Vítejte u decoDoma!
Přihlaste se k odběru novinek
získáte pravidelnou dávku vyzkoušených receptů, fungujících návodů a inspirace na zútulnění vašeho domova.
Odběr můžete odhlásit v každé zprávě nebo telefonicky na zákaznickém oddělení.
Zatímco v létě člověk tak nějak automaticky vyhledává spíš lehčí jídla, s příchodem chladného počasí přichází čas omáček. A aby vám chutnaly ještě více, pojďme se společně podívat, jak připravit karlovarské knedlíky, které se doslova rozplynou na jazyku.
Na podzim a v zimě se člověk prostě potřebuje pořádně najíst, aby takový pokrm prohřál jídlo i zevnitř, což ale neznamená, že se nutně musí jednat o těžká hutná jídla, která budou na dně žaludku ležet jako beton. Příkladem české klasiky, která vás okouzlí chutí i naplní očekávání pořádného vydatného jídla, je maso na houbách s karlovarským knedlíkem. Recept na skvělé vepřové na houbách ovoněné hřebíčkem jsem vám sepisovala nedávno, dnes pro vás konečně mám i slibovaný recept na karlovarské knedlíky.
Karlovarské knedlíky jsou totiž náš národní poklad. Historie knedlíků v českých zemích sahá až do středověku (byť tehdy se ještě dělaly bez mouky, a když se pak z mouky někdy v 17. století dělat začaly, tak se nejdřív nevařily ve vodě, ale pekly jako buchty). Knedlíky v dnešní podobě se na talíře dostaly až v 19. století a prý jediný, který máme doložený jako opravdu původní český, je ten karlovarský. I když i ten se dnes vaří ideálně jako jemný vídeňský knedlík, tedy zabalený v ubrousku (nebo moderněji v potravinářské folii, která jej udělá ještě nadýchanějším) a v páře.
Příprava: 20 minut + 15 minut vaření * Získáte: 4 porce
Ještě než se pustíte do přípravy knedlíků, připravte si rovněž potravinářskou folii a vše potřebné pro vaření v páře, vystačíte si i s klasickým pařáčkem a hrncem s vodou.
Kouzlo karlovarských knedlíků je v tom, že k sobě pečivo pojí jen sníh z bílků. Pokud byste knedlíky nedělali k okamžité spotřebě, ale chtěli je podávat třeba až druhý den nebo si je navařit do zásoby do mrazáku, doporučuji spolu s bílky vmíchat ještě 1–2 lžíce polohrubé mouky, aby lépe držely tvar.
Pro ještě více chuti, zejména, pokud je chcete podávat jako hlavní chod, můžete do knedlíků přidat i trochu osmahnuté cibulky.
Pokud nemáte staré pečivo (a když říkám staré, myslím opravdu klidně téměř tvrdé!), nechte nakrájené čerstvé nejdřív pořádně oschnout. Nemáte-li času nazbyt, mírně předehřejte troubu a kostky vysušte v ní. Než bílý toastový chleba je lepší použít ten tmavý nebo klasické pečivo s kůrkou, různost barev udělá v knedlících hezčí mozaiku. Jinak knedlíky uděláte i z měkkého pečiva, ale to se nasáknutím tekutiny úplně rozmočí a ztratí tvar, což v případě karlovaráků není žádoucí.
Dříve se knedlíky vařily v plátěném ubrousku a můžete to tak dělat i vy, ale je třeba řídit se následujícími pravidly: používejte výhradě čistou bavlnu nebo len, ubrousek nejdřív potřete rozpuštěným máslem, aby se k němu knedlík nepřilepil a na zadělání konců použijte provázek.
Já osobně potravinářskou folii používám opravdu minimálně, většinou si vystačím s poklicí nebo voskovaným ubrouskem, ale tohle je jeden z okamžiků, kdy sahám po folii. Mám doma tu od Fresh'n'Roll, kterou nyní máme shodou okolností i u nás na e-shopu. Její cena je sice úplně jinde, než ty normální z obchodu, ale přísahám, že stojí za to! Tu roli mám doma už asi 5 let (používám ji opravdu málo a ta menší role má 100 m, větší 300 m!), na krabičce je první opravdu funkční řezačka, kterou jsem na folii kdy měla, a na rozdíl od těch obyčejných tahle naprosto dokonale přilne k čemukoliv, je totiž opravdu pružná a tenká. Možná vám to zní jako nadbytečná reklama, ale přesně těmito slovy ji vychvaluji do nebes celé ty roky a jsem ráda, že teď je k dostání i u nás, je to opravdu skvělý pomocník.
POTRAVINOVÁ FOLIE FRESH'N'ROLL
Co by se vám mohlo hodit?
A co ještě vyzkoušet?