BÍLÁ ZELŇAČKA S HOUBAMI

I ZIMNÍ BOTY SI ZASLOUŽÍ SPRÁVNOU PÉČI
10.1.2025

Kysané zelí se řadí mezi tzv. superpotraviny, tedy mimořádně zdravé suroviny. A zelňačka, nebo taky couračka, patří ke klasickým pokrmům klasické české lidové kuchyně. „Červenou“ verzi s klobásou určitě dobře znáte, tahle smetanová z uzených žeber ale rozhodně taky není k zahození!

Popravdě, u nás doma se vždycky vařila zelňačka bílá: z vývaru z uzených žeber, s bramborami, někdy i sušenými houbami. Jako malá jsem milovala, jak v ní modrá česnek, a pokaždé jsem ty záhadně zbarvené kousky v polévce hledala. Tahle polévka mě držela naživu i velkou část vysoké, za pár korun jsem měla jídlo na tři dny. :-)

Příprava je jednoduchá, tak pojďme na to!

zelnacka-5

BÍLÁ ZELŇAČKA S HOUBAMI

Příprava: 15 minut + 1 hodina vaření
Získáte: 4 porce

  • 800 g uzených žeber nebo 200 g slaniny či uzeného masa
  • 1 cibule
  • 500 g bílého kysaného zelí
  • 3–4 bobkové listy
  • po 1 lžičce kmínu, nového koření a celého pepře
  • sůl
  • 5 stroužků česneku
  • 250 g zakysané smetany
  • 4 brambory
  1. Pokud polévku budete dělat z uzených žeber (s těmi je nejlepší), začněte vývarem: žebra zalijte vodou, přidejte bobkový list, celý pepř a nové koření a uvařte doměkka.
    Pokud máte uzené maso nebo slaninu, bude to o něco rychlejší a začněte rovnou krokem číslo 2.
  2. Kysané zelí nahrubo pokrájejte a vložte do hrnce. Podle toho, jak moc kyselou polévku máte rádi, jej nejdřív propláchněte hodně, málo nebo vůbec. Zalijte vodou (resp. scezeným vývarem z žeber), přidejte nahrubo nakrájenou cibuli, houby a kmín a přiveďte k varu. Podle chuti osolte a přidejte obrané maso z žeber.
    Pokud používáte uzené nebo slaninu, nakrájejte je na kousky a spolu s bobkovým listem a novým kořením přidejte k zelí v této fázi vaření. 
  3. Brambory oškrábejte a uvařte je ve zvláštním hrnci v osolené vodě doměkka.
  4. Když je zelí skoro měkké, dochuťte polévku utřeným česnekem – tomu na provaření stačí 15 minut.
  5. Na závěr do polévky vmíchejte kelímek zakysané smetany a podle chuti ještě osolte a opepřete.
  6. Hotové brambory rozšťouchejte – klidně rovnou v talíři – a zalijte polévkou. Podávejte ještě pořádně horké!
zelnacka-1

Základe je kysané zelí, kousek uzeného nebo slaniny a brambory

Proč preferovat uzená žebra před slaninou či uzeným? Protože z nich je polévka prostě chuťově silnější a lepší – u nás v řeznictví jsou k dostání jen jednou, občas dvakrát do týdne a na focení jsem je zrovna nesehnala, ale krátká vlákna mezižeberního masa jsou do polévek nebo třeba zapečených těstovin mimořádně chutná, maso se krásně rozpadá; kosti polévce dodají další kus chuti.

Navíc: vývar nemusíte spotřebovat celý a můžete z něj připravit i jinou polévku na další den, to samé platí i pro obrané maso. Dejte si jej klidně jen s chlebem a křenem k večeři, zužitkujte jej do té druhé polévky nebo do zmíněných zapečených těstovin. Nic nepřijde nazmar! 

zelnacka-3

Rozšťouchané brambory jsou lepší než na kostky. Víte proč?

Brambory můžete do polévky samozřejmě dát i jen nakrájené na kostky. Vařte je tak jako tak ve zvláštním hrnci, pokud je dáte ke kyselému zelí, na povrchu zůstanou tvrdé, jako by nedovařené, zatímco uprostřed už budou rozvařené. Za mě mnohem chutnější varianta ale je, když se na dno talíře dají rozšťouchané a pak se teprve zalijí polévkou. Nasáknou tak do sebe její chuť, polévku mírně zahustí a v každém soustu můžete mít kousek brambory: s kostičkami to nikdy nevyjde.

zelnacka-4-2

Brambory, zelí, uzené a houby, to je dokonalá souhra chutí

Smaltovaný hrnec se skleněnou poklicí METALAC Lístky

Hledáte ideální hrnec na polévky a omáčky? Vřele doporučuji smaltované hrnce, třeba ty od renomované srbské značky Metalac. Kvalitní smaltovaná ocel a sendvičové dno dobře vedou teplo, tyto moderní hrnce jsou navíc vhodné i na indukční desku nebo do myčky nádobí. V případě potřeby je můžete dát klidně i do trouby.

Mohlo by se vám hodit

Další recepty, v nichž si pochutnáte na kysaném zelí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *