RÝMOVNÍKOVÁ MAST JE NEJEN PROTI RÝMĚ

NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ KOBLIHY 5X JINAK
19.2.2025
JARNÍ KATALOG LÁKÁ NA KVĚTINOVÉ MOTIVY A NĚŽNÉ BARVY
21.2.2025

Od října do dubna je období rýmy – a když konečně skončí rýma zimní, z nachlazení, od května do září přichází období rýmy alergické, ze které je nos odřený snad ještě víc. Jak nosu ulevit? Rýmovníkovou mastí.

Rýmovníky už před několika lety zaplavily české domácnosti: vyrábí se z nich skvělý sirup, jde zalít jako čas a roste jako ďas, z obyčejného řízku, který dáte zakořenit, máte za pár měsíců pořádnou rostlinu. Platí u ní to samé co u řady jiných bylinek: čím častěji ji zaštipujete, tím bohatější je.

Rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) je příbuzný hluchavek, což je nejnápadnější, pokud vám na konci léta fialově nebo bíle vykvete. Přezdívá se mu také molice, kubánské oregano nebo řecký eukalypt. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky a skvělý je právě proti rýmě nebo na kožní problémy, nejen ty způsobené rýmou. A kromě onoho sirupu (recept najdete v galerii pod článkem) se můžete pustit i do výroby rýmovníkové masti, která je na vyrážky i odřený nos jako stvořená.

Využití rýmovníkové masti:

  • na okolí nosu, aby uvolnila rýmu a zahojila odřenou pokožku,
  • na spánky, aby povolila bolest hlavy (za tímto účelem doporučuji přidat i kousek klasického eukalyptu nebo máty),
  • na spáleniny, odřeniny, akné a jiné drobné ranky,
  • na hrudník a dutiny, aby se ulevilo při zánětu horních i dolních cest dýchacích.
VÝBĚR TUKU

Základem rýmovníkové masti je tuk, do kterého se účinné látky rýmovníku vylouhují. Můžete zvolit obyčejné nesolené sádlo (pokud vám tedy nevadí jeho zápach), můžete sáhnout po klasické neparfémované lékárenské vazelíně nebo třeba po kokosovém oleji jako já. Ten má tu skvělou vlastnost, že je přírodní, ani v bio kvalitě není přehnaně drahý, má všestranné využití v kuchyni i v domácí kosmetice, sám o sobě je velmi léčivý a navíc nádherně voní.

Kokosový olej má tu báječnou vlastnost, že v našich podnebných podmínkách je při pokojové teplotě tuhý, ale při tělesné teplotě začíná tát (takže i v letním vedrech se ve skleničce rozpustí). Pokožku i vlasy regeneruje, hydratuje a zklidňuje, použít se dá i místo krému po opalování, ošetřují se s ním drobné ranky a akné, je totiž i antibakteriální. A pozor, někdo ho 1–2krát týdně používá i místo zubní pasty.

RÝMOVNÍK A VOSK

Já jsem pro ještě lepší vlastnosti při hojení odřeného nosu nechala v kokosovém oleji rozpustit i trochu včelího vosku, který pomůže vytvořit na kůži hojivý film, určitě není od věci případně přidat třeba i trochu ovčího lanolinu, který koupíte v lékárně.

Rýmovník nakrájejte nadrobno, klidně i se stonky, na 100 ml kokosového oleje potřebujete asi 25 lístků rýmovníku, záleží na jejich velikosti. Olej rozehřejte, přidejte do něj nasekanou bylinku a asi 1,5 hodiny jej zahřívejte, ale nevařte. Skvělý je za tímto účelem mlékovar. V tak malém množství ale můžete taky stejně jako já vše dát do malé zavařovací sklenice, zavřít ji a nechat průběžně prohřívat třeba v hrnci s bramborami nebo při tažení vývaru.

Po této době nechte olej s rýmovníkem ještě aspoň 12 hodin louhovat mimo plotnu. Nakonec podle potřeby tuk znovu rozehřejte, přes sítko nebo plátýnko slijte.

LÁTKOVÉ KAPESNÍKY JSOU ZÁKLAD

Úplně na závěr scezený tuk rozdělte do kelímků od krému, maličkých zavařovaček nebo plastových mini krabiček a dóziček: vždy ale volte takové, aby se vám z nich mast prstem dobře nabírala. Nechte ztuhnout a můžete vesele používat!

Pokud chcete od smrkání odřený nos nejen léčit, ale především mu efektivně předcházet, vzpomeňte si na staré dobré látkové kapesníky. Ty jsou velmi ekologické: na výrobu jednoho papírového kapesníčku je potřeba 2 litry vody, kdežto při předpokládané životnosti látkového (kolem 500 pracích cyklů) na jeho výrobu a praní padne na jedno použití asi půl litru. A to se nepočítá s tím, že papírový kapesník je často opravdu jen na jedno použití, kdežto do látkový vydrží vysmrkání i několik.

Pokud zvolíte nějaké opravdu jemné kapesníčky, nos si navíc odřete o poznání méně než u obyčejných papírových.

Látkové kapesníky pro každého

Další tipy, jak se dostat z nachlazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *