KARLOVARSKÉ KNEDLÍKY LEHKÉ JAKO OBLÁČEK

JAK PRÁT VLNU, PEŘÍ NEBO SOFTSHELL?
1.11.2024
DOMÁCÍ VÁNOČNÍ LIKÉRY
6.11.2024

Zatímco v létě člověk tak nějak automaticky vyhledává spíš lehčí jídla, s příchodem chladného počasí přichází čas omáček. A aby vám chutnaly ještě více, pojďme se společně podívat, jak připravit karlovarské knedlíky, které se doslova rozplynou na jazyku.

Na podzim a v zimě se člověk prostě potřebuje pořádně najíst, aby takový pokrm prohřál jídlo i zevnitř, což ale neznamená, že se nutně musí jednat o těžká hutná jídla, která budou na dně žaludku ležet jako beton. Příkladem české klasiky, která vás okouzlí chutí i naplní očekávání pořádného vydatného jídla, je maso na houbách s karlovarským knedlíkem. Recept na skvělé vepřové na houbách ovoněné hřebíčkem jsem vám sepisovala nedávno, dnes pro vás konečně mám i slibovaný recept na karlovarské knedlíky.

Karlovarské knedlíky jsou totiž náš národní poklad. Historie knedlíků v českých zemích sahá až do středověku (byť tehdy se ještě dělaly bez mouky, a když se pak z mouky někdy v 17. století dělat začaly, tak se nejdřív nevařily ve vodě, ale pekly jako buchty). Knedlíky v dnešní podobě se na talíře dostaly až v 19. století a prý jediný, který máme doložený jako opravdu původní český, je ten karlovarský. I když i ten se dnes vaří ideálně jako jemný vídeňský knedlík, tedy zabalený v ubrousku (nebo moderněji v potravinářské folii, která jej udělá ještě nadýchanějším) a v páře. 

Příprava: 20 minut + 15 minut vaření * Získáte: 4 porce

  • 6 housek či rohlíků nebo jiného staršího pečiva
  • 55 g másla
  • 3 vejce
  • 190 ml vlažného mléka
  • špetka soli
  • na špičku nože muškátového květu
  • hrst plocholisté petržele

Ještě než se pustíte do přípravy knedlíků, připravte si rovněž potravinářskou folii a vše potřebné pro vaření v páře, vystačíte si i s klasickým pařáčkem a hrncem s vodou.

  1. Rohlíky či housky nebo ještě jiné starší pečivo nakrájejte na větší kostky. Já jsem i při focení použila rohlíky (i tvrdé pečivo se skvěle krájí tímto nožem) a tmavý toastový chleba. Pokud budete používat čerstvější pečivo, nechte jej nejdřív pořádně oschnout.
  2. Rozpusťte kousek másla a smíchejte se žloutky a vlažným mlékem. Směsí zalijte oschlé pečivo, přidejte sůl a muškátový květ a promíchejte tak, aby se všechna tekutina do pečiva nasákla.
  3. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh, se špetkou soli to půjde o něco lépe. Sníh spolu s nasekanou petrželkou OPATRNĚ vmíchejte k nasáklému pečivu: těsto na knedlíky je hotové.
  4. Na dno hrnce vložte pařáček, podlijte jej dostatečnou vrstvou vody a zapněte sporák.
  5. Z potravinářské folie odmotejte a odřízněte asi 50 cm dlouhý kus, do jehož středu dejte část těsta. Jak velkou, záleží na kýženém výsledném průměru. Já jsem chtěla maličké, aby jeden váleček vyšel tak akorát na jednu porci, vyšlo mi to tedy na čtvrtiny. Těsto vytvarujte, pomůže vám s tím i samotné balení do folie: konce, na kterých těsto není, vezměte do ruky a knedlíkem takto chvíli „válejte těsto“ jako se skutečným válečkem, jen něžněji. :-) Pokud by se pod fólií udělala nepřiměřeně velká bublina vzduchu, prostě ji v místě propíchněte, folie se zase dobře slepí k sobě a díru zacelí.
  6. Hotové šišky dávejte na pařáček, přiklopte poklicí a vařte podle jejich velikosti asi 15–20 minut.
KARLOVARSKÉ KNEDLÍKY LEHKÉ JAKO OBLÁČEK

JEDNOUCHÉ SUROVINY, GENIÁLNÍ KNEDLÍK

Kouzlo karlovarských knedlíků je v tom, že k sobě pečivo pojí jen sníh z bílků. Pokud byste knedlíky nedělali k okamžité spotřebě, ale chtěli je podávat třeba až druhý den nebo si je navařit do zásoby do mrazáku, doporučuji spolu s bílky vmíchat ještě 1–2 lžíce polohrubé mouky, aby lépe držely tvar.

Pro ještě více chuti, zejména, pokud je chcete podávat jako hlavní chod, můžete do knedlíků přidat i trochu osmahnuté cibulky.

KARLOVARSKÉ KNEDLÍKY LEHKÉ JAKO OBLÁČEK

PEČIVO NECHTE ŘÁDNĚ OSCHNOUT, ABY SE NEROZMOČILO

Pokud nemáte staré pečivo (a když říkám staré, myslím opravdu klidně téměř tvrdé!), nechte nakrájené čerstvé nejdřív pořádně oschnout. Nemáte-li času nazbyt, mírně předehřejte troubu a kostky vysušte v ní. Než bílý toastový chleba je lepší použít ten tmavý nebo klasické pečivo s kůrkou, různost barev udělá v knedlících hezčí mozaiku. Jinak knedlíky uděláte i z měkkého pečiva, ale to se nasáknutím tekutiny úplně rozmočí a ztratí tvar, což v případě karlovaráků není žádoucí.

Karlovarský knedlík-3-2

VÁLEČEK TĚSTA VE FOLII ZŮSTANE NADÝCHANÝ A ŠŤAVNATÝ

Dříve se knedlíky vařily v plátěném ubrousku a můžete to tak dělat i vy, ale je třeba řídit se následujícími pravidly: používejte výhradě čistou bavlnu nebo len, ubrousek nejdřív potřete rozpuštěným máslem, aby se k němu knedlík nepřilepil a na zadělání konců použijte provázek.

Já osobně potravinářskou folii používám opravdu minimálně, většinou si vystačím s poklicí nebo voskovaným ubrouskem, ale tohle je jeden z okamžiků, kdy sahám po folii. Mám doma tu od Fresh'n'Roll, kterou nyní máme shodou okolností i u nás na e-shopu. Její cena je sice úplně jinde, než ty normální z obchodu, ale přísahám, že stojí za to! Tu roli mám doma už asi 5 let (používám ji opravdu málo a ta menší role má 100 m, větší 300 m!), na krabičce je první opravdu funkční řezačka, kterou jsem na folii kdy měla, a na rozdíl od těch obyčejných tahle naprosto dokonale přilne k čemukoliv, je totiž opravdu pružná a tenká. Možná vám to zní jako nadbytečná reklama, ale přesně těmito slovy ji vychvaluji do nebes celé ty roky a jsem ráda, že teď je k dostání i u nás, je to opravdu skvělý pomocník.

POTRAVINOVÁ FOLIE FRESH'N'ROLL

Jak už jsem psala, jednoduchá manipulace, pružnost, tloušťka je jen 9 μm a vysoká přilnavost jsou její hlavní devizy. Je vhodná do lednice, mrazničky i mikrovlnné trouby, součástí je i řezačka přímo na obalu. A rozhodně ne nadarmo dostala ocenění Česká kvalita. Právě díky její skvělé přilnavosti spotřebujete vždy jen malé množství fólie, stačí jí jen malý přesah, aby potravinu v nádobě perfektně utěsnila. Je vhodná do teplot Odolná teplotám od -40 °C do 100 °C. Neobsahuje ftaláty, použitá aditiva jsou na přírodní bázi (sójový olej).
Nabízíme ji ve 2 šířkách variantách:

Co by se vám mohlo hodit?

A co ještě vyzkoušet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *