VEPŘOVÉ NA HOUBÁCH S VOŇAVÝM KOŘENÍM

FOUCMOUK NEBOLI KRUPICOVÉ NOKY S PERNÍKEM
18.10.2024
5x DÝNĚ NA VAŘENÍ I JAKO DEKORACE
23.10.2024

Letošní houbová sezóna je famózní. Houby rostou doslova jako po dešti a vaří se z nich o sto šest. Vy určitě nějaký ten osvědčený recept na maso na houbách máte, zajímalo by mě ale, jestli jej znáte s tímhle voňavým kořením.

Vařím pár jídel, které jsou mými skutečnými majstrštyky a jedním z nich je i maso na houbách. To, co jej dělá odlišným od běžných receptů, je pro někoho neobvyklé koření: hřebíčky. Není to žádný můj vynález a pokus o novotu, hřebíček jsem v receptu na maso na houbách objevila před mnoha lety v jedné staré kuchařce, tuším, že to byla kuchařka Marie Janků-Sandtnerové nebo Květuše Kejřové, a to byly obě dvě věhlasné kuchařky. Jak tedy na to?

Příprava: 20 minut + 60 minut dušení * Získáte: 4 porce

  • 750 g vepřového masa, ideálně plece nebo třeba kýty
  • 1 velká cibule
  • rostlinný olej
  • sůl a pepř
  • 1 lžíce hladké mouky
  • 4–5 hřebíčků
  • 2 bobkové listy
  • 1/2 lžičky kmínu
  • 2 hrsti sušených hub nebo 3–4 středně velké čerstvé houby
  1. Začněte přípravou masa. Pokud máte plátky vepřové kýty nebo třeba pečeně, nakrojte blány na kraji, aby se maso si při opékání nekroutilo, a maso z obou stran naklepejte paličkou. Pokud máte plec nebo jiný podobný kousek masa (dají se použít i třeba ocásky), nakrájejte jej klidně na kostky. Ať tak nebo onak, nezapomeňte je osolit a opepřit. Máte-li maso s kostí, ty nejdřív z plátků odřežte a dejte z nich vyvařit vývar.
  2. Ve větším kastrolu rozehřejte trochu oleje a maso na něm opečte ze všech stran. Používejte vždy maso o pokojové teplotě, studené by příliš ochladilo hrnec a pak by se dusilo místo opékalo a ztratilo by část štavnatosti.
  3. Když je maso opečené, vyjměte jej, na chvíli odložte stranou a ve výpeku osmahněte jemně nakrájenou cibuli. Vraťte maso zpět, zaprašte moukou. Pokud používáte sušené houby, přidejte je právě v tuto chvíli, aby byly hotové opravdu doměkka.
  4. Vše pořádně promíchejte, přidejte pár hřebíčků, bobkový list a kmín. Nakonec zalijte vodou nebo vývarem tak, aby hladina byla jen těsně nad maso, a pozvolna duste asi hodinu doměkka a podle potřeby ještě podlévejte. Pokud používáte čerstvé houby, přidejte je do kastrolu na posledních 15–20 minut, aby byly na závěr hotové, ale nerozpadly se.

Podávejte s rýží, bramborem nebo třeba karlovarským knedlíkem – na ten tu najdete recept už příští týden.

Vepřové na houbách-1

S ČERSTVÝMI HOUBAMI JE OMÁČKA JEMNĚJŠÍ, SE SUŠENÝMI INTENZIVNĚJŠÍ

Jak jsem psala výše, příprava se mírně liší podle typu masa. Zkušenou kuchařku asi ani nenapadne se nad tím zamyslet, pokud by ale recept četl někdo méně zkušený, tak tu dodám, že, zjednodušeně řečeno, čím méně tučné maso, tím delší dobu přípravy bude potřebovat, to samé platí pro tzv. zadní a přední maso. Tuk je v masu nositelem chuti a dává masu křehkost a šťavnatost, proto tučnější kousky potřebují méně času a je těžší je přípravou vysušit. Na fotce vidíte pár plátků vepřové krkovice – tu můžete použít jako plátky i nakrájenou na kostky, z odstraněných kostí jsem si udělala v hrnci zvlášť vývar, který jsem částečně zpracovala při přípravě receptu a ze zbytku si udělala trochu boršče. 

VEPŘOVÉ NA HOUBÁCH S VOŇAVÝM KOŘENÍM

MASO A HOUBY NAKRÁJEJTE NA KOUSKY VELIKOSTI SOUSTA

Všechny suroviny nakrájejte na kousky velké tak akorát: maso a čerstvé houby na kousky velikosti sousta, cibuli najemno. U hub samozřejmě záleží na jejich typu. Tradičně nejlepší jsou pevné hřibovité kousky, které se jen tak nerozpadnou. Pokud máte v košíku třeba jen pár babek, dutonožek nebo klouzků, můžete je ale klidně použít taky. Omáčka nebude tak aromatická, ale bude dobrá taky. Jen doporučuji jejich přidání do omáčky opravdu až na posledních 10 minut, jinak by se mohly varem rozpadnout. 

Vepřové na houbách-3-2

VEPŘOVÉ NA HOUBÁCH JE KLASIKA, KTERÁ NIKDY NEZKLAME

Hotová omáčka je úplně hebká, na zahuštění stačí opravdu jedna lžíce mouky a ani nemusí být vrchovatá, někdy ji i vynechám úplně. K takto upravenému masu je skvělá dušená rýže (jak ji udělat opravdu nejlepší na světě vám klidně napovíme, odkaz na článek najdete v galerii níže) nebo karlovarské knedlíky, které vidíte i na finální fotografii. Recept tu na ně najdete už příští týden a máte se opravdu na co těšit. :-)  

SMALTOVANÝ HRNEC S POKLICÍ METALAC CIBULÁK

Oblíbený modrobílý dekor s cibulkami zdobí novou sadu smaltovaných hrnců, které nabízíme ve třech různých velikostech: 2, 4 a 5 l, které se hodí pro všechny příležitosti. Propracované provedení od renomované značky Metalac je zárukou vysoké kvality. Mají silné dno, takže se v nich jen tak něco nepřipálí a dobře vedou teplo, hodí se na všechny typy varných ploch vč. čím dál oblíbenější indukce. A můžete je s klidným svědomím dát i do myčky nádobí.

  • Materiál: smaltovaná ocel
  • Objem/rozměry: 2 l / Ø 16 cm, v. 11 cm
                                       4 l / Ø 20 cm, v. 13 cm
                                       5 l /  Ø 22 cm, v. 14 cm

Co by se vám mohlo ještě líbit?

A co ještě vyzkoušet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *