová dýně se svým typickým hruškovitým tvarem má semeníky jen ve spodní, obvykle o něco širší části a velmi dobře se proto krájí. Dužina má výraznější barvu než slupka a jemně oříškovou chuť, její největší minus je to zbavování slupky.
Asi největší oříšek je vychytat správné propečení dýně, která musí jen změknout a pustit tekutinu. Jen tak půjde hladce rozšťouchat a pak i rozmixovat. Jakmile bude upečená příliš, zatáhne se na povrchu a okraje začnou hnědnout. Onen zatažený povrch je ale problém, protože ten je vymixovat úplně dohladka skoro nemožné.
Tahle moje verze exotické dýňové polévky je inspirovaná indickou kuchyní. Koření garam masala koupíte běžně v obchodech, můžete použít také červenou kari pastu, která je snad ještě lepší. Kurkuma polévce dodá ještě sytější barvu, použít ji můžete i u té jemné. Kurkuma nemá nijak výraznou chuť a špetku jí přidávám i při pečení piškotů a jiných světlých těst, aby měly hezčí barvu. V mé míse se zeleninou nikdy nechybí kousek zázvoru a kurkumy, protože je přidávám do spousty jídel a zázvor do svého speciálního čaje na zahnání nastuzení. Oboje zlepšuje trávení a snižuje nadýmání i pálení žáhy. Zázvor se dá zpracovat i na pastu (nebo ji rovnou koupit), a kdyby vám náhodou začal klíčit, můžete jej i zasadit do květníku – odkaz na návod najdete v galerii pod článkem.
V polévce je skvělá i batáta, já jsem je letos poprvé zkoušela pěstovat v záhonu, i když hlavně z dekorativních důvodu: batáty mají nádherné fialové listy a pnoucí se stonky, nádherně fialkově kvetou a z nich pak rostou velmi chutné fialové lusky do salátů. A jako bonus kupodivu mám i malou sklizeň, což v našich brdských podnebných podmínkách považuji za malý zázrak!
Jemnou verzi perfektně doplní dýňový olej, nejlepší se vyrábí ve Slovinsku. Jeho temná barva je na té dýňově oranžové navíc tááák dekorativní! Na ozdobení i na chuť jsou dokonalá i nasucho opražená dýňová semínka, která mi ale bohužel zrovna došla a v obchodě měli vyprodáno :-(, vy je ale rozhodně nevynechávejte, jemné křupnutí polévce dodá opravdový šmrnc.
Při jakémkoliv ohřívání polévky počítejte s tím, že ji bude potřeba zase a znovu naředit, dýně do sebe natáhne opravdu hodně tekutiny a už během chladnutí na talíři dokáže pořádně zhoustnout.
Co by se vám mohlo hodit?
A co ještě vyzkoušet?