Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Kdo umí dobrý guláš, automaticky umí i gulášovou polévku. Postup je hodně podobný, nakonec i v této polévce často stojí lžíce.
Když uhodí chladné podzimní dny, první, co mě v kuchyni napadne je - uvařit gulášovou polévku. V létě si na její existenci ani nevzpomenu, ale teď rozhodně přišel její čas. Polévku máme rádi víceméně „kousací”, což je v naší rodině terminus technicus pro polévku mající svou hustotu na pomezí samotného guláše. Její složení si ovšem přizpůsobte svým zvyklostem. Receptů je samozřejmě víc, takže si mezi nimi k téhle klasice dozajista naleznete svou cestu.
Gulášová polévka patří do oblasti uherské kuchyně. Neobejde se bez hovězího masa, které dává polévce výraznou chuť. Vaří se (táhne se) opravdu pozvolna a dlouho, aby zhoustla a zůstala jí masová chuť, kterou nepřehluší ani typická chuť sladké mleté papriky. Polévce sekundují nadrobno nakrájené brambory, zelenina a další koření, a vše dohromady vytvoří vydatný pokrm, který můžete směle vydávat za hlavní jídlo.
Příprava: 45 minut + pomalé vaření * Získáte: 5 porcí
Na dokončení
1. V širokém kastrolu rozehřejte sádlo a zprudka v něm opečte větší kostky masa. Vyjměte je ven, je-li třeba, do výpeku přidejte ještě trochu sádla a zpěňte na něm cibuli s kmínem, opečte ji dozlatova.
2. Maso vraťte zpět, přidejte protlak, obě papriky, sůl a pepř, a vše prudce orestujte - pozor, nespalte papriku, aby nezhořkla. Pak přilijte vodu těsně nad maso, obsah kastrolu dobře odmíchejte ode dna a přikryjte ho pokličkou. Základ polévky nechte velice pomalu vařit. Maso kontrolujte a je-li třeba, dolijte trochu vody.
3. Když je maso měkké, přidejte rozkrájené brambory, mrkev a malé kostičky červené papriky. Polévku dochuťte majoránkou a česnekem, a vařte do změknutí brambor. Nakonec podle potřeby vmíchejte máslovou jíšku, mouku provařte a polévku dochuťte. Podávejte ji společně se zakysanou smetanou a čerstvým chlébem.
Na guláš, respektive na gulášovou polévku, je nejlepší hovězí kližka nebo prorostlejší krk. Maso rozdělte na větší kousky a nechte ho na sádle ze všech stran zatáhnout. Pak ho vyndejte, zpracujte cibulku společně s kmínem dozlatova, a zase ho vraťte zpět...
... když se maso vrátí zpět, zalijte ho těsně nad jeho úroveň a nechte ho pod pokličkou. Pozor - nevařit, prudce nebublat, nechat jen pěkně pozvolna táhnout, až maso vydá vše, co má. K změklému masu přidejte nakonec zeleninu a brambory a polévku dochuťte. Do gulášové polévky ráda přidávám čerstvou papriku nakrájenou na drobné kostičky, protože podpoří sladkost mleté papriky, která v polévce udává tón.
Kdo rád pálivou chuť, může si dopřát, ale to, co je na polévce nejpřitažlivější, je chuť masa a sladké papriky. V kontrastu lépe zafunguje kopeček husté zakysané smetany. To je, myslím, podzim jedna báseň.